Local Scoreboard for Feb. 18

Preps

BOYS BASKETBALL

Greeneview 61, Northeastern 33

NORTHEASTERN (33) — T. Hardesty 3 0-0 6, D. Lenk 6 4-5 16, C. Parker 1 5-7 7, N. Wiseman 1 2-3 4. Totals: 11 11-15 33.

GREENEVIEW (61) — E. Green 4 0-0 11, E. Bradds 5 2-7 12, K. Lawson 3 1-2 8, G. Hudson 2 0-0 5, K. Combs 2 0-0 4, T. Bruntz 5 2-4 13, J. Steward 3 0-0 6, G. Sargent 0 2-4 2. Totals: 24 7-17 61.

Northeastern 5 16 29 33

Greeneview 18 37 50 61

3-pointers: Northeastern 0; Greeneview 6 (E. Green 3, K. Lawson 1, G. Hudson 1, T. Bruntz 1). JV: Greeneview 51 (Caudill 18), Northeastern 30.

Northmont 56, Springfield 54

NORTHMONT (56) — D. Carter 3 0-0 9, K. Richardson 3 0-0 6, D. Stollings 4 0-0 9, C. Taylor 4 0-0 9, J. Trammell 5 1-2 11, M. Howard 0 1-2 1, T. Mangen 5 1-1 11. Totals: 24 3-5 56.

SPRINGFIELD (54) — K. Curry 1 0-0 3, H. Alexander 2 2-2 6, T. Francis 1 1-2 3, B. Davis 4 0-2 8, R. Minney 4 4-5 14, D. Perry 8 1-1 17, G. Victoria 0 1-2 1, D. Cannon 0 2-2 2. Totals: 20 11-16 54.

Northmont 14 25 38 56

Springfield 11 27 42 54

3-pointers: Northmont 5 (D. Carter 3, D. Stollings 1, C. Taylor 1); Springfield 3 (K. Curry 1, R. Minney 2). JV: Northmont 60-31.

Tecumseh 61, Kenton Ridge 35

KENTON RIDGE (35) — A. Roberson 1 0-0 2, C. Thompson 2 2-5 6, A. Davis 4 0-0 8, J. Goodfellow 0 1-4 1, N. Lias 3 0-0 6, W. Napper 5 0-0 10, D. Harper 1 0-0 2. Totals: 16 3-9 35.

TECUMSEH (61) — C. Frank 1 1-2 4, S. Snarr 1 0-0 2, D. Davis 1 0-0 2, C. Culbertson 6 1-2 18, T. Mead 4 3-4 12, C. Stafford 1 0-0 2, G. Winans-Berner 2 2-2 6, A. Sheets 4 1-2 10, M. Clark 0 1-2 1, J. Gozelski 2 0-0 4. Totals: 22 9-14 61.

Kenton Ridge 8 18 28 35

Tecumseh 16 30 48 61

3-pointers: Kenton Ridge 0; Tecumseh 8 (C. Frank 1, C. Culbertson 5, T. Mead 1, A. Sheets 1). JV: Tecumseh 51-41.

Bellefontaine 51, Shawnee 32

SHAWNEE (32) — S. Satterfield 1 0-0 2, J. Greenwood 2 0-0 4, D. Tincher 6 3-4 15, J. Williams 1 0-0 2, N. Hines 1 0-0 3, D. Sawyer 2 0-0 4, J. Schilke 1 0-0 2. Totals: 14 3-4 32.

BELLEFONTAINE (51) — J. Carey 2 0-0 6, M. Gump 4 1-2 11, C. McClure 8 0-0 22, C. Mitchell 1 1-2 3, T. Tillman 2 1-2 5, B. Wisner 2 0-0 4. Totals: 19 3-6 51.

Shawnee 6 12 19 32

Bellefontaine 18 28 40 51

3-pointers: Shawnee 1 (N. Hines 1); Bellefontaine 10 (J. Carey 2, M. Gump 2, C. McClure 6). JV: Bellefontaine 40-36.

Urbana 55, Indian Lake 30

INDIAN LAKE (30) — M. Morgan 2 0-0 4, C. Grider 1 4-4 6, C. Wallbrown 2 2-2 6, J. Tuttle 0 2-2 2, T. Arledge 2 0-0 4, I. Reichert 3 0-0 6, B. Lump 0 2-2 2. Totals: 10 10-10 30.

URBANA (55) — T. Singer 4 2-5 11, A. Niswonger 2 0-2 5, C. Johns 1 1-2 3, D. Knueven 0 1-2 1, K. Singer 10 3-4 23, J. Wright 0 2-4 2, Z. Stillings 2 6-10 10. Totals: 19 15-29 55.

