High School Football: Area’s best honored on All-Southwest District teams

Springfield's Te'Sean Smoot runs against St. Xavier in a Division I state semifinal on Friday, Nov. 6, 2020, at Alexander Stadium in Piqua. David Jablonski/Staff
Springfield's Te'Sean Smoot runs against St. Xavier in a Division I state semifinal on Friday, Nov. 6, 2020, at Alexander Stadium in Piqua. David Jablonski/Staff

Credit: David Jablonski

Credit: David Jablonski

The 2020 Ohio Prep Sportswriters Association Southwest All-District football teams in Division I, II, III, IV, V, VI and VII, as selected by a media panel from the district:

DIVISION I

First Team Offense

Backfield: Mekhi Lynn, Cincinnati Princeton, 6-2, 180, jr., QB; Jaydan Mayes, Fairfield, 5-11, 175, sr., RB; Brogan McCaughey, Cincinnati St. Xavier, 6-1, 185, sr., QB; Cade Rice, Clayton Northmont, 6-3, 215, sr., QB; Te’Sean Smoot, Springfield, 6-0, 184, jr., QB; Keyshawn Stephens, Hamilton, 6-0, 200, sr., RB.

Receivers: Markus Allen, Clayton Northmont, 6-3, 210, sr., WR; Anthony Brown, Springfield, 5-10, 165, so., WR; Titan Case, Springboro, 6-0, 185, sr., WR; Liam Clifford, Cincinnati St. Xavier, 6-2, 190, sr., WR; Josh Kattus, Cincinnati Archbishop Moeller, 6-4, 245, jr., TE; Drew Ramsey, Cincinnati Elder, 6-1, 200, jr., WR. Linemen: Landon Fickell, Cincinnati Archbishop Moeller, 6-5 270, sr.; Mao Glynn, Cincinnati Walnut Hills, 6-3, 285, sr.; Brian Parker, Cincinnati St. Xavier, 6-5, 275, jr.; Paul Rodriguez, Mason, 6-5, 305, sr.; Tegra Tshabola, West Chester Lakota West, 6-6, 300, jr.; Aamil Wagner, Huber Heights Wayne, 6-7, 260, jr.

Kicker: Matt Howard, West Chester Lakota West, 5-11, 175, sr.

First Team Defense

Linemen: Giovanni Albanese, Cincinnati St. Xavier, 6-0, 280, Sr.; Kris Artis, Centerville, 6-3, 230, sr.; Dontay Corleone, Cincinnati Colerain, 6-2, 325, sr.; Eli Newburg, Clayton Northmont, 6-2, 220, sr.; Brandon Smith, Fairfield, 6-1, 265, sr.; Aneesh Vyas, West Chester Lakota West, 6-2, 270, sr.

Linebackers: Jon Bruder, Centerville, 5-10, 215, sr.; Matthew Devine, Cincinnati St. Xavier, 6-0, 220, sr.; Cameron Junior, Middletown, 6-1, 210, sr.; Jackson Kuwatch, West Chester Lakota West, 6-4, 220, sr.; Aden Miller, West Chester Lakota West, 5-11, 210, jr.; Clayton Philip Quansah, Northmont, 5-10, 222, sr.

Secondary: Alex Afari, West Chester Lakota West, 6-3, 200, jr.; Leroy Bowers, Cincinnati Princeton, 6-2, 200, sr.; Jyaire Brown, West Chester Lakota West, 6-0, 175, jr.; Delian Bradley, Springfield, 6-0, 185, jr.; Gabe Dubois, Cincinnati St. Xavier, 5-9, 170, sr.; Rod Moore, Clayton Northmont, 6-0, 185, sr.

Punter: Matthew Dapore, Springboro, 5-11, 180, sr.

Offensive player of the year: Liam Clifford, Cincinnati St. Xavier

Defensive player of the year: Jackson Kuwatch, West Chester Lakota West

Coach of the year: Steve Specht, Cincinnati St. Xavier

Second Team Offense

Backfield: Josh Bryant, Middletown, 5-9, 195, sr., RB; Cam Fancher, Huber Heights Wayne, 6-2, 190, sr., QB; Christian Davis, Miamisburg, 6-0, 178, so., RB; Keith Farr, Lebanon, 6-1, 175, sr., RB; Chase Harrison, Centerville, 6-3, 210, jr., QB; Charles Kellom, Cincinnati St. Xavier, 6-0, 190, jr., RB.

