High School Football: Division VI, VII All-Ohio teams

Marion Local High School senior Peyton Otte throws the ball during the Division VII state championship game at Tom Benson Hall of Fame Stadium in Canton on Dec. 4, 2021. Otte on Monday was named first-team, All-Ohio as a defensive back. lMichael Cooper/CONTRIBUTED

Credit: Name Test

caption arrowCaption
Marion Local High School senior Peyton Otte throws the ball during the Division VII state championship game at Tom Benson Hall of Fame Stadium in Canton on Dec. 4, 2021. Otte on Monday was named first-team, All-Ohio as a defensive back. lMichael Cooper/CONTRIBUTED

Credit: Name Test

Credit: Name Test

Below are the Ohio Prep Sportswriters Association All-Ohio football teams for Division VI and Division VII.

DIVISION VI

Offensive Players of the Year: Beau Brungard, New Middletown Springfield; D.J. Newman, Archbold; Bryce Schondelmyer, Arcanum

Defensive Player of the Year: Norey Johnson, Cincinnati Deer Park

Coaches of the Year: James Lee, KIPP Columbus

First Team Offense

QB: Tyler Buescher, West Jefferson, 6-0, 155, sr.; Drew Carter, Nelsonville-York, 6-1, 185, sr.; D.J. Newman, Archbold, 6-1, 175, sr.; Beau Brungard, New Middletown Springfield, 6-0, 195, sr.; Andre Yarber, Oberlin, 5-11, 180, sr.; Bryce Schondelmyer, Arcanum, 6-2, 195, jr.

RB: Maeson Long, Beverly Fort Frye, 5-10, 165, sr.; Lincoln Mollenkopf, North Robinson Colonel Crawford, 5-9, 170, sr.; Jake Gill, Creston Norwayne, 5-10, 185, jr.; Will Butler, Mogadore, 6-3, 200, jr.; Ashton Snell, Cincinnati Country Day, 5-10, 165, sr.

WR/TE: MJ Book, West Jefferson, 6-4, 190, sr.; Gavin Bailey, Archbold, 6-1, 160, sr.; Tyler Schwieterman, Coldwater, 6-4, 190, sr.; Ty Powell, Dayton Christian, 6-1, 185, sr., Brennen Troutwine, Arcanum, 5-10, 160, sr.

OL: Casey Brooker, Beverly Fort Frye, 6-2, 260, sr.; Easton Korody, Carey, 6-5, 280, sr.; Mason Ringler, Ashland Crestview, 6-2, 220, jr.; Travis Owen, Sullivan Black River, sr.; Lucas Datillo, New Middletown Springfield, 5-10, 195, soph.; John Avalon, Middlefield Cardinal, 6-1, 265, sr.; Grant Albers, Anna, 6-4, 280, sr.

K: Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-7, 150, sr.

ExplorePHOTOS: Coldwater vs. Carey, Division VI state championship game

First Team Defense

DL: Gavin Carpenter, Barnesville, 5-8, 255, sr.; Owen Barker, Ashland Crestview, 6-3, 185, jr.; Baeden Hancock, Defiance Tinora, 6-0, 235, sr.; Marshall Yelkin, New Middletown Springfield, 5′11, 200, sr.; Cayden Sherepita, Wellington, 6-3, 215, sr.; Sidikiba Kaba, KIPP Columbus, 6-3, 270, jr.

LB: Riordan Stauffer, Fairbanks, 6-3, 240, sr.; J.D. Brumfield, Proctorville Fairland, 6-0, 195, sr.; AJ Schafer, Columbus Grove, 6-0, 210, jr.; Owen Johnson, Liberty Center, 5-11, 210, sr.; Aaron Groner, New Middletown Springfield, 5-8, 200, sr.; Michael Miles, Garfield Heights Trinity, 6-1, 190, jr.; Jake Hurst, Mechanicsburg, 5-9, 190, sr.

DB: Dan Wagner, Columbus Africentric, 6-0, 165, sr.; Connor Morse, Ashland Crestview, 5-9, 170, sr.; Aidan Stephens, LaBrae, 6-1, 180, sr.; Tyler Mrakuzic, Sullivan Black River, 5-11, 154, jr.; Norey Johnson, Cincinnati Deer Park, 6-3, 192, sr.

P: Emilio Duran, Ottawa Hills, 6-0, 175, jr.