Indian Lake 8 16 22 30

Urbana 6 17 34 55

3-pointers: Indian Lake 0; Urbana 2 (T. Singer 1, A. Niswonger 1). JV: Urbana 52-24.

Graham 57, Northwestern 35

GRAHAM (57) — A. Hicks 4 2-2 14, G. Goddard 4 0-0 11, A. Morgan 6 5-8 17, A. Mosbarger 0 2-2 2, G. Hall 1 0-0 2, J. Buena 1 0-1 3, F. Lowry 2 1-2 6, D. Allen 1 0-0 2, W. Hanlin 0 0-1 0. Totals: 19 10-16 57.

NORTHWESTERN (35) — B. Siemon 2 1-1 6, J. Hall 1 0-0 2, T. Springs 1 2-6 4, J. Aukerman 2 1-2 7, C. Lough 5 4-6 14, E. Vondenhuevel 1 0-2 2. Totals: 12 8-17 35.

Graham 10 21 39 57

Northwestern 8 17 26 35

3-pointers: Graham 9 (A. Hicks 4, G. Goddard 3, J. Buena 1, F. Lowry 1); Northwestern 3 (B. Siemon 1, J. Aukerman 2). JV: Northwestern 36 (Vondenhuevel 15), Graham 33 (Moffitt 10).

Benjamin Logan 64, Greenon 56

BENJAMIN LOGAN (64) — B. Ricketts 5 3-3 13, E. Olson 3 3-3 9, Z. Wirick 8 6-10 23, D. McGarry 3 3-3 9, C. Titus 1 0-0 2, N. Melvin 4 0-0 8. Totals: 24 15-19 64.

GREENON (56) — J. Bannick 3 1-3 7, C. Carpenter 2 0-0 5, S. Currier 2 0-0 5, A. Debolt 1 1-2 3, A. Colletti 8 7-8 23, J. Pilcher 5 2-2 13. Totals: 21 11-15 56.

Benjamin Logan 20 34 49 64

Greenon 10 30 47 56

3-pointers: Benjamin Logan 1 (Z. Wirick 1); Greenon 3 (C. Carpenter 1, S. Currier 1, J. Pilcher 1). JV: Ben Logan 63-47.

Catholic Central 74, Mechanicsburg 68

CATHOLIC CENTRAL (74) — B. Kelly 5 16-21 26, J. Aldridge 2 1-1 5, R. Buxton 0 2-2 2, C. Latham 7 6-9 20, S. Halpin 0 2-3 2, M. Ellis 3 2-5 8, W. Johnson 5 1-2 11. Totals: 22 30-43 74.

MECHANICSBURG (68) — C. Callicoat 5 2-3 13, D. Frost 2 4-4 8, L. Marsh 0 4-4 4, N. Callicoat 5 2-2 12, M. Bogan 2 4-7 9, B. Purk 5 1-3 14, T. Lauchard 1 1-3 3. Totals: 20 18-26 68.

Catholic Central 17 41 57 74

Mechanicsburg 29 40 56 68

3-pointers: Catholic Central 0; Mechanicsburg 5 (C. Callicoat 1, M. Bogan 1, B. Purk 3). JV: Central 54 (Weeks 18), Mechanicsburg 46 (Widay 13). Freshman: Central 53 (Howard 19), Mechanicsburg 29.

Southeastern 67, Cedarville 37

SOUTHEASTERN (67) — P. Snodgrass 3 1-1 7, L. Pavlatos 2 0-0 5, D. Mercer 4 2-2 10, E. Lloyd 2 2-2 6, Z. Grove 0 2-2 2, C. Craft 0 2-2 2, P. Banion 5 4-4 14, J. Hitt 4 2-2 14, M. South 0 0-1 0, J. Black 3 0-4 7. Totals: 23 15-20 67.

CEDARVILLE (37) — L. Swaim 1 1-2 3, J. Reese 4 0-0 12, K. Oldiges 4 5-8 13, J. Vine 1 0-0 2, T. Waymire 1 0-0 2, H. Grant 1 1-2 4, T. Everidge 0 1-4 1. Totals: 12 8-16 37.

Southeastern 22 38 57 67

Cedarville 4 13 26 37

3-pointers: Southeastern 6 (L. Pavlatos 1, J. Hitt 4, J. Black 1); Cedarville 5 (J. Reese 4, H. Grant 1). JV: Southeastern 34 (South 10), Cedarville 20.

