Kaleb Romero of Mechanicsburg celebrates a win over Josh Doherty of West Jefferson at 160 lbs. in Division III during the 79th annual OHSAA state wrestling tournament at the Jerome Schottenstein Center in Columbus on Saturday, March 5, 2016. (Barbara J. Perenic/The Columbus Dispatch)

State wrestling duals: Graham, Mechanicsburg grab top seeds

Graham and Mechanicsburg grabbed the top seeds for the Ohio High School Athletic Association state team tournament Feb. 12 at St. John Arena.

The eight regional champions are seeded first through eighth by a panel of seven members selected by the OHSAA. The brackets were released Friday.

Graham, the four-time defending champion, was a unanimous selection as the top seed in Division II.

The Falcons will open at 11 a.m. against eighth-seeded Miami Trace.

Mechanicsburg, the top-ranked team in the state, was also a unanimous No. 1 seed in Division III.

The Indians will open at 11 a.m. against eighth seed Bethel Tate.

There will be a new champ in Division III. Delta, which had won the first four titles, was bounced in the opening weekend.

Southwest Ohio teams recorded a first in Division I.

LaSalle grabbed the third seed while Mason was voted the fourth seed, marking the first time two Southwest schools were voted in the top four in D-I.

Fairfield had held the highest seed by a D-I team from Southwest Ohio as the fourth seed in 2016.

OHSAA State Team Tournament

Feb. 12

St. John Arena

Division I

11 a.m.

St. Ed’s (1) vs. Dublin Coffman (8)

Mason (4) vs. Brecksville (5)

1:15 p.m.

Elyria (2) vs. Westerville North (7)

LaSalle (3) vs. Massillon Perry (6)

Semifinals – 3:30 p.m.

Finals - 7:30 p.m.

Division II

11 a.m.

Graham (1) vs. Miami Trace (8)

Lake Catholic (4) vs. Western Brown (5)

1:15 p.m.

Wauseon (2) vs. Woodridge (7)

Carrollton (3) vs. Ashland (6)

Semis – 3:30 p.m.

Finals - 7:30 p.m.

Division III

11 a.m.

Mechanicsburg (1) vs. Bethel-Tate (8)

Edison (4) vs. Swanton (5)

1:15 p.m.

Oak Harbor (2) vs. Shadyside (7)

Tuslaw (3) vs. Amanda-Clearcreek (6)

Semis – 3:30 p.m.

Finals - 7:30 p.m.

Thank you for reading the Springfield News-Sun and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Springfield News-Sun. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X