Receivers: Rodney Harris II, Princeton, 6-3, 195, jr.; Lamont Jackson, Princeton, 6-3, 182, sr.; Blake Lamb, Lebanon, 6-3, 200, sr.; Scott Nieman, Elder, 6-6, 215, sr.; Jalen Patterson, St. Xavier, 6-10, 190, sr.; Cam Smith, Centerville, 6-3, 195, jr.

Linemen: Rod Green, Springfield, 6-5, 305, sr.; Jacob Harmon, Hamilton, 6-0, 285, sr.; Ryan Iiams, Springboro, 6-3, 280, sr.; Augie Groh, Fairfield, 6-5, 275, jr.; Ethan Tyla, Fairfield, 6-4, 275, sr.; Eric West, Lebanon, 6-1, 240, sr.

Kicker: Mason Rohmiller, Cincinnati St. Xavier, 6-1, 155, jr.

Second Team Defense

Linemen: Jokell Brown, Springfield, 6-0, 283, jr.; Wyatt Bullock, Cincinnati Archbishop Moeller, 6-2, 270, sr.; Tank Gant, Kettering Fairmont, 6-3, 215, jr.; Tywan January, Springfield, 5-1, 280, jr.; Nate Pabst, Cincinnati Archbishop Moeller, 6-5, 255, sr.; Xavier Voung, Clayton Northmont, 6-3, 227, jr.

Linebackers: Lavert Jarmon, Cincinnati Colerain, 5-10, 180, jr.; Xander Kendall, Cincinnati Colerain, 6-0, 220, sr.; Antonio O’Berry, Huber Heights Wayne, 6-4, 210, sr.; Jack Roncagli, Kettering Fairmont, 5-10, 190, sr.; Adam Trick, Huber Heights Wayne, 6-4, 220, jr.; Kameron Vargas, West Chester Lakota West, 6-1, 215, sr.

Secondary: Kendel Dolby, Springfield, 5-11, 174, sr.; Corwyn Hurt, Miamisburg, 5-11, 177, jr.; Jax Hutchinson, Mason, 6-1, 198, sr.; Josh Thornhill, Liberty Twp. Lakota East, 5-11, 175, sr.; Malik Verdon, Hamilton, 6-5, 190, sr.; Caleb Young, Kettering Fairmont, 5-11, 165, sr.

Punter: Drew Petersen, Cincinnati Walnut Hills, 6-3, 215, sr.

Honorable Mention Christian Ochs, Springfield; Elijah Brown, De’Andre Ham, Jaden Hurd, Jordan Ward, Huber Heights Wayne; Joe Darrah, Anthony Johnston, Allan Hopkins, Beavercreek; Brian Kenrick, Kettering Fairmont; Michael Ethridge, Springboro; Jacob Tueimeh, Cincinnati Sycamore; MJ Flowers, Freddie Johnson, Isaiah Myers, Cincinnati Colerain; Logan Hehman, Devin Holt, Cincinnati Oak Hills; Mitch Bolden, Adrian Davis, Lakota West; TJ Kathman, Lakota East; Kaleb Johnson, Hamilton; TJ Rotello, Cincinnati Archbishop Moeller.

DIVISION II

First Team Offense

Backfield: Zach Branam, Cincinnati La Salle, 5-11, 200, sr., QB; Ca’ron Coleman, Piqua, 5-9, 183, sr., RB; Tyron Darby, West Carrollton, 6-1, 185, jr., RB; Jackson Kuhn, Cincinnati Anderson, 6-1, 195, sr., QB; Ty Stylski, Kings Mills Kings, 5-10, 195, sr., RB; Micale Wingfield, Cincinnati Winton Woods, 6-2-205, sr., QB.