Triad 56, West Liberty-Salem 47

TRIAD (56) — H. LeVan 6 4-4 17, C. Nott 2 0-0 6, J. Watson 4 0-0 8, C. Watson 3 5-10 12, D. Lowe II 3 6-9 13. Totals: 18 15-23 56.

WEST LIBERTY-SALEM (47) — M. Bailey 1 0-0 3, K. Crawford 0 0-1 0, C. Woods 1 0-0 3, R. Hickenbottom 2 0-0 5, G. Burden 2 2-2 6, L. Hormann 9 7-10 26, R. Sims 1 0-0 2, M. Ulmer 1 0-0 2. Totals: 17 9-13 47.

Triad 11 22 38 56

West Liberty-Salem 8 21 30 47

3-pointers: Triad 5 (H. LeVan 1, C. Nott 2, C. Watson 1, D. Lowe II 1); West Liberty-Salem 4 (M. Bailey 1, C. Woods 1, R. Hickenbottom 1, L. Hormann 1). JV: WLS 56 (Branham 16), Triad 45.

Troy Christian 92, Emmanuel Christian 38

EMMANUEL CHRISTIAN (38) — K. Stewart 1 5-6 7, J. Klawer 1 4-4 6, D. Stroder 0 7-12 7, K. Gosney 3 1-2 8, E. Livingston 1 0-0 2, N. Bragg 1 0-0 2, T. Eubanks 1 0-0 3, Rice 1 0-2 3. Totals: 9 17-26 38.

TROY CHRISTIAN (92) — J. Grant 7 3-7 21, G. Zawadzki 5 3-3 15, S. Thomas 5 0-0 13, N. Kirkpatrick 2 0-0 7, C. Salazar 4 4-4 12, S. Scott 1 0-0 2, L. George 3 1-2 7, A. Horn 2 4-4 8, A. Moritz 3 1-2 7. Totals: 32 16-22 92.

Emmanuel Christian 3 12 26 38

Troy Christian 28 52 76 92

3-pointers: Emmanuel Christian 3 (K. Gosney 1, T. Eubanks 1, Rice 1); Troy Christian 11 (J. Grant 4, G. Zawadzki 3, S. Thomas 3, N. Kirkpatrick 1).

Miami Valley 58, Yellow Springs 51

YELLOW SPRINGS (51) — G. Felder Jr. 2 5-7 11, C. Edwards 2 2-3 6, R. Jones 7 1-2 15, R. Newsome 5 5-6 15, A. Truss Jr. 1 0-0 2, J. Scarfpin 1 0-0 2. Totals: 18 13-18 51.

MIAMI VALLEY (58) — T. Baker 7 0-2 15, C. Donald 4 1-2 9, D. Makiewicz 3 1-2 7, H. Smith 5 4-5 14, C. Roe 0 1-2 1, B. Watson 2 5-8 9, R. Tate 1 1-4 3. Totals: 22 13-25 58.

Yellow Springs 6 18 31 51

Miami Valley 12 20 34 58

3-pointers: Yellow Springs 2 (G. Felder Jr. 2); Miami Valley 1 (T. Baker 1).

BOWLING

GIRL’S SECTIONAL TOURNAMENT

At Marian Lanes

TEAM SCORES (Top 6 teams advance to districts) — 1. Versailles 4,016, 2. Sidney 3,953, 3. Graham 3,825, 4. Mechanicsburg 3,764, 5. Urbana 3,593, 6. Greenon 3,576. Also: 7. Kenton Ridge 3,478, 8. Northwestern 3,450, 11. Springfield 3,285, 12. West Liberty-Salem 3,206, 13. Shawnee 3,127, 16. Northeastern 2,911, 17. Greeneview 2,660, 18. Southeastern 2,610, 19. Catholic Central 2,535.