Second Team Offense

QB: Cy Starcher, Marion Elgin, 6-1, 180, sr.; Tamir Wynn, KIPP Columbus, 5-11, 170, jr.; Ian Ellis, Beverly Fort Frye, 6-0,185, sr.; C.J. Hannahs, Barnesville. 5-8, 145, jr.; Jack Talkington, Canton Central Catholic, 6-2, 215, jr.; Aaron Conley, Mechanicsburg, 5-9, 180, sr.

RB: Kevin Kline, Marion Elgin, 6-0, 190, sr.; Colin Metzger, Columbus Grove, 5-9, 200, sr.; Connor Smith, Gibsonburg, 5-8, 170, jr.; Marco Cirigliano, Columbia Station Columbia, 5-10 160, soph.; Austin Francis, Casstown Miami East, 5-10, 160, sr.

WR/TE: Spencer Bliss, Barnesville, 5-9, 155, sr.; Jake Jarrett, Collins Western Reserve, 5-10, 145 Sr.; Paul Butterman, Mount Gilead, 6-3, 175, sr.; Correll Amsbaugh, Worthington Christian, 6-4, 205, jr.; Robert Verba, Andover Pymatuning Valley, 6-2, 235, sr.

OL: Canyon Schneider, West Jefferson, 6-2, 250, sr.; Joe Kinsley, Fairbanks, 6-2, 255, sr.; Steve Rhoades, Proctorville Fairland, 6-0, 225, sr.; Owen Box, Liberty Center, 6-3, 240, jr.; Mitch Douglas, Columbus Grove, 6-0, 250, sr.; Colby Morlock, Creston Norwayne, 6-4, 290, sr.; James McCulloch, Andover Pymatuning Valley, 6-5, 275,sr.; Adam Waller, Mechanicsburg, 6-0, 205, sr.

K: Luke Courtney, Hanoverton United, 5-11, 160, soph.

Second Team Defense

DL: Trennen Stoll, Carey, 6-3, 270, sr.; Mason Williams, Mogadore, 6-4, 235, jr.; Hunter Albright, Springfield Northeastern, 6-0, 220, jr.; Desmond Davis, Cincinnati Gamble Montessori, 6-4, 250, soph.; Cohen Hickman, Jamestown Greeneview, 5-10, 235, sr.; Levi Milledge, Mechanicsburg, 6-1, 205, jr.

LB: Chase Morrow, Lucasville Valley, 5-11, 190, sr.; Brayden Webb, Willow Wood Symmes Valley, 6-4, 225, soph.; Landon Kemerly, Carey, 6-0, 200, jr.; Aiden Godsey, Ashland Crestview, 6-2, 200, sr.; Carson Feichtner, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 200, sr.; Mason Foos, Seneca East, 6-3, 200 Sr.; Giovanni Higgins, St. Bernard-Elmwood Place, 5-11, 160, soph.

DB: Bryce Conti, Carey, 6-1, 170, sr.; Luke Kaufman, Columbus Grove, 5-11, 157, sr.; Jon Brasee, Wellington, 6-1, 180, sr.; Danny Mascadri, Mechanicsburg, 6-0, 175, sr.; Cavan Cooper, Bainbridge Paint Valley, 6-2, 205, jr.

P: Garrett Lamb-Hart, Mount Gilead, 5-10, 155, sr.

Third Team Offense

QB: Jack Gregory, Centerburg, 6-2, 190, sr.; Hayden Kuhn, Ashland Crestview, 6-0, 155, jr.; Derek Lonsway, Carey, 6-0, 180. sr.; Andrew Champagne, Columbia Station Columbia, 6-1, 170, sr.; Caden Houseman, Springfield Northeastern, 6-0, 175, jr.; Preston Sellers, Dayton Christian, 5-10, 190, jr.

RB: Maxton Lower, Northmor, 6-2, 215, jr.; JD Miller, Johnstown Northridge, 6-0, 175, sr.; Ethan Patterson, Willow Wood Symmes Valley, 6-2, 165, sr.; Chase Hall, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-1, 190, jr.; Franko Rome, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 171, sr.; Zach Czako, Middlefield Cardinal, 5-10, 220, Sr.

WR/TE: Jonny Frazier, Oberlin, 5-10, 170, sr.; Silas Snell, Cincinnati Country Day, 6-5, 245, sr.; Tre’Von Drake, LaBrae, 6-2, 180, sr.; Mason Murphy, Mogadore, 6-3, 170, sr.

