High School Football: Division IV, V All-Ohio teams

Versailles quarterback Carson Bey rolls out during the Division V state championship game vs. Kirtland on Dec. 5, 2021. Bey, a linebacker on defense, on Tuesday was named co-defensive player of the year in Ohio for Division V. Michael Cooper/CONTRIBUTED

Credit: Name Test

caption arrowCaption
Versailles quarterback Carson Bey rolls out during the Division V state championship game vs. Kirtland on Dec. 5, 2021. Bey, a linebacker on defense, on Tuesday was named co-defensive player of the year in Ohio for Division V. Michael Cooper/CONTRIBUTED

Credit: Name Test

Credit: Name Test

Below are the Ohio Prep Sportswriters Association All-Ohio football teams for Division IV and Division V. Division II and III will be released Wednesday and Division I and Mr. Ohio Football on Thursday.

Offensive Player of the Year: C.J. Hester, Wyoming

Defensive Player of the Year: Luke Ferrell, Bloom-Carroll

Coaches of the Year: Eric Valentine, Columbus Linden-McKinley

First Team Offense

QB: KJ Benedict, Bloom-Carroll, 5-8, 165, sr.; Wade Futhey, Waverly, 5-11, 185, sr.; Josh Hupp, Byesville Meadowbrook, 6-0, 185, sr.; Marshall Shepherd, Shelby, 6-2, 175, sr.; Dru DeShields, Beloit West Branch, 6-4, 180, jr.;

RB: Dane Nauman, Marengo Highland, 5-11, 215, soph.; Chase Oehlstrom, Carrollton, 5-9, 160, jr.; Collin Nemitz, Sandusky Perkins, 5-10, 185, sr.; DeMarcus McElroy, Youngstown Ursuline, 5-11, 175, sr.; Gideon Lampron, LaGrange Keystone, 6-0, 215, sr.; CJ Hester, Cincinnati Wyoming, 5-11, 185, jr.; Carson Van Hoose, Clarksville Clinton-Massie, 5-9, 165, sr.

WR/TE: Colt Emerson, New Concord John Glenn, 6-1, 175, jr.; Colin Oberdick, St. Clairsville, 6-0, 165, sr.; Josh Hurst, Port Clinton, 6-2, 170, sr.; Nick Wilson, Beloit West Branch, 6-1, 162, sr.; Josh Martin, Eaton, 5-11, 140, sr.; JT Ferguson, Germantown Valley View, 6-2, 182, sr.

OL: Isaac Clary, Gallipolis Gallia Academy, 6-8, 310, jr.; Avery Henry, St. Clairsville, 6-7, 300, sr.; Mason Ludwig, East Liverpool, 6-6, 280, jr.; Cullen Dunn, Van Wert, 5-11, 225, Sr.; Alistair Larson, Peninsula Woodridge, 6-5, 290, sr.; Greg Rockwell, Beloit West Branch, 6-1, 255, sr.; Nick Dalessandro, Chagrin Falls, 6-5, 275, sr.; Owen Trick, Clarksville Clinton-Massie, 6-2, 245, jr.

K: Mason Grudich, West Milton Milton-Union, 5-8, 165, jr.

First Team Defense

DL: Luke Ferrell, Bloom-Carroll, 6-3, 225, sr.; Gavin Postelwaite, Heath, 6-2, 300, sr.; Remington Norman, Clyde, 6-2, 240, sr.; Ty’Req Donlow, Youngstown Ursuline, 6-1, 218, soph.; Troy Peterson, Ashtabula Edgewood, sr.; Harry Hilvert, Cleves Taylor, 6-2, 250, sr.; Jake Brown, West Milton Milton-Union, 5-10 230, jr.

LB: J.T. Barnett, Waverly, 6-0, 195, sr.; Brady McManaway, Byesville Meadowbrook, 5-11, 165, sr.; Dillon Overmyer, Clyde, 6-2, 240, sr.; Steven Marra, Beloit West Branch, 6-2, 220, sr.; Ty Howard, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-11, 195, sr.; Jeremy Henry, Dayton Northridge, 6-2, 200, jr.; Colton Trampler, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 215, sr.