Receivers: Nick Barr, Troy, 6-2, 185, sr.; Jorden Berry, West Carrollton, 5-10, 165, jr.; Joey Faulkner, Cincinnati Anderson, 5-10, 180, jr.; Cam Hering, Harrison, 5-10, 180, sr.; Nic Pucci, Harrison, 5-8, 160, sr.; Reis Stocksdale, Morrow Little Miami, 5-11, 180, sr.

Linemen: Jaden Bush, Fairborn, 5-8, 240, sr.; Paul Haywood, Cincinnati La Salle, 6-3, 300, jr.; Gabe Hickman, Cincinnati Turpin, 6-0, 248, sr.; Caleb Lyons, Piqua, 6-4, 288, jr.; Jacob Moorman, Troy, 6-3, 320, sr.; Adrian Razo, Kings Mills Kings, 6-2, 330, sr.

Kicker: Jackson Trombley, Piqua, 5-11, 177, so.

First Team Defense

Linemen: Anthony Baltimore, West Carrollton, 6-2, 240, sr.; Andrew Booker, Cincinnati Winton Woods, 6-2, 220, sr.; Brody Foley, Cincinnati Anderson, 6-6, 230, jr.; Alex Greene, Troy, 6-2, 210, sr.; Jerell Lewis, Piqua, 6-2, 243, sr.; Will Myres, Cincinnati Turpin, 6-0, 202, sr.

Linebackers: Seven Blue, Cincinnati Winton Woods, jr.; Zack Gaither, Xenia, 6-5, 220, sr.; Will Guy, Cincinnati Turpin, 6-2, 192, sr.; Casey O’Toole, Cincinnati Anderson, 6-2, 220, jr.; Cam Sanders, Cincinnati Winton Woods, sr.; Hunter Warner, Fairborn, 6-2, 210, sr.

Secondary: Tamarion Crumpley, Cincinnati Winton Woods, 6-2, 180, sr.; Jaymar Hargrove-Mundy, Cincinnati La Salle, 6-0, 175, sr.; Jeremy Holloway, Riverside Stebbins, 6-4, 185, sr.; Jaylen Johnson, Cincinnati La Salle, 6-2, 215, sr.; Dwight Lewis, Fairborn, 6-2, 180, sr.; Devonta Smith, Cincinnati La Salle,, 6-0, 180, sr.

Punter: Anthony Scott, Trenton Edgewood, 5-11, 170, sr.

Offensive player of the year: Zach Branam, Cincinnati La Salle

Defensive player of the year: Hunter Warner, Fairborn

Coach of the year: Greg Bonifay, Riverside Stebbins

Second Team Offense

Backfield: Ramon Browder, Jr., Xenia, 6-0, 180, so., RB; Kamaury Cleveland, West Carrollton, 6-0, 180, jr., QB; Kaidan Naughton, Cincinnati Turpin, 6-0, 176, sr., RB; Brady Ouhl, Piqua, 6-1, 172, so., QB; Patrick Parrish, Fairborn, 6-2, 170, sr., QB; Tyreke Spikes, Cincinnati Winton Woods, 5-7, 180, jr., RB.

Receivers: Logan Hurley, Cincinnati Turpin, 6-1, 175, sr.; Ethan Lund, Loveland, 6-4, 190, jr.; Max Meyer, Trenton Edgewood, 6-3, 200, sr.; Aaron Morton, Loveland, 5-9, 165, sr.; Evan Upchurch, Cincinnati Anderson, 5-10, 170, jr.; Jacob Wheeler, Sidney, 5-11, 175 sr.

Linemen: Nathon Detherage, Oxford Talawanda, 6-2, 270, sr.; William Edwards, Cincinnati Winton Woods, 6-1, 210, jr.; Bryon Jones, Sidney, 5-11, 295, sr.; Josh Manning, Fairborn, 6-1, 265, sr.; Dawson McCulley, Kings Mills Kings, 6-1, 200, sr.; Zach Ray, Troy, 6-2, 265, sr.

Kicker: Mason Luensman, Cincinnati La Salle, 5-11, 180, so.