OL: Duston Sanders, Northmor, 6-8, 315, sr.; Gavin Berridge, Marion Elgin, 6-0, 245, sr.; Sean Smith, Columbus Africentric, 5-10, 315, fr.; Quentin Leasure, Barnesville, 5-11, 330, jr.; Tyler Schooley, Gibsonburg, 5-11, 210, sr.; Nick Teglovic, North Robinson Colonel Crawford, 6-2, 230, sr.; Mike Soltis, Middlefield Cardinal, 6-2, 275, sr.; Jace Diedrick, Wellington, 6-3, 250, sr.; Cael Rose, Casstown Miami East, 6-0, 320, sr.

K: Grant Woodfin, Worthington Christian, 5-8, 150, sr.

Third Team Defense

DL: Casey Hudson, Proctorville Fairland, 6-2, 210, sr.; Hunter Kesselring, Beverly Fort Frye, 6-2, 230, sr.; Devin Morris, Archbold, 5-11, 250, jr.; Kavon Robinson-Carter, Garfield Heights Trinity, 6-1, 205, sr.; Isaac Thompson, Oberlin, 6-5, 225, jr.; Devan Dierdrick, Wellington, 6-3, 230, soph.

LB: Joshua Carrel, Worthington Christian, 6-1, 210, jr.; Leighton Loge, Nelsonville-York, 6-1, 180, jr.; Aidan Snodgrass, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 217, sr.; Bo Snyder, New Middletown Springfield, 5-10, 180, sr.; Ty Vickery, Andover Pymatuning Valley, 5-7, 180, fr.; Drew Unangst, Wellington, 6-1, 200, sr.; Jarrod Mays, Jamestown Greeneview, 5-10, 225, jr.; Jacob Rayburn, Arcanum, 5-10, 185, jr.

DB: Devontae Underwood, Cincinnati Gamble Montessori, 5-9, 165, sr.; Carter Williams, Jamestown Greeneview, 6-1, 190, jr.; Anthony Soltis, Middlefield Cardinal, 6-1, 150, sr.; Ryan Croston, Pymatuning Valley, 5-9, 165 fr.; Jarren Hicks, Coal Grove, 6-0, 175, sr.

P: Jesse Meyer, Coldwater, 6-4, 220, sr.

Honorable Mention

QB: Lane Hess. Johnstown Northridge, 6-0, 160, jr.; Nick Neuhart, Old Washington Buckeye Trail, 6-4, 186, jr.

RB: Devin Carter, LaBrae, 5-9, 175, sr.; David Altiere, Western Reserve, 6-0, 178, sr.; Devin Ray, Andover Pymatuning Valley, sr.; Brogan Green, Fairbanks, 5-7, 175, jr.; Teegan Ruhl, Fredericktown, 6-1, 180, jr.; Hayden Salyers, West Jefferson, 5-10, 170, sr.; Dalton Haubeil, Chillicothe Huntington, 5-9, 170, sr.; Hudson Stalder, Nelsonville-York, 5-11, 170, jr.; Owen Hankins, Rock Hill, 6-2, 210, sr.; K.P. Delarber, Defiance Tinora, 5-10, 185, sr.; Tyce DeVolld, Sarahsville Shenandoah, 6-1, 185, jr.; Owyn Wise, Barnesville, 5-10, 165, sr.; Jordan Vallejo, Carey, 6-2, 265, jr.

WR/TE: Seandelle Gardner, New Middletown Springfield, 5′9, 145, sr.; Cody Davis, Columbia, 6-4, 170, sr.; Zander Schmidt, Fairland, 6-0, 185, sr.; Perry Kingrey, Coal Grove, 6-5, 225, sr.; Jordan Martin, Belpre, 6-3, 195, sr.; Jackson Bergman, Hicksville, 6-6, 205, sr.; Jacksen Schroeder, Columbus Grove, 5-11, 165, sr.; Jaden Moss, Oregon Cardinal Stritch, 5-10, 170, sr.; Beau Wolf, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-8, 155, sr.; Hunter Yates, Sarahsville Shenandoah, 5-11, 165, soph.