GRAH — A. Schwierking 234-639, E. Ogden 254-629, S. Carpenter 213-563, A. Ogden 175-347, A. Park 185. MECH — M. Gaver 230-626, E. Taylor 203-539, C. Holland 216-521, H. Rafferty 173-469, S. Haynes 172-340, H. Shoemaker 127. URB — S. Stewart 233-672, A. Fannin 221-575, C. Marchal 202-512, T. Bodey 178-469, C. Fannin 143. GRE — M. Wright 197-566, K. Clevenger 195-556, A. Finke 197-501, E. Mack 201-484, L. Gibbs 182-321. KR — B. Castiaux 234-639, A. Kearney 190-526, H. Benston 179-512, K. Rodman 171-458, J. Markey 138, H. Castillo 136. NW — M. Oty 209-547, A. Youngerman 202-542, S. Doughman 192-534, B. Current 164-483, N. Pierce 152. SPFLD — C. Oty 193-560, C. Gossett 229-537, C. Wells 183-512, S. Powell 142-281, C. Jeffrey 163, M. Parker 141. WLS — M. Morgan 188-530, C. McNutt 177-493, E. Crook 162-432, M. Boyd 174-407, K. Kendall 142-380. SHAW — L. Minter 213-583, K. Buck 193-542, E. Davis 159-445, E. Northern 141-388, B. Fifer 120-336. NE — R. Altiser 184-458, A. Watts 167-437, B. Rittenhouse 148-433, M. Smith 145-403, A. Heronemus 102-200, S. White 94. GV — H. McGrew 192-557, R. Hite 159-391, C. Cramer 135-343, A. McMillion 122-330, K. Martin 97-264. SE — D. Abbott 191-473, T. Ruby 160-447, C. Miller 106-307, L. Whittaker 106-304, C. Aldredge 100-267. CC — T. Fish 149-413, T. Smith 137-383, E. Caldwell 142-339, K. Huff 126-251, J. Stover 112-190, B. Tillman 108, P. Powell 82.

Individual District qualifiers in bold.

At Woodman Lanes

TEAM SCORES (Top 6 teams advance to districts) — 1. Beavercreek 4,157, 2. Fairmont 3,902, 3. Troy 3,861, 4. Wayne 3,785, 5. Stebbins 3,610, 6. Xenia 3,600. Also: 18. Tecumseh 2,919.

TEC — K. Portner 169-457, B. Stewart 188-444, D. Friend 147-433, M. Lewis 146-425, A. Burgher 128-326.

WRESTLING

SECTIONAL TOURNAMENTS

Division I , Centerville Sectional No. 2

TEAM SCORES (After Day 1) — 1. Beavercreek 85.5, 2. Wayne 61, 3. Butler 48.5. Also: 6. Springfield 42.5, 10. Tecumseh 19.5.

AREA SEMIFINAL QUALIFIERS — 145: J. Roberts, Spfld. 152: C. Buchanan, Tec. 182: D. Grayson, Spfld; 195: S. Vlcek, Spfld. 220: D. Nye, Spfld; T. Taylor, Tec. 285: A. Cosby, Spfld.

Division III at Sidney Lehman

TEAM SCORES (After Day 1) — 1. Versailles 79, Covington 54, 3. Mechanicsburg 45, 4. Central 43, 5. Triad 39. Also 11. Northeastern 20.5, 12. Southeastern 17, 14. West Liberty-Salem 4.

AREA SEMIFINAL QUALIFIERS — 106: L. Hartman, Mech; C. Cullison, NE. 120: A. Reese, Mech; A. Zerkle, Tri. 126: D. Hiltibran, Mech; J. Dean, NE. 132: J. Ziegler, Mech; A. DeCarlo, CC. 138: A. Tilley, Mech. 145: S. Maurcie, Tri. 152: J. Lynch, CC; D. Boldman, Tri. 160: C. Luther, CC. 170: M. Neiswinger, CC; R. Bruce, Tri. 195: J. Timmons, SE. 220: J. Panstingel, CC; K.C. Nelson, Mech. 285: S. Wright, SE.

SWIMMING

DISTRICT TOURNAMENT

At Miami University

Division I

SPRINGFIELD RESULTS — 500 free: 17. T. Keriazes, 4:46.98. 100 breast: 21. T. Keriazes, 1:01.73.

Division II

AREA STATE QUALIFIERS — 50 free: 1. C. Samuelson, Central, 21.44. 100 breast: 1. C. Samuelson, Central, 58.03.

Area Colleges

SWIMMING

NCAC TOURNAMENT

At Denison University

Men

WITT PLACERS — 200 free relay: 5. Crum, Easley, Stewart, Burt, 1:25.72.

Wittenberg is eighth after day one with 142 points.

Women

WITT PLACERS — 200 free relay: 4. McNicholl, Lee, McNulty, Tsivitse, 1:37.56. 500 free: 8. Carani, 5:14.13. 50 free: 8. McNulty, 24.59. 3m diving: 8. Clayton, J226.10. 400 medley relay: 3. Wilson, Gustafson, Hannon, Tsivitse, 3:54.08 (B time).

Wittenberg is third after day one with 250 points.

Thank you for reading the Springfield News-Sun and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Springfield News-Sun. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X