Second Team Defense

Linemen: Arron Byrd, Cincinnati La Salle, 5-10, 225, sr.; Brady Cefalu, Kings Mills Kings, 6-5, 230, sr.; Caden Flick, Trenton Edgewood, 6-0, 190, jr.; Jayron Gibson, Cincinnati Winton Woods, jr.; JJ McCoy, Troy, 6-2, 205, jr.; Gabe Ogdan, Loveland, 6-3, 230, sr.

Linebackers: Jameson Anderson, Fairborn, 5-8, 160, sr.; Zach Hymer, Kings Mills Kings, 6-2, 215, sr.; Tanner Kemp, Piqua, 6-1, 189, jr.; Bradyn Pennington, Riverside Stebbins, 6-1.5, 190, sr.; Radical Rothermel, Trenton Edgewood, 6-1, 240, jr.; Max Sannella, Kings Mills Kings, 5-10, 200, jr.

Secondary: Braden Berner, New Carlisle Tecumseh, 6-0, 170, jr.; Billy Knott, Cincinnati Anderson, 6-1, 190, sr.; Jasiah Medley, Piqua, 6-1, 181, jr.; Marvelous Rutledge, Riverside Stebbins, 6-0, 195, sr.; Curt Spangler, Sidney, 6-1, 160, sr.; Caleb Tubbs, Cincinnati Winton Woods, 6-0, 170, sr.

Punter: Logan Forcum, Cincinnati La Salle, 5-10, 170, sr.

Honorable Mention: Deondre Bothast-Revalee, Oxford Talawanda; Dom Little, Masyn Dallio, Harrison; Landon Howell, Tavionne Crosby, Brick Barker, Trenton Edgewood; Calvin Cloud, Loveland; Noah Habig, Cincinnati Anderson; Matthew Johnson, Cincinnati Turpin, Tremell Wright, Gavin Severt, Xenia; Cedric Johnson, Sidney; Nate Keller, Stebbins; La’Manuel Kemp-Short, Nick Kawecki, Troy; Tyshaun Thomas, Cincinnati Withrow.

DIVISION III

First Team Offense

Backfield: Seth Borondy, Bellbrook, 6-2, 175, jr., RB; CJ Boze, Hamilton Ross, 5-11, 165, sr., QB; Jackson Gifford, Hamilton Ross, 5-10, 215, sr., RB; Luke Lytle, New Richmond, 5-10, 165, sr., QB; Branden McDonald, Kettering Alter, 6-1, 208, sr., RB; Drew Novak, Mount Orab Western Brown, 6-6, 185, so., QB.

Receivers: Keyshawn Barber, Cincinnati Hughes, 6-2, 170, jr.; Logan Campbell, Mount Orab Western Brown, 6-0, 170, jr.; Kevon Grant, Cincinnati Northwest, 6-1, 170, Sr.; Carter Huffman, Wilmington, 6-1, 190, sr.; Kenyon Owens, Dayton Chaminade Julienne, 5-11, 188, jr.; Kadin Pollard, New Richmond, 6-3.5, 195, sr.

Linemen: Cajun Allen, Franklin, 6-3, 300, sr.; Aries Lamb, Cincinnati Mount Healthy, 6-7, 280, sr.; Griffin Peacock, Hamilton Ross, 6-4, 275, sr.; Kaden Rogers, Hamilton Ross, 6-3, 275, sr.; Matt See, Kettering Alter, 6-2, 287, sr.; Braden Swank, Tipp City Tippecanoe, 6-3, 308, sr.

Kicker: Jack Ruffolo, Kettering Alter, 6-2, 188, sr.

First Team Defense

Linemen: Trevor Adams, Goshen, 6-3, 230, sr.; Jayden Carter, Hamilton Badin, 6-2, 210, sr.; James Keighley, Kettering Alter, 6-4, 218, sr.; Ashton Kooken, Bellbrook, 6-1, 195, jr.; Izac Proctor, Franklin, 6-2, 215, sr.; Kevin Thompson, Tipp City Tippecanoe, 6-3, 182, sr.