OL: Dallas McCracken, Hanoverton United, 6-5, 280, soph.; Matthew Kidd, Mogadore, 6-0, 175, sr.; Noah Pettry, LaBrae, 6-2, 275, sr.; Adam Pettry, LaBrae, 6-2, 270, sr.; Connor Heater, Brookfield, 6-4, 250, jr.; Zeek Worsencroft, New Middletown Springfield, 6-3, 255, sr.; Andrew Vance, Cincinnati Country Day, 6-5, 240, sr.; Will Dratwa, Frankfort Adena, 6-0, 225, sr.; Tucker Levering, Nelsonville-York, 6-0, 240, sr.; Dominik Robson, Nelsonville-York, 6-4, 250, sr.; Brad Wheeler, Coal Grove, 6-0, 190, sr.; Bryson Spencer, Lucasville Valley, 5-11, 265, sr.; Ashton Clauss, Carey, 6-0, 200, sr.; Hayden Dickman, Archbold, 6-1, 195, jr.; Eric Bohn, Defiance Tinora, 5-10, 210, sr.; Caleb Riggs, Beverly Fort Frye, 6-3, 195, jr.; Logan Shepherd, Barnesville, 5-8, 235, sr.; Landon Koch, Old Washington Buckeye Trail, 6-2, 247, jr.; Dakota Milliken, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 267, sr.; Jared Trenner, Sarahsville Shenandoah, 5-10, 205, jr.; Corbin Ebersbach, Newcomerstown, 6-0, 205, sr.

K: Sean Leonard, Jamestown Greeneview, 6-0, 160, fr.; Chase Ruby, Lucasville Valley, 6-3, 165, sr.; Anthony Bell, Carey, 5-11, 164, sr.;

DL: Payne Brereton, Hanoverton United, 6-0, 235, sr.; Ben Hopkins, Canton Central Catholic, 6-4, 235, sr.; Brayden Young, Casstown Miami East, 6-1, 220, sr.; Alex Johnson, Centerburg, 6-2, 190, sr.; Jarrett Simmons, West Jefferson, 6-1, 210, sr.; Gavin Whited, Northmor, 6-1, 230, sr.; R.J. Ward, Fairland, 5-10, 235, sr.; Eli Patterson, Symmes Valley, 6-1, 205, sr.; Beau Blankenship, Paint Valley, 6-4, 220, sr.; Caleb Osborne, Frankfort Adena, 6-1, 235, jr.; Nathan Martin, Nelsonville-York, 6-1, 190, sr.; Justin Moore, Lucasville Valley, 6-6, 261, Jr.; Joey Yoder, Collins Western Reserve, 6-0, 215, sr.; Camredn Foster, Liberty Center, 6-2, 170, sr.; Javen Gaines, Defiance Tinora, 6-0, 225, jr.; Parker Ketterman, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 210, jr.; Clay Bonnell, Columbus Grove, 6-2, 195, sr.; Kaleb Bailey, Beverly Fort Frye, 6-3, 240, jr.; Ethan Spangenburg, Barnesville, 6-0, 225, sr.; Joel Rataiczak, Sarahsville Shenandoah, 6-3, 200, jr.; Gatlin Fish, Newcomerstown, 6-0, 245, sr.

LB: Nathan Hemberger, LaBrae, 6-0, 190, fr.; AJ Bartolin, Brookfield, 6-0, 190, jr.; Chase Vacco, East Canton, 6-3, 180, sr.; Jake McCullough, East Canton, 5-7, 165, jr.; Tom Reljin, Columbia Station Columbia, 5-10, 190, sr.; Tyler Huber, Arcanum, 5-11, 180, sr.; Garrett Corwin, Northmor, 5-11, 195, sr.; Jack Rickert, Grandview Heights, 6-0, 215, jr.; Tanner Ufferman, Fairbanks, 6-0, 190, sr.; Tyler White, Worthington Christian, 5-11, 170, sr.; Grayson Walsh, Symmes Valley, 5-10, 185, sr.; Cayden Alvarado, Archbold, 5-10, 210, sr.; Zaiden Huck, Beverly Fort Frye, 5-11, 190, jr.; Eli Johnson, Beverly Fort Frye, 5-11, 178, jr.; Chase Conner, Barnesville, 6-0, 170, sr.; Connor Jones, Barnesville, 5-10, 200, sr.; Hunter Schott, Sarahsville Shenandoah, 6-3, 230, jr.; Trenton Newkirk, Newcomerstown, 6-2, 245, sr.; Isaac Fullenkamp, Coldwater, 5-11, 170, sr.

