Saturday’s high school track and field results

Tipp City Invitational

Boys

Team Results: 1. Dunbar 137; 2. Troy 60.5; 3. Vandalia Butler 52; 4. Miami East 50; 5. Wayne 48; 6. Meadowdale 47; 7. Piqua 44; 8. Anna 42; 9. Spg. Cath. Central 28; 10. Chaminade Julienne 27; 11. Covington 20; 12. WL-Salem 19; 13. Urbana 14; 14. Xenia Christian 13; 15. Tippecanoe 8.5; 16. Wayne B 8; 17. Miami Valley 6.

Individuals: 3200 Relay: Dunbar 8:41.85; 110 Hurdles: Duncan (Dun) 15.94; 100: Averette (Dun) 11.63; 800 Relay: Meadowdale 1:32.29; 1600: Jones (Troy) 4:29.87; 400 Relay: Dunbar 43.94; 400: Averette (Dun) 53.30; 300 Hurdles: Duncan (Dun) 42.86; 800: Ritter (SCC) 2:05.45; 200: Lawrence (Mea) 23.43; 3200: Mayse (Piq) 10:26.78; 1600 Relay: Dunbar 3:43.04; HJ: Jones (Dun) 5-09; LJ: Jones (Dun) 20-10.25; Discus: Cox (Piq) 136-02; SP: Hall (Troy) 46-09.75.

Girls

Team Results: 1. Troy 127; 2. Vandalia Butler 89; 3. WL-Salem 79; 4. Miami East 65; 5. Chaminade Julienne 62; 6. Covington 60; 7. Greenon 34; 8. Anna 27.5; 9. Tippecanoe 26; 10. Miami Valley 22; 11. Wayne 18; 12. Xenia Christian 16; 13. Meadowdale 13; 14. Troy B 7; 15. Troy Christian 6.5; 16. Piqua 6; 17. Urbana 4; 18. Wayne B 1.

Individuals: 3200 Relay: WL-Salem 10:20.49; 100 Hurdles: Thompson (VB) 17.49; 100: Freyhof (WLS) 13.44; 800 Relay: CJ 1:50.33; 1600: Gigandet (Troy) 5:17.37; 400 Relay: CJ 52.09; 400: Stute (Greenon) 1:00.94; 300 Hurdles: Karg (WLS) 51.01; 800: Gigandet (Troy) 2:29.06; 200: Stute (Greenon) 28.27; 3200: Shell (Cov) 12:12.05; 1600 Relay: WL-Salem 4:23.38; HJ: Cole (Troy) 4-09; LJ: Hemm (MV) 15-09.75; Discus: Kinnison (ME) 117-00; SP: Walters (Troy) 38-03.50; PV: Burris (VB) 8-00.

Northmont Invitational

Boys

Team results: 1. Watkins Memorial 132; 2. Miamisburg 76; 3. Wayne 67; 4. Kings 62; 5. Trotwood 53; 6. Lebanon 42; 7. Fairmont 36; 8. Northmont 28, Springfield 28; 10. Fairborn 26; 11. Sidney 22, Brookville 22; 13. Greenville 20; 14. Springboro 14; 15. Spg. Shawnee 12; 16. Milton-Union 10, Tippecanoe 10; 18. Turpin 3.

Individuals: 3200 Relay: Kings 8:33.84; 110 Hurdles: Dillon (Mia) 15.97; 100: Campbell (Leb) 11.16; 1600: McKean (WM) 4:36.06; 300 Hurdles: Dillon (Mia) 42.01; 400: Melson (WM) 50.81; 800: Schowalter (Kin) 2:06.58; 200: Caniff (WM) 23.59; 5000: Jordan (WM) 14:41.28; 1600 Relay: Watkins Mem. 3:38.19; 400 Relay: Trotwood 45.13; 800 Relay: Watkins Mem. 1:31.70; HJ: Broomfield (WM) 6-00; LJ: Champen (Nor) 21-04; Discus: Gray (Mia) 145-04; SP: Gray (Mia) 49-09.50; PV: Frens (Gre) 15-00.

Girls

Team Results: 1. Kings 119; 2. Watkins Memorial 99; 3. Wayne 92; 4. Miamisburg 61; 5. Northmont 49.5; 6. Lebanon 34; 7. Spg. Shawnee 29, Fairmont 29; 9. Brookville 20; 10. Milton-Union 18, Sidney 18; 12. Greenville 17.5; 13. Springfield 11; 14. Tippecanoe 8, Springboro 8; 16. Fairborn 6; 17. Trotwood 5.

Individuals: 100 Hurdles: Bruns (Kin) 16.06; 100: Lawwell (WM) 12.79; 800 Relay: Wayne 1:54.86; 1600: Maschino (Kin) 5:29.24; 300 Hurdles: Bruns (Kin) 47.22; 400: Doss (Way) 1:01.42; 800: Conner (Kin) 2:24.19; 200: Lawwell (WM) 26.68; 5000: Kuhn (WM) 18:59.49; 1600 Relay: Kings 4:21.82; 3200 Relay: Kings 9:52.65; 400 Relay: Watkins Mem. 51.91; HJ: Finnegan (WM) 5-02; LJ: Richardson (Way) 16-07.50; Discus: Conry (Bro) 125-01; SP: Bobbitt (MU) 33-09.25.

Thank you for reading the Springfield News-Sun and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Springfield News-Sun. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X