Linebackers: Tyler Carlson, Tipp City Tippecanoe, 5-10, 204, sr.; Ethan Fryman, Bellbrook, 5-11, 190, sr.; CJ Hicks, Kettering Alter, 6-4, 214, jr.; Taylor Jordan, Bellbrook, 6-2, 205, sr.; Gunner Lakins, Franklin, 6-2, 225, sr.; Diego Neri, Cincinnati Northwest, 6-3, 235, sr.

Secondary: Wyatt Fryer, Franklin, 5-10, 185, sr.,; Jamar Payton, Dayton Dunbar, 6-2, 175, sr.; Aidan Plate, Kettering Alter, 6-2, 184, sr.; Casey Redemeier, Hamilton Ross, 5-11, 185, sr.; Corinthian Thomas, Cincinnati Hughes, 5-10, 170, so.; Bobby Young, Hamilton Badin, 6-0, 190, sr.

Punter: Isaiah Bales, Franklin, 6-0, 190, jr.

Offensive player of the year: Jackson Gifford, Hamilton Ross

Defensive player of the year: CJ Hicks, Kettering Alter

Coach of the year: Pat Burke, New Richmond

Second Team Offense

Backfield: Ryan Chapman, Dayton Carroll, 6-0, 160 so., QB; Jaheim Cherry, Cincinnati Northwest, 6-0, 191, sr., QB. Cade Chisman, Mount Orab Western Brown, 6-1, 180, sr.; Keyontrez Devaughn, Cincinnati Hughes, 5-10, 185, jr.; Elijah Jackson, Monroe, 6-0, 195, so., FB; Alex Westbrock, Bellbrook, 6-0, 170, sr.

Receivers: Jaeden Campbell, Bellefontaine, 6-2, 165, sr.; Steven Chapman, Dayton Carroll, 6-2, 170, sr.; Dylan Novak, Mount Orab Western Brown, 6-4, 190, jr.; Gary Powell III, Mount Orab Western Brown, 6-2, 210, sr.; Elijah Ray, Dayton Ponitz Tech, 5-9, 170, jr.; Sam Severt, Dayton Carroll, 5-10, 190, sr.

Linemen: Caleb Barnhart, Franklin, 6-4, 250, sr.; Eric Eickenhorst, Goshen, 6-1, 225, sr.; Nick Moore, Cincinnati Northwest, 6-3, 273, jr.; Elijah Rockhold, Wilmington, 6-4, 245, sr.; Brayden Turner, Bellbrook, 6-2, 320, jr.; Connor Young, Hamilton Badin, 6-2, 270, sr.

Kicker: Owen Hadden, Tipp City Tippecanoe, 6-0, 150, sr.

Second Team Defense

Linemen: Isaiah Benson, Cincinnati Northwest, 6-2, 210, sr.; Rory Canady, Cincinnati Woodward, 6-7, 350, jr.; Hunter Harrison, Hamilton Badin, 6-2, 270, jr.; Chandler Holler, Monroe, 6-2, 210, sr.; Logan Neu, Hamilton Badin, 6-2, 220, jr.; Tayleon Waterhouse, Dayton Ponitz Tech, 6-2, 195, jr.

Linebackers: Ashton Ault, Bellbrook, 6-0, 210, jr.; Cayd Everhart, Tipp City Tippecanoe, 5-10, 183, jr.; David Frederick, Dayton Chaminade Julienne, 5-9, 182, jr.; Sean Harkness, Cincinnati Mount Healthy, 5-8, 156, sr.; Tanner Meale, Hamilton Ross, 6-2, 230, sr.; Andy Walker, Dayton Carroll, 5-11, 190, sr.

Secondary: Ethan Braun, Dayton Carroll, 5-8, 155, sr.; Will Gilden, Cincinnati Hughes, 6-0, 170, jr.; JaQuan Lusbourgh, Dayton Dunbar, 5-11, 155, sr.; Jason Rindler, Tipp City Tippecanoe, 6-1, 197, jr.; Nick Robbins, Tipp City Tippecanoe, 5-10, 188, sr.; Stourm White, Dayton Ponitz Tech, 5-8, 160, so.

Punter: Landyn Vidourek, Hamilton Badin, 6-1, 165, jr.