DB: Jay’ Marion Jethroe, LaBrae, 6-0 170, jr.; Elijah Stanley, Creston Norwayne, 6-0, 185, jr.; Ty Moore, Wellington, 5-10, 170, sr.; Owen Menge, Columbia Station Columbia, 5-7, 155, sr.; Jalen Fairbanks, Cincinnati Gamble Montessori, 5-9, 155, sr.; Marcus Cortez, Northmor, 5-10, 150, sr.; Cameron Frazier, KIPP Columbus, 5-11, 165, soph.; Adam Fry, West Jefferson, 5-10, 165, sr.; Tyler Johnson, Centerburg, 6-2, 195, jr.; Tristin Pierce, Grandview Heights, 5-9, 170, jr.; Kalyn Spence, Columbus Africentric, 6-0, 170, sr; Steeler Leep, Fairland, 5-9, 165, Jr.; Levi Niece, Symmes Valley, 5-7, 180, sr.; Hunter Blagg, Rock Hill, 5-8, 150, sr.; Jacob Hershberger, Harrod Allen East, 5-11, 160, jr.; Cole Commisso, Defiance Tinora, 5-11, 175, sr.; Owen Long, Liberty Center, 6-0, 160, sr.; Carter Valentine, North Robinson Colonel Crawford, 6-5, 185, sr.; Bunk Millender, Newcomerstown, 5-7, 150, fr.; Sam Townsend, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 165, soph.; Donovan Geiger, Old Washington Buckeye Trail; 6-3, 171, soph.

P: Eric Groesser, Sullivan Black River, 6-0, 190, soph.; Cordell Grubb, Paint Valley, 6-0, 215, Sr.; Noah Dickerson, Crooksville, 6-2, 190, Sr.

ExplorePHOTOS: Marion Local wins record 12th state football title

DIVISION VII

Offensive Players of the Year: Drew Gallehue, Edon

Defensive Player of the Year: Eli Franks, McComb

Coach of the Year: Bob Ashley, Portsmouth Notre Dame

First Team Offense

QB: Peyton Lester, East Knox, 6-2, 165, sr.; Tabor Lackey, Glouster Trimble, 5-11, 180, sr.; Malachi Rose-Burton, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 170, sr.; Drew Gallehue, Edon, 6-4, 220, sr.; Ashton Bour, Bascom Hopewell-Loudon, 5-10, 185, sr.; Mark Smith, Cincinnati College Prep Academy, 6-2, 185, sr.; Levi Wiederhold, Fayetteville-Perry, 6-3, 205, sr.

RB: Brae Friesner, Berne Union, 5-10, 150, sr.; Wyatt Reiman, Shadyside, 6-0, 180, sr.; Owen Lefeld, St. Henry, 6-1, 205, sr.; Jaden Schlabach, Dalton, 6-0, 195, sr.; Reed Wehr, New Madison Tri-Village, 5-9, 170, soph.; Mason Hackett, Newark Catholic, 5-8, 180, jr.

WR/TE: Gannon Ripke, Edon, 6-0, 205, sr.; Nolan Beeker, Tiffin Calvert, 6-3, 180, sr.; Jaiden Malone, Dalton, 6-1, 170, sr.: Kyle Zygmunt, Independence, 6-2, 187, sr.; Ka’Von Bailey, McComb, 6-2, 180, sr.; Jayden Bradwshaw, Fayetteville-Perry, 6-2, 175, sr.

OL: Logan Crozier, Shadyside, 6-0, 285, sr.; Brandon Boes, Bascom Hopewell-Loudon, 6-3, 295, sr.; Brandon Keller, St. Henry, 6-7, 270, sr.; Collin Arnold, Lucas, 6-0, 222, sr.; Jacob Fovozzo, Cuyahoga Heights, 6-4, 270, sr.; Zach Armbruster, De Graff Riverside, 6-2, 270, sr.; Cassius Hulbert, Edon, 6-3, 300, sr.

K: Casey McGhee, Independence, 5-9, 155, sr.

First Team Defense

DL: Waylon Yeager, Fisher Catholic, 6-3, 268, sr.; Shane Keenan, Toronto, 6-6, 285, sr.; Eli Franks, McComb, 6-2, 270, sr.; Eddie Kiernan, Warren JFK, 6-1, 235, sr.; Gabe Meyer, Fort Loramie, sr.; Dylan Smith, De Graff Riverside, 5-9, 250, sr.

LB: Elijah Wallace, Newark Catholic, 6-1, 210, sr.; Blake Guffey, Glouster Trimble, 6-2, 200, sr.; Will Stieber, Norwalk St. Paul, 5-8, 165, sr.; Darren Meier, Maria Stein Marion Local, 5-10, 185, jr.; Tate Geiser, Dalton, 5-9, 165, sr.; Ashton Lerz, Independence, 5-11, 195, sr.; John Edwards, Sidney Lehman, 5-10, 195, sr.