DB: Tyrese Taylor, Columbus East, 6-0, 165, sr.; Tyler Webb, Port Clinton, 5-9, 165, sr.; Kenny Grobolsek, Sheffield Brookside, 6-0, 190, sr.; Malik Davis, Cleveland Glenville, 5-9, 150, jr.; Blake Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 6-1, 180, jr.; Kody Zantene, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 190, sr.

P: Adam Polacko, Oakwood, 6-3, 220, sr.

Second Team Offense

QB: Christopher Towns, Columbus Linden-McKinley, 5-7, 134, jr.; Drew Sefsick, St. Clairsville, 5-11, 170, sr.; Aiden Pratt, Van Wert, 6-4, 195, jr.; Cam Gillum, Port Clinton, 5-9, 185, jr.; Brady Shannon, Youngstown Ursuline, 6-3, 210, sr.; Jackson Johnson, Salem, 6-0, 176, sr.; Poochie Snyder, Canton South, 6-0, 165, soph.

RB: Jacob Jordan, St. Clairsville, 5-7, 170, sr.; Hunter Campbell, Navarre Fairless, 6-2, 185, Sr.; Kyle Snider, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-11, 220, jr.; Eddie Lewis Jr., Rocky River Lutheran West, 5-10, 180, sr.; Kavonte Turpin, Dayton Northridge, 5-9, 165, sr.

WR/TE: Chrishawn Adams, Columbus Marion-Franklin, 6-4, 210, sr.; Penn Morrison, Waverly, 6-4, 195, sr.; Dean Boyd, Youngstown Ursuline, 6-4, 202, sr.; Blaize Exline, Salem, 5-11, 160, sr.; Ryne Shackelford, LaGrange Keystone, 6-0, 195, jr.; Gauge Dunn, Bethel Bethel-Tate, 5-11, 145, sr.

OL: Reece Shriner, Heath, 5-10, 200, soph.; Turner Harmon, Marengo Highland, 6-0, 220, sr.; Hayden Bricker, Bellevue, 6-2, 270, sr.; Walker Britt, Clyde, 6-2, 260, sr.; Brian Frasco, Youngstown Ursuline, 6-3, 268, jr.; Isaac Lucas, Youngstown Ursuline, 6-4, 258, jr.; Tavareon Sanders, Cleveland Glenville, 6-4, 320, sr.; Bobby Diana, Cincinnati McNicholas High School, 6-1, 232, sr.

K: Lucas Otto, St. Clairsville, 6-0, 155, sr.

Second Team Defense

DL: Gauge Samson, Zanesville Maysville, 6-3, 290, sr.; Gavin Linkous, Rossford, 6-2, 240, Sr.; Mitchell Coffee, Beloit West Br

anch, 6-2, 235, jr.; Jadynn Anderson, Perry, 6-2, 210, sr.; Joel Allen, Wyoming, 6-1, 265, jr.; Breyden Boston, Eaton, 6-4, 205, sr.

LB: Connor Corbett, Heath, 5-6, 155, fr.; Caden Kenworthy, Cambridge, 5-10, 180, sr.; Tanner Rubinstein, Napoleon, 6-3, 192, sr.; Jason Greenfield, Canal Fulton Northwest, 6-0, 205, sr.; Karson Nail, Sheffield Brookside, 6-0, 184, sr.; Christian Pataky, LaGrange Keystone, 6-3, 215, sr.; Zack Vanscoy, St. Paris Graham, 5-11, 200, sr.

