Springfield’s Larry Stephens carries the ball on a kickoff return against Fairmont last season. BILL LACKEY/STAFF

Week 1 high school football power rankings

The area’s top high school football teams, compiled by Cox Media Group Ohio. All games on Friday, Aug. 30 unless otherwise noted.

Division I

1. Springfield (9-3 last season): at Hilliard Bradley (9-2).

2. Northmont (10-2): hosts Dublin Coffman (11-2).

3. Miamisburg (7-3): hosts Cin. Walnut Hills (4-6).

»» RELATED: Carroll loses longtime soccer assistant coach

4. Springboro (5-5): at Mason (8-3).

5. Fairmont (7-4): hosts Alter (13-2) on Thursday.

Others: Beavercreek, Centerville, Lebanon, Wayne.

Division II

1. Troy (10-2): vs. Belmont (5-5) at Welcome Stadium on Thursday.

2. Piqua (6-4): hosts Chaminade Julienne (7-4).

3. Xenia (7-3): hosts Beavercreek (1-9) on Thursday.

»» PHOTOS: Beavercreek vs. Alter, preseason football

4. Sidney (5-5): hosts St. Marys Memorial (12-2).

5. Tecumseh (6-4): at Fairborn (2-8).

Others: Fairborn, Stebbins, West Carrollton.

Division III

1. Alter (13-2): at Fairmont (7-4) on Thursday.

2. Chaminade Julienne (7-4): at Piqua (6-4).

3. Trotwood-Madison (6-5): hosts Cin. Winton Woods (12-2).

»» PHOTOS: Alter vs. Beavercreek, preseason football

4. Tippecanoe (5-5): at Cin. Mt. Healthy (5-6).

5. Franklin (6-4): at Middletown Madison (12-1).

Others: Bellbrook, Bellefontaine, Belmont, Butler, Carroll, Dunbar, Fenwick, Greenville, Monroe, Wilmington.

Division IV

1. Clinton-Massie (10-2): hosts East Clinton (0-10).

2. Valley View (6-4): hosts Wilmington (4-6).

3. Kenton Ridge (5-5): at Mechanicsburg (8-3).

»» RELATED: Former Northwestern, Troy coach dies

4. Northwestern (7-4): hosts Southeastern (3-7).

5. Waynesville (6-4): at Col. Bexley (1-9).

Others: Eaton, Graham, Milton-Union, Northridge, Oakwood, Ponitz, Thurgood Marshall, Urbana.

Division V

1. Middletown Madison (12-1): hosts Franklin (6-4).

2. Miami East (8-3): hosts Milton-Union (6-4).

3. West Liberty-Salem (7-3): hosts Graham (2-8).

»» RELATED: Final week for football scrimmages

4. Brookville (6-4): hosts Tri-County North (6-4).

5. Springfield Shawnee (6-5): at Greenon (6-4).

Others: Bethel, Carlisle, Greenon, Indian Lake, Meadowdale, Preble Shawnee, Versailles.

Division VI

1. Coldwater (10-3): hosts Kenton (6-4).

2. Minster (8-4): hosts Fort Loramie (12-2).

3. St. Henry (9-3): hosts Covington (7-4).

»» RELATED: Alter grad helps U.S. earn Olympics spot

4. Greeneview (10-2): hosts Stebbins (0-10).

5. Mechanicsburg (8-3): hosts Kenton Ridge (5-5).

Others: Anna, Arcanum, Covington, Dayton Christian, Dixie, Fort Recovery, National Trail, Northeastern, Parkway, Triad, Troy Christian.

Division VII

1. Marion Local (13-2): hosts Woolan, Ind. (4-6).

2. Fort Loramie (12-2): at Minster (8-4).

3. Lehman Catholic (8-4): at Fort Recovery (4-6).

»» RELATED: GCL Co-Ed football preview

4. Ansonia (8-3): hosts Riverside (6-5).

5. New Bremen (6-4): at Ada (2-8).

Others: Bradford, Catholic Central, Cedarville, Jefferson, Mississinawa Valley, Southeastern, Tri-County North, Tri-Village, Twin Valley South.

»» RELATED: Girls, boys basketball final fours moving

»» SOCIAL MEDIA: You should like Marc Pendleton on Facebook and Twitter

»» RELATED: MVL football preview

»» PHOTOS: Greenville preseason football

»» PHOTOS: Northmont preseason football

»» RELATED: GWOC football preview

»» RELATED: Football video replay for state championships

»» RELATED: Week 1 football schedule

»» RELATED: GCL Co-Ed vs. OHSAA lawsuit

X