DB: Markus Frazier, Columbus Crusaders, 5-7, 140, sr.; Noah Ball, Malvern, 6-4, 180, sr.; Peyton Otte, Maria Stein Marion Local, 6-0, 185, sr.; Justin Finkbine, New Madison Tri-Village, 6-3, 180, jr.; Deven Frilling, De Graff Riverside, 6-2, 165, sr.

P: Tyler Perkins, Norwalk St. Paul, 6-1, 185, sr.

Second Team Offense

QB: Nate Nemeth, Berne Union, 6-0, 180, jr.; Cole Canter, Newark Catholic, 6-3, 190, sr.; Kabel Isaly, Hannibal River, 5-9, 150, soph.; David Homan, New Bremen, 6-1,162, jr.; Michael Tommer, Independence, 6-2, 175, sr.;

RB: Jack Tencza, Fisher Catholic, 6-0, 210, sr.; Holden Dailey, Waterford, 6-0, 200, Sr.; Noah Frederick, Sebring McKinley, 5-9, 175, sr.; Ryan Krajewski, Cuyahoga Heights, 5-10, 160, sr.; Bryce Newland, Reedsville Eastern, 5-8, 165, sr.; Tanner Bills, New Matamoras Frontier, 5-11, 170, sr.

WR/TE: James Brooks, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-11, 200, sr.; Zaiden Fry, Sycamore Mohawk, 5-11, 150, jr.; Nick Alig, New Bremen, 6-0, 170, sr.; Jaylin Walker, Grove City Christian, 5-11, 160, sr.; Josh Scantland, New Madison Tri-Village, 6-4, 190, sr.; Ashton Young, Springfield Central Catholic, 6-0, 180, sr.

OL: Sam Foster, Malvern, 6-2, 210, sr.; Zach Pocos, Norwalk St. Paul, 5-10 195, sr.; Karson Tennery, Fort Loramie, 6-0, 220, sr.; Tytus Gasper, Ansonia, 6-1, 215, sr., Wyatt Plush, New Madison Tri-Village, 5-9, 305, sr.; Daniel Gray, Newark Catholic, 6-2, 285, sr.; David Jedrzejek, Independence, 6-2, 200, sr.

K: John Dragos, Warren JFK, 5-11, 185, sr.

Second Team Defense

DL: Carter Campbell, Portsmouth Notre Dame, 6-2, 180, jr.; Matt Bertke, St. Henry, 6-7, 265, sr.; Connor Sanders, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-3, 225, sr.; Brodie Vitt, Bascom Hopewell-Loudon, 5-11, 220, sr.; Devyn Mercilliott, Ashtabula St. John, sr.; Seth Cook, New Madison Tri-Village, 6-2, 190, jr.

LB: Levi Lyons, Danville, 6-0, 210, jr.; Avery Creamer, Hannibal River, 5-11, 175, sr.; Andrew Swisher, McComb, 5-11, 175, jr.; Isaac Gaietto, Hopewell-Loudon, 5-11, 185, sr.; Keegen Weiss, Ansonia, 5-10, 175, soph.; Jeff Ellis, Cincinnati College Preparatory Academy, 5-11, 225, sr.; Jadyn Thomas, Lockland, 6-1, 220, soph.

DB: Lane Cline, Waterford, 5-9, 150, jr.; James Burleson, Bowerston Conotton Valley, 5-4, 142, sr.; Nevin Robson, Dola Hardin Northern, 6-3, 190, sr.; Owen Beatty, Dalton, 5-11, 165, sr.; Owen Pleiman, Fort Loramie, sr.

P: Tyler Hall, Millersport, 6-1, 165, sr.

Third Team Offense

QB: Jayden Hanks, Grove City Christian, 6-0, 160, sr.; Tristan Phillips, Malvern, 5-10, 170, sr.; Caleb Maurer, Fort Loramie, 6-0, 170, jr.; Ty Myers Jr., Springfield Catholic Central, 6-0, 165, soph.;

RB: Gavin Hart, Portsmouth Notre Dame, 5-11, 190, soph.; Bryce Downs, Glouster Trimble, 6-1, 190, sr.; Marshal Sayre, Caldwell, 5-9, 185, jr.; Rex Hankinson, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-11, 175, sr.; Rory Corrigan, Independence, 5-10, 188, jr.; Peyton Beam, Ansonia, 6-2, 200, sr.