DB: Beau Wisecarver, Bloom-Carroll, 6-1, 195, sr.; Jakylan Irving, Youngstown Ursuline, 6-1, 164, sr.; Andre Hill, Shelby, 6-0, 175, sr.; Bryce West, Cleveland Glenville, 6-0, 190, soph.; Jake Kavcic, Gates Mills Gilmour, 5-8, 145, soph.; Ashton Wolfe, Bethel Bethel-Tate, 5-9, 160, sr.

P: Andrew Kirkpatrick, Chagrin Falls, 6-4, 240, sr.

Third Team Offense

QB: Austin Colletti, Carrollton, 6-0, 170, sr.; Konner Rodick, LaGrange Keystone, 6-2, 185, jr.; Kyle Ransom, Oberlin Firelands, 6-1, 180, sr.; Brock Ebright, Eaton, 5-10, 173, jr.; Pierce Taylor, Cincinnati McNicholas, 5-9, 160, sr.

RB: Donny Hardy, Chagrin Falls, 6-0, 190, jr.; Mikey Molloy, Bethel Bethel-Tate, 5-9, 195, sr.; Ar’Moni McCrae, Heath, 6-0, 200, sr.; Nate Jackson, Van Wert, 5-10, 180, sr.

WR/TE: Blaine Bowman, Shelby, 5-11, 170, sr.; Caleb Lott, Canton South, 6-2, 170, sr.; Brody Pumneo, Navarre Fairless, 6-0, 160, jr.; Damarion Witten, Cleveland Glenville, 6-3, 200, soph.; Robbie Guttman, Cincinnati Indian Hill, 6-2, 195, sr.; Keon Wright, Oakwood, 5-11, 170, sr.

OL: Hayden Loy, Byesville Meadowbrook, 5-9, 220, sr.; Kaden Riddle, Clear Fork, 6-4, 250, jr.; Camden Armstrong, Shelby, 5-11, 290, sr.; Freddie Johnson, Cleveland Glenville, 6-5, 320, soph.; Bobby Malinowski, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 6-2, 293, sr.; Jacob Marjak, Perry; Noah Hill, Springfield Kenton Ridge, 6- 5, 295, sr., Ethan Lane, West Milton Milton-Union, 6-4, 250, jr.

K: Ben Tolson, Beloit West Branch, 5-7, 145, sr.

Third Team Defense

DL: Chandler Stevens, Marengo Highland, 5-10, 190, jr.; Thomas Egli, Beloit West Branch, 6-6, 205, Jr.; Sir’Sean Ingram, Cleveland Glenville, 6-4, 210, sr.; Max Moore, Chagrin Falls, 6-3, 210, sr.; Joseph David, Cincinnati Indian Hill, 5-10, 210, sr.; Cooper Strader, St. Paris Graham, 6-1, 225, sr.

LB: Drew Lincicome, Duncan Falls Philo, 5-11, 175, jr.; Justin Smythe, Bellevue, 6-0, 165, sr.; Coltin Colucci, Navarre Fairless, 6-1, 200, sr.; Chris Berthold, Oberlin Firelands, 5-11, 185, sr.; Rocco Hice, Gates Mills Gilmour, 5-9, 175, jr.; Matthew Cotterman, Germantown Valley View, 6-4, 220, sr.; Norman Bubba Darnell Jr., Bethel Bethel-Tate, 5-9, 185, sr.; Jared Hancock, Cincinnati Wyoming, 5-10, 205, sr.; Nathan Walker, New Concord John Glenn, 6-2, 175, jr.

DB: Alijah Stevens, Licking Valley, 5-10, 145, sr.; Hunter Eubanks, Byesville Meadowbrook, 5-10, 160, sr.; Isaiah Helphinstine, Cincinnati McNicholas, 5-9 162, sr.; Sam Prangley, Cincinnati Wyoming, 6-2, 200, sr.; Christian Reyna, Eaton, 6-2, 171, sr.

P: Jonathan Spiess, Bexley, 5-9, 172, jr.; Landon Campbell, Galion, 6-1, 195, sr.

Area Honorable Mention

RB:  Carter Frank, Clarksville Clinton-Massie, 6-0, 195, sr.