Honorable Mention: Don’yae Freeman, Ahmad Goss, Cincinnati Aiken; Na’Davion Gaither, Trey Cornist, Aaron Hodge, Christian Jackson, Aries Lindsay, Cincinnati Mount Healthy; Tanner Smith, Hamilton Ross; Pierce Bauerle, Franklin; Collin Deaton, Monroe; Colton McCartney, Conner Mills, Hadyn Sharp, Greenville; Connor Rose, Ethan Moore, Bellefontaine; Casey Bennett, Kyle Fullam, Ryan Logan, Mike Masters, Luke Mitchell, Chandler Perdue, Vandalia Butler; Lawson Cook, Davis Featherstone, Nick Shirley, Tipp City Tippecanoe; Fanuel Uwishimwe, Dayton Carroll; David Schweinefuss, Michael Schweinefuss, Hamilton Badin; Matt Sciarretti, Kettering Alter; Andre LaJoye, Cam Weil, Mount Orab Western Brown; Jeff Valentine, Wilmington.

DIVISION IV

First Team Offense

Backfield: Jake Amburgy, Waynesville, 6-0, 180, sr., QB; Brady King, St. Paris Graham, 6-2, 210, sr., QB; Ben Owens, Germantown Valley View, 6-2, 210, sr., QB; Ty Thornton, Cincinnati Indian Hill, 6-4, 180, jr., QB; CJ Hester, Cincinnati Wyoming, 5-10, 170, so., RB.; Carson Vanhoose, Clarksville Clinton-Massie, 5-9, 160, jr., RB.

Receivers: Blake Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 6-1, 155, so.; Troy Coulter, Germantown Valley View, 6-3, 210, sr.; Gauge Dunn, Bethel Bethel-Tate, 5-10, 145, jr.; Luke Hammond, Cincinnati Indian Hill, 6-3, 185, sr.; Joop Mitchell, Cincinnati Wyoming, 6-2, 180, sr.; Saa’lih Muhammed, Dayton Northridge, 6-1, 165, sr.

Linemen: Danny Denier, Waynesville, 6-0, 325, sr.; Colton Doyle, Clarksville Clinton-Massie, 6-0, 215, sr.; Chris Guest, Cincinnati Wyoming, 6-1, 210, sr.; Brody Muterspaw, Clarksville Clinton-Massie, 5-10, 220, sr.; Austin Ramey, Cincinnati McNicholas, 6-3, 295, sr.

Kicker: Trevor McGuinness, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 195, sr.

First Team Defense

Linemen: Joe Emory, Springfield Northwestern, 6-2, 285, sr.; Harry Hilvert, Cleves Taylor, 6-2, 245, jr.; Andrew Lambert, West Milton Milton-Union, 6-3, 245, sr.; Carson Shafer, Eaton, 6-1, 245, sr.; Beau Thomas, Cincinnati Wyoming, 6-1, 195, sr.

Linebackers: Seth Anderson, Springfield Kenton Ridge, 6-1, 205, sr.; Tim Artz, West Milton Milton-Union, 6-0, 216, sr.; Chase Baker, Germantown Valley View, 6-0, 200, sr.; Jared Hancock, Cincinnati Wyoming, 5-10, 195, jr.; Will Klekamp, Cincinnati Indian Hill, 6-1, 225, sr.; Luke Osborn, Waynesville, 6-1, 240, sr.; Colton Trampler, Clarksville Clinton-Massie, 5-10, 215, jr.

Secondary: Seth Bloom, Waynesville, 6-2, 180, sr.; Charlie DiGennaro, Cincinnati Indian Hill, 6-3, 187, sr.; Jacob Harrison, Cincinnati Shroder, 5-11, 180, jr.; Brennan Pagan, Cincinnati Wyoming, 5-10, 185, sr.; Logan Tays, Germantown Valley View. 5-10, 180, sr.; Kavonte Turpin, Dayton Northridge, 5-9, 170, jr.

Punter: Doug Zang, Cincinnati Indian Hill, 5-10, 175, sr.