WR/TE: Tanner Elwell, Newark Catholic, 5-9, 155, sr.; Aidan Morris, Pandora-Gilboa, 6-0, 160, soph.; Landon Johnson, Hamler Patrick Henry, 5-9, 150, soph.; Brody Longwell, Hannibal River, 6-2, 180, sr.; Logan Eilerman, Fort Loramie, 6-4, 200, jr.

OL: Owen Huck, Waterford, 5-7, 175, sr.; Waylon Clark, Caldwell, 5-10, 225, sr.; Tyler Ramseyer, Dalton, 5-11, 193, sr.: Daymeon Pennington, Hamilton New Miami, 6-1, 235, jr.; Carter Carpenter, Berne Union, 6-5, 305, sr.; Conner Wooten, Glouster Trimble, 6-0, 285, Sr.; Dylan Swisher, McComb, 6-1, 340, Sr.

K: Connor Schmit, Ansonia, 6-2, 185, sr.

Third Team Defense

DL: Ryan Florence, Shadyside, 6-1, 195, sr.; Connor Gephart, Lima Central Catholic, 6-0, 223, sr.; Jagger Landers, Antwerp, 6-6, 206, sr.; Morgan Crist, Independence, 6-1, 197, sr.; Jaylen Stewart, Lockland, 6-2, 235, sr.

LB: Brendan Sheehan Newark Catholic, 5-10, 175, jr.; Tommy Bernath, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-11, 180, sr.; Hayden Wagner, Antwerp, 5-8, 160, sr.; Grant Barrett, Lucas, 6-0, 181, sr.; Andy Jakubczak, Cuyahoga Heights, 5-9, 160, jr.; Nate Ciavarella, Hamilton New Miami, 5-10, 205, sr.; Calvin Hoying, Fort Loramie, jr.

DB: Sammy Amnah, Berne Union, 6-2, 170, sr.; Camden Glaser, McComb, 6-2, 170, jr.; Seth Kucia, Cuyahoga Heights, 5-9, 140, jr.; Tyler Tipis, Fayetteville-Perry, 5-8, 145, sr.; Jonah Asebrook, South Charleston Southeastern, 5-11, 165, soph.; Isaac Roeder, Monroeville, 6-2, 200, sr.

P: Elijah Frederick, Sebring McKinley, 5-7, 170, sr.

Honorable Mention

QB: Vinny Ballone, Lowellville, 6-4, 175, jr.; Ethan Stutz, Dalton, 5-11, 150, jr.; Luke Torgerson, Cuyahoga Heights, 6-0, 182, sr.; Nate Hickman, Cardington, 6-1, 205, sr.; Kaden Lester, Ridgedale, 6-1, 205, sr.; Grant McCutcheon, Waterford, 5-11, 175, sr.; Josiah Smith, Racine Southern, 5-9, 175, soph.; Ryan Yingst, Lima Perry, 6-4, 200, sr.; Tre McCoy, Corning Miller, 5-8, 175, sr.; J.D. Schmidt, New Matamoras Frontier, 5-8,175, sr.; Jordan Cherry, Tuscarawas Central Catholic, 6-2, 190, jr.

RB: Colton Soukup, Salineville Southern, 6-1, 190, jr.; Antwan Brown, Warren JFK, 5-11, 180, sr.; Cole Delaughder, East Knox, 6-1, 175, soph.; Hayden Welly, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 225, jr.; Shae Sparks, Plymouth, 5-8, 150, jr.; Jackson Rohrs, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-0, 180, sr.; Quincey Crabbs, Norwalk St. Paul, 5-8, 165, jr.; Austin Creamer, Hannibal River, 6-0, 180, sr.; Levi Justice, Sciotoville East, 5-8, 187, sr.

WR/TE: Evan Beacher, Independence, 5-10, 150, jr.; David Collins, Cuyahoga Heights, 6-3, 153, jr.; Kaiden Colopy, Danville, 5-11, 154, jr.; Austin Wisor, Glouster Trimble, 5-11, 170, sr.; Tucker Dixon, Glouster Trimble, 5-10, 140, sr.; Dylan Seison, Portsmouth Notre Dame, 6-0, 150, jr.; Travis Hoyle, Lima Central Catholic, 6-2, 188, sr.; Carson Music, Greenwich South Central, 5-10, 145, sr.; Brody Lollathin, Hannibal River, 5-10, 170, jr.; Dillon Lincoln, Woodsfield Monroe Central, 5-8, 165, sr.; Aiden Tarr, Bridgeport, 5-9, 160, sr.