OL:  Lane Schulz, Clarksville Clinton-Massie, 6-1, 240, sr.

DL: Charley Hale, Clarksville Clinton-Massie, 6-4, 210, sr.;

DIVSION V

Offensive Players of the Year: Gabe Tingle, West Lafayette Ridgewood; Levi Gullion, Piketon

Defensive Players of the Year: Spencer Mesaros, Ravenna Southeast; Carson Bey, Versailles

Coaches of the Year: Mike Lento, Kansas Lakota; Dave Maddox, Camden Preble Shawnee

First Team Offense

QB: Levi Gullion, Piketon, 6-3, 195, sr.; Drew Roe, Portsmouth, 5-7, 151, sr.; Gabe Tingle, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 180, sr.; Harley Hopkins, Zanesville West Muskingum, 6-1, 205, sr.; Joseph Dzierwa, Tontogany Otsego, 6-6, 180, sr.; Billy Skripac, South Range, 6-2, 195, jr.

RB: Owen Davis, North Union, 6-2, 205, jr.; Mason Oliver, Bloomdale Elmwood, 5-11, 180, jr.; Trent Leiter, Tontogany Otsego, 5-11, 205, sr.; Anthony Demma, Garrettsville Garfield, 6-0, 195, sr.; Dylan Dominguez, South Range, 5-11, 195, sr.r; Levi Ellis, Elyria Catholic, 5-11, 190, jr.; Rayshon Kennedy, Cleveland Heights Lutheran East, 6-4, 240, sr.; Hunter Crockett, Camden Preble Shawnee, 6-2, 220, sr.

WR/TE: Jacob Denny, Liberty Union, 6-5, 205, sr.; Mason Tucci, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 160, sr.; Caleb Kuhlman, Ottawa-Glandorf, 6-0, 190, sr.; Gage Sullivan, Kirtland, 6-4, 200, sr.; Alec Rodenberger, Bellefontaine Benjamin Logan, 5-11, 170, sr.; Leo Hennegan, Cincinnati Purcell Marian, 6-1, 165, sr.

OL: Joe Johnson, Harvest Prep, 6-9, 295, sr.; Rylan Cecil, Ironton, 6-2, 250, sr.; Tyler Leopold, Ottawa-Glandorf, 6-5, 310, sr.; Riley LaPorte, Garrettsville Garfield, 6-3, 270, sr.; Michael Lally, South Range, 6-1, 285, sr.; George Prusock, Kirtland, 6-0, 235, jr.; Hayden Gerhart, Elyria Catholic, 6-3, 270, sr.; Taran Tyo, Versailles, 6-4, 300, sr.

K: Braxton Sammons, Wheelersburg, 6-0, 175, sr.; Evan O’Connell, Columbus Ready, 5-8, 156, sr.

First Team Defense

DL: Gvynn Mendenhall, Columbus Academy, 6-3, 235, sr.; Nate Cochran, Ironton, 6-3, 300, sr.; Jarett Wallick, Sugarcreek Garaway, 6-2, 215, jr.; Spencer Mesaros, Ravenna Southeast, 6-1, 250, sr.; Logan Cormell, South Range, 5-10, 190, sr.; Lucas Stoddard, Burton Berkshire, 6-4, 205, sr.; Kylyn Macklin, Cincinnati Purcell Marian, 6-2, 230, sr.; Elias Rudolph, Cincinnati Taft, 6-5, 215, soph.

LB: Angelo Washington, Ironton, 6-1, 225, Sr.; Colt Sechrest, Bellaire, 6-4, 225, sr.; Devin Coon, Tontogany Otsego, 5-8, 160, sr.; Mason Rus, Kirtland, 6-0, 180, sr.; Tony Grasso, Elyria Catholic, 6-0, 215, jr.; Carson Bey, Versailles, 5-10, 175, sr.; Max Tepe, Cincinnati Mariemont, 5-11, 170, sr.