Offensive player of the year: CJ Hester, Cincinnati Wyoming

Defensive player of the year: Andrew Lambert, West Milton Milton-Union

Coach of the year: Aaron Hancock, Cincinnati Wyoming

Second Team Offense

Backfield: Clay Badylak, Cincinnati McNicholas, 6-0, 175, sr., QB; Jose Gonzalez, Cleves Taylor, 5-11, 210, sr., RB; Jason Howard, St. Paris Graham, 6-0, 175, sr., RB; Mikey Molloy, Bethel Bethel-Tate, 5-5, 190, jr., RB; Blake Neumaier, West Milton Milton-Union, 6-0, 195, jr., RB; Charlie Sumerel, Cincinnati Indian Hill.

Receivers: Zane Blaisdell, Waynesville, 5-10, 175, sr.; Wyatt Burton, Bethel Bethel-Tate, 6-3, 185, jr.; Ethan “Bubba” Carter, Bethel Bethel-Tate, 5-8, 140, jr.; Kevin English, Norwood, 6-5, 215, sr.; Luke Scaggs, Batavia, 6-1, 190, sr.; Jacob Sweigard, Cleves Taylor, 5-3, 135, sr.

Linemen: Luke Frondorf, Bethel Bethel-Tate, 6-4, 190, sr.; Ethan Molloy, Bethel Bethel-Tate, 5-10, 300, jr.; Dakota Ruby, West Milton Milton-Union, 6-2, 295, sr.; Jesse Smith, Dayton Northridge, 5-10, 215, jr.

Kicker: Luke Folke, Cincinnati Indian Hill, 5-10, 160, jr.

Second Team Defense

Linemen: Jake Brown, West Milton Milton-Union, 5-9, 225, so.; Quinterrius Jemison, Norwood, 6-1, 220, jr.; Austin McKee, St. Paris Graham, 6-4, 185, sr.; Luke Zebell, Waynesville, 6-2, 240, sr.

Linebackers: Cayden Clutter, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 200, sr.; Norman “Bubba” Darnell Jr., Bethel Bethel-Tate, 5-10, 175, jr.; Riley Fritts, St. Paris Graham, 6-1, 170, sr.; Colten Jacobe, West Milton Milton-Union, 5-11, 181, sr.; Caleb Lamb, Waynesville, 5-10, 180, sr.; Brady Stokes, Cleves Taylor, 6-0, 210, sr.; Zack VanScoy, St. Paris Graham, 5-11, 210, jr.

Secondary: Trace Braun, St. Paris Graham, 6-0, 165, sr.; Justin Randall, West Milton Milton-Union, 6-1, 160, sr.; Kody Zantene, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 180, jr.

Punter: Cain Voorhees, Springfield Northwestern, 6-0, 165, sr.

Honorable Mention: Dylan Carter, Norwood; Ty Walters, Waynesville.

DIVISION V

First Team Offense

Backfield: Carson Bey, Versailles, 5-9, 170, jr., QB; Talon Borders, Carlisle, 5-9, 155, jr., RB; Corey Kiner, St. Bernard Roger Bacon, 5-10, 210, sr., RB; Drew Mitch, Springfield Shawnee, 6-3, 215, sr., QB; Brayden Sipple, Blanchester, 6-5, 175, sr, QB; Kainan Stoner, Bellefontaine Benjamin Logan, 6-1, 200, sr., RB.

Receivers: Nick Burden, West Liberty West Liberty-Salem, 6-0, 185, sr.; Kameron Cox, Springfield Greenon, 5-10, 190, sr.; Daniel Dominique, Brookville, 6-4, 200, sr.; Ryan Hallau, St. Bernard Roger Bacon, 6-4, 225, sr.; Garrett Jostworth, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-4, 220, sr. Linemen: Alex Couch, Carlisle, 6-2, 276, jr.; Daniel Cartuyvelles, St. Bernard Roger Bacon, 6-0, 240, sr.; Logan Evans, Lewiston Indian Lake, 5-11, 250, jr.; Cain Gonzalez, Springfield Shawnee, 6-1, 320, jr.; Taran Tyo, Versailles, 6-