1. Wayne* (8-0-1): d. Springfield 38-14; hosts Trotwood-Madison (8-1) on Thu.
2. Lebanon% (7-2): d. Stebbins 41-14; hosts Springboro (6-3).
3. Springfield** (6-3): lost 38-14 to Wayne; hosts Fairmont (1-8).
4. Springboro** (6-3): lost 32-20 at Northmont; at Lebanon (7-2).
5. Northmont** (4-5): d. Springboro 32-20; at Miamisburg (7-2).
Others: Beavercreek, Centerville, Fairmont.
Division II
1. Miamisburg% (7-2): d. Beavercreek 28-7; hosts Northmont (4-5).
2. Troy% (8-1): d. Greenville 42-21; at Piqua (7-2).
3. Vandalia-Butler** (5-4): d. Sidney 52-28; at Tippecanoe (6-3).
4. Sidney@ (3-6): lost 52-28 to Vandalia-Butler; hosts Greenville (3-6).
5. Tecumseh@ (5-4): d. Kenton Ridge 14-0; at Spg. Shawnee (5-4).
Others: Fairborn, Stebbins, West Carrollton, Xenia.
Division III
1. Trotwood-Madison# (8-1): d. Xenia 49-14; at Wayne (8-0-1) on Thu.
2. St. Marys Memorial% (9-0): d. Wapakoneta 13-7; hosts Ottawa-Glandorf (8-1).
3. Franklin* (9-0): d. Oakwood 66-48; at Brookville (5-4).
4. Piqua# (7-2): d. Tippecanoe 27-20; hosts Troy (8-1).
5. Wilmington** (7-2): lost 23-21 at Clinton-Massie; hosts Chillicothe (7-2).
Others: Bellbrook, Belmont, Carroll, Eaton, Greenville, Ponitz, Thurgood Marshall, Tippecanoe.
Division IV
1. Alter% (9-0): d. McNicholas 35-3; hosts CJ (6-3) at Springboro.
2. Clinton-Massie* (8-1): d. Wilmington 23-21; hosts East Clinton (1-8).
3. Indian Lake# (9-0): d. Bellefontaine 38-13; hosts Ben Logan (9-0).
4. Dunbar% (8-1): d. Taft 42-12; vs. Belmont (6-2) at Welcome Stadium.
5. Valley View% (8-1): d. Brookville 38-20; hosts Eaton (2-7).
Others: Chaminade Julienne, Fenwick, Graham, Kenton Ridge, Meadowdale, Oakwood, Spg. Shawnee, Urbana, Waynesville.
Division V
1. Coldwater* (8-1): d. Anna 34-0; hosts Delphos SJ's (5-4).
2. Carlisle% (7-2): d. Eaton 42-7; at Dixie (4-5).
3. Versailles** (4-5): lost 15-12 to Minster; at New Bremen (2-7).
4. Greeneview** (7-2): lost 40-7 at Mechanicsburg; hosts Cedarville (0-9).
5. Milton-Union% (6-3): d. Dixie 55-19; hosts Waynesville (0-9).
Others: Anna, Brookville, Greenon, Northeastern, Northridge, Northwestern, Preble Shawnee.
Division VI
1. Marion Local^ (8-1): d. St. Henry 31-0; at Parkway (1-8).
2. Mechanicsburg* (9-0): d. Greeneview 40-7; at Southeastern (3-6).
3. St. Henry# (6-3): lost 31-0 at Marion Local; hosts Fort Recovery (6-3).
4. Miami East** (6-3): lost 42-21 to Troy Christian; at TV South (3-6).
5. Bethel** (6-3): d. Ansonia 49-14; at Arcanum (4-5).
Others: Arcanum, Dayton Christian, Dixie, National Trail, Tri-County North, Triad, Twin Valley South, West Liberty-Salem.
Division VII
1. Covington^ (9-0): d. National Trail 41-7; at Ansonia (2-7).
2. Troy Christian* (8-1): d. Miami East 42-21; hosts Mississinawa Valley (0-9).
3. Fort Recovery# (6-3): d. New Bremen 37-0; at St. Henry (6-3).
4. Minster% (5-4): d. Versailles 15-12; hosts Anna (5-4).
5. Lehman Catholic% (6-3): d. Ridgemont 42-0; at Waynesfield-Goshen (0-9).
Others: Ansonia, Bradford, Catholic Central, Cedarville, Fort Loramie; Jefferson, Mississinawa Valley, New Bremen, Southeastern, Tri-Village.
^ Clinched top seed, home game.
* Clinched playoffs home game.
% Clinched playoffs.
# Win clinches playoffs.
** Must win and get help to make playoffs.
@ Eliminated from playoffs.
- Compiled by Cox Media Group Ohio.
About the Author