DB: Brady Roden, Sugarcreek Garaway, 6-1, 165, jr.; Merced Diaz, Genoa, 5-10, 170, sr.; Will Sayle, Kirtland, 5-11, 170, soph.; Tommy Gogolin, Kirtland, 5-9, 165, jr.; Ke-yandre Larry, Cincinnati Taft, 6-1, 200, sr.; Luke Jackson, Lewistown Indian Lake, 5- 11, 170, sr.

P: Landon Jordan, Ottawa-Glandorf, 6-1, 185, sr.

Second Team Offense

QB: Lake Boos, Pemberville Eastwood, 6-1, 182 sr.; Grant Hitchcock, Jefferson, 5-11, 170, jr.; Brady Cook, Elyria Catholic, 6-0, 160, jr.; Caleb Wurster, Lewistown Indian Lake, 6-0, 155, sr.

RB: Ethan Miller, Sugarcreek Garaway, 5-9, 165, jr.; Zack Rice, Conneaut, 5-11, 175, jr.; Talon Borders, Carlisle, 5-10, 165, sr.; Jah’Mal Hutsell, Cincinnati Roger Bacon, 5-6, 170, sr.

WR/TE: Jacob Cusick, Richmond Edison, 6-1, 175, sr.; Chase Helberg, Tontogany Otsego, 5-11, 190, sr.; Jaron Filliater, Bucyrus Wynford, 6-4, 185, sr.; Jack Kenneally, Elyria Catholic, 6-7, 215, sr.; Pierce Boyd, Kirtland, 6-2, 230, sr.: Kyle Guyer, Cincinnati Roger Bacon, 6-2, 170, sr.

OL: Wyatt Moyer, Magnolia Sandy Valley, 5-10, 225, sr.; Brayden Adams, Sugarcreek Garaway, 6-2, 225, sr.; Josiah Cox, Akron Manchester, 6-1, 220, sr.; Jacob Brooks, South Range, 6-0, 220, sr.; Jonathan Withrow, Kirtland, 6-0, 215, sr.; Carter Bibler, Cincinnati Summit Country Day, 6-4, 220, sr.; Cain Gonzalez, Springfield Shawnee, 6-1, 290, sr.; Mysta Moore, Cincinnati Taft, 6-5, 325, jr.

K: Dylan Rolfert, Cincinnati Roger Bacon, 5-11, 205, sr.

Second Team Defense

DL: Kadin Bradford, West Lafayette Ridgewood, 6-4, 227, sr.; Connor Moore, Millbury Lake, 6-6, 260, sr.; Travis Merrill, Elyria Catholic, 6-3, 240, jr.; Tyhir Gray, Cleveland Heights Lutheran East, 6-3, 200, jr.; Caden Connor, Reading, 5-10, 200, jr.; Alex Couch, Carlisle, 6-2, 275, sr.; Kenny Wise, Tipp City Bethel, 5-10, 175, sr.

LB: Gavin Miller, North Union, 5-9, 175, sr.; CJ Smith, Marion Pleasant, 5-10, 185, sr.; Xavier Lamneck, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 170, sr.; Trey Hoover, Rayland Buckeye Local, 6-0, 215, jr.; Tyler Remish, South Range, 6-0, 200, jr.; Jason Herd, Conneaut, 5-11, 170, sr.; Tavion Thomas, Elyria Catholic, 5-9, 195, jr.; Ronald Cutts, Cincinnati Taft, 6-0, 210, jr.

DB: Ray Ray Pettigrew, Bellaire, 5-10, 160, jr.; Brady Nicely, Tontogany Otsego, 5-11, 155, jr.; Jack Budinger, Elyria Catholic, 6-1, 185, sr.; Grady Hutchinson, Camden Preble Shawnee, 5-10, 170, jr.; Beamer Walker, Cincinnati Roger Bacon, 5-9, 160, jr., Josh Clark, Wheelersburg, 6-1, 175, sr.