OL: Patrick Valent, Warren JFK, 6′4, 285, jr; Sammi Hindi, Warren JFK, 6-2, 285, sr.; Tyler Stanley, Wellsville, 6-6, 300, sr.; Quentin Lehman, Dalton, 6-3, 250, jr.; Kendall Carter, Danville, 6-1, 205, soph.; Kavanaugh Frank, Fisher Catholic, 6-1, 203, sr.; Colin McAvoy, Cardington, 6-1, 210, jr.; Adrian Carrillo, Leipsic, 5-9, 200, sr.; Chris Cortez, Arlington, 5-9, 207, sr.; Ryan Cook, Bascom, Hopewell-Loudon, 5-10, 270, sr.;Blaine Castle, McGuffey Upper Scioto Valley, 6-5, 290, jr.; Jacob Lauck, Lima Central Catholic, 6-2, 240, jr.; Josh Fancher, Toronto, 6-3, 320, sr.; Collin Kroll, Woodsfield Monroe Central, 5-9, 175, sr.; Marshall Bier, Hannibal River, 5-9, 285, jr.

K: JJ Viau, Fisher Catholic, 5-9, 156, sr.; Aidan Culler, Lucas, 6-0, 182, soph.; Owen Gabel, New Bremen, 5-7, 174, sr.

DL: Tanner Fleming, Fayetteville-Perry, 6-0, 255, sr.; Camdyn Hoskin, Windham, 5-11, 230, sr.; Angelo Rocco, Cuyahoga Heights, 5-11, 170, Jr.; Ian Staten, Berne Union, 6-4, 215, sr.; Trevor Treinish, Millersport, 6-3, 175, sr.; Cole Wright, Glouster Trimble, 6-1, 250, soph.; Keagan Jackson, Sciotoville East, 5-10, 165, jr.: Dominic Sparks, Portsmouth Notre Dame, 6-7, 230, jr.; Ty Kessler, Arlington, 6-5, 303, sr.; Kevin Partington, Maria Stein Marion Local, 6-0, 180, sr.; Ethan Lammers, Leipsic, 5-11, 192, sr.; Robert Myer, Bowerston Conotton Valley, 5-9, 220, jr.; Brayden Strawn, Hannibal River, 5-9. 220, jr.

LB: Mike Miller, Leetonia, 6-2, 230, sr.; Wyatt Morris, Salineville Southern, 5-10, 185, jr.; Michael Mauro, Warren JFK, 5-9, 190, sr.; Vinny Layko, Lowellville, 5-11, 255, sr.; Ambrose Hoso, Warren JFK, 5-10, 170, jr.; Dominic Trusso, Cuyahoga Heights, 5-10, 175, Sr.; Carson Bauer, Berne Union, 5-10, 190, sr.; Nathan Thiel, Ridgedale, 6-3, 210, soph.; Jayden Evans, Reedsville Eastern, 6-0, 200, sr.; Henley Dye, Edon, 6-0, 220, sr.; Wyatt Russell, Pandora-Gilboa, 6-0, 195, jr.; Xavier Watson, Malvern, 5-11, 175, sr.; Jayce Nett, Toronto, 5-10, 195, fr.; Thayne Mahaffey, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-10, 165, jr.; Andrew Osman, Shadyside, 5-9, 155, sr.;

DB: Michael Ballone, Lowellville, 5-7, 135, soph.; Alex DeSalvo, Warren JFK, 5-7, 150, sr.; Luke Pascarella, Independence, 5-11, 170, jr.; Jason Meadwell, Cuyahoga Heights, 5-7, 134, sr.; Shane Knepp, East Knox, 5-10, 155, sr.; Walker Weckesser, Danville, 5-11, 160, soph.; Julius Wilson, Fairfield Christian, 6-0, 175, sr.; Jacob Huffman, Waterford, 6-2, 190, Sr.; Quin Schroeder, Leipsic, 5-8, 151, soph.; Ried Jury, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 180, sr.; Kaden Recker, Antwerp, 5-9, 144, sr.; Ben Wach, Shadyside, 5-6, 135, soph.; Michael Bunning, Woodsfield Monroe Central, 5-7, 155, sr.; Dominic Bouscher, Toronto, 6-1, 173, soph.; Lucas Cox, New Matamoras Frontier, 5-9, 155, jr.

P: Aidan Eifert, Maria Stein Marion Local, 5-10, 180, jr.