D-II All-Ohio boys basketball

The 2015-16 Associated Press Division II All-Ohio boys basketball team, based on the recommendations of a media panel, with school, height, class and scoring average:

DIVISION II

First team: Jason Carter, Johnstown-Monroe, 6-foot-7, senior, 20.9 points per game; Drew Rackley, New Concord John Glenn, 6-2, sr., 21.6; Henry Baddley, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-5, sr., 19.0; Markell Johnson, Cle. East Tech, 6-1, jr., 31.2; Jayrese Williams, Sandusky, 5-10, jr., 20.1; Griffin Lutz, Athens, 6-1, jr., 25.9; Carlik Jones, Cin. Aiken, 5-11, sr., 22.3; Danyon Hempy, River Valley, 6-5, sr., 28.0; Tervell Beck, Cle. Central Catholic, 6-8, sr., 25.2; Torrey Patton, Trotwood-Madison, 6-4, jr., 21.1.

Players of the year: Markell Johnson, Cle. East Tech; Drew Rackley, New Concord John Glenn; Henry Baddley, Akron St. Vincent-St. Mary.

Coaches of the year: Greg Woodard, New Concord John Glenn; Larry Kukura, Alliance.

Second team: Matt Weir, New Concord John Glenn, 6-0, sr., 15.0; Isaac Davidson, East Liverpool, 6-3, sr., 27.3; Greg Parella, Ursuline, 6-2, sr., 23.4; Jayvon Graves, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, jr., 17.0; Joey Zahn, Lexington, 5-11, sr., 15.4; Shay Smiddy, Defiance, 6-5, sr., 13.9; Tristan Bartoe, McArthur Vinton County, 5-11, jr., 21.0; Cameron Kane-Johnson, Niles McKinley, 5-9, sr., 25.4; Frank Royles, Cin. Taft, 6-2, sr., 19.8; Darnell Hoskins Jr., Thurgood Marshall, 5-11, sr., 17.0.

Third team: Antoine Vaughn, Whitehall-Yearling, 6-0, sr., 11.0; Dalton Bolon, Gnadenhutten Indian Valley, 6-4, sr., 20.7; Jordan Fabry, Crestwood, 6-3, jr., 23.6; Justin Layne, Cle. Benedictine, 6-4, sr.,15.5; Jackson Burdyshaw, Perry, 6-6, sr., 22.1; Wes Vent, Upper Sandusky, 6-3, jr., 22.4; Erique Hosley, Chillicothe Unioto, 6-4, sr., 10.4; Terrance Landers, Dunbar, 6-4, sr., 16.8; Jaden O’Neal, Lima Shawnee, 6-1, sr., 22.9; Ridge Young, Circleville Logan Elm, 6-0, jr., 23.9.

Special mention: Caden Sanchez, Col. St. Francis DeSales; Tamal Watkins, Col. South; Charles Reeves, Steubenville; Marcus Mayle, McConnelsville Morgan; Logan McCort, St. Clairsville; Parker Black, Byesville Meadowbrook; Josh Lewis, Cambridge; Jai’Ron Brackett, Alliance; Mason Mangapora, Canfield; Conner Wess, Akron Coventry; Jerry Judd, Streetsboro; John Koz, Bay Village Bay;

Jack Corrigan, Rocky River; Dwayne Cohill, Parma Heights Holy Name; Cameron Copeland, Toledo Rogers; Colin Woodside, Lancaster Fairfield Union; Max Knisley, Washington Court House Washington; Michael Camp, Circleville; Luke Drayer, Vincent Warren; Kaileb Sheets, Pomeroy Meigs.

Honorable mention: Seth Gray, Spg. Shawnee; Lonnie Berry, Cin. Aiken; Amari Davis, Trotwood-Madison; Joey Laravie, Alter; Zach Larkin, Badin;

Jake Fischer, Col. Hartley; DeAnthony Griffin, Col. Linden; Denton Jacob, Heath; Andrew Koenig, Plain City Jonathan Alder; Mike Schweitzer, Col. Watterson; Justin Cork, Byesville Meadowbrook; Tanner Slack, New Concord John Glenn; Aaron Foldi, Wintersville Indian Creek; Mason Edgell, McConnelsville Morgan; Patrick Buchanan, St. Clairsville; Wyatt Carder, Duncan Falls Philo; Michael Karl, New Philadelphia;

Bryce Hargrove, Akron Coventry; Matt Baker, Poland Seminary; Trell Thomas, Cardinal Mooney; Malik Campbell, Canton South; D.J. Pullie, Salem; Jared Burkert, Poland Seminary; Andrew Armstrong, Cardinal Mooney; Andrew Carbon, Struthers; D.J. Hancock, Alliance; Sam Hitchcock, Jefferson Area; Brandon Kuhl, LaGrange Keystone; Justin Sylver, Cle. Benedictine; Miryne Thomas, Cle. Central Catholic; Marcus Ernst, Ashtabula Edgewood; RJ Sunahara, Bay Village Bay; Connor Fitzgerald, Mentor Lake Catholic;

Kam Singleton, Defiance; Brett Lauf, Napoleon; Austin Rotroff, Wauseon; Tyrell Ajian, Mansfield Madison; Corey Thomas, Ontario; Jordan Verhoff, Ottawa-Glandorf; Larry Green, Toledo Scott;

Cole Cottrill, Chillicothe Unioto; Branden Maughmer, Chillicothe; DeAndre Pettiford, Washington Court House Miami Trace; Blake Pittser, Washington Court House Miami Trace; Cameron Eckles, Washington Court House Washington; Kyler Dennis, Vincent Warren; Trent Dawson, Marietta; Wes Jarrell, Gallipolis Gallia Academy; Dylan Dupler, Thornville Sheridan; Jordan Albright, McArthur Vinton County; Jake Henderson, Waverly.

X