P: Jonathan Weaver, Amanda-Clearcreek, 6-2, 170, sr.

Third Team Offense

QB: Ben Nichols, Chillicothe Zane Trace, 6-0, 170, sr.; Christian Moyer, Doylestown Chippewa, 6-0, 190, sr.; Peyton Lemon, Apple Creek Waynedale, 5-10, 190, sr.; Joel Steinkoenig, Reading, 6-5, 220, sr.

RB: Brian Fitzsimmons, Columbus Ready, 5-10, 190, jr.; Jaylen Jennings, Harvest Prep, 5-11, 195, sr.; Jaquez Keyes, Ironton, 6-1, 210, jr.; Trystan Gries, Williamsburg, 6-0, 182, jr.

WR/TE: Max Autry, Cincinnati Madeira, 5-9, 175, jr.; Tayvon Miller, Amanda-Clearcreek, 6-1, 165, sr.; Parker Logan, Columbus Academy, 6-3, 210, sr.; Ty Perkins, Ironton, 6-3, 185, jr., Johnny Burton, Piketon, 5-11, 175, sr.; Camren Loar, Piketon, 5-9, 159, sr.

OL: Hunter McComas, Piketon, 6-2, 225, sr.; Timmy O’Grady, Bellaire, 6-1, 230, sr.; Zac Hoskins, Brooklyn, 6-5, 280, sr.; Tommy Rauscher, Elyria Catholic, 6-2, 260, sr.; Michael Maloon, Brookville, 5-10, 235, sr.; Marvin Sutton, Columbus Ready, 6-2, 260, sr.; Logan Bomer, Bloomdale Elmwood, 6-2, 260, sr.; Logan Evans, Lewistown Indian Lake, 5-11, 250, sr.

K: Kanyon McCort, Magnolia Sandy Valley, 6-0, 180, jr.

Third Team Defense

DL: Ashton Duncan, Ironton, 6-2, 245, sr.; Dakahri Paul, Warrensville Heights, 6-0, 180, sr.; Bailey Ryan, South Range, 6-1, 277, jr.; Nick Burns, Chesapeake, 6-2, 280, sr.; Braiden Dunham, Piketon, 6-4, 215, sr.; Lucas Prichard, Lima Bath, 6-4, 255, sr.; Conner Cravaack, Cincinnati Madeira, 6-5, 225, jr.

LB: Chandler Burrell, Harvest Prep, 6-0, 195, sr.; Carson Williams, Wheelersburg, 6-1, 195, sr.; James Thurman, Portsmouth, 5-9, 190, sr.; Justin Hershberger, Apple Creek Waynedale, 5-10, 190, sr.; Nate Glanc, Fairview Park Fairview, 5-10, 200, jr.; Phil LaVerde, Kirtland, 5-10, 175, jr.: Zack Stevens, Enon Greenon, 6-4, 190, jr.; Hunter Pendleton, Minford, 6-4, 230, jr.

DB: Jack Kuehn, Burton Berkshire, 5-11, 176, sr.; Scottie Bruns, Carlisle, 6-0, 160, sr.; David Hawk, Springfield Shawnee, 5-9, 165, sr.; J Matz, Kansas Lakota, 6-0, 180, sr.; Ethan McHugh, Rayland Buckeye Local, 6-1, 210, sr.; Brody Swigonski, Garrettsville Garfield, 5-11, 170, sr.

P: Jake Heatherington, Bellaire, 6-2, 170, jr.

Area Honorable Mention

QB:  Brayden Doran, Camden Preble Shawnee, 5-8, 160, jr.

WR/TE:  Zion Crowe, Springfield Shawnee, 6-4, 185, jr.; Noah McEldowney, Versailles, 5-11, 160, sr.

K:  Chase McEldowney, Versailles, 5-11 170, sr.;

LB:  Kaden Moore, Springfield Shawnee, 6-1, 210, sr.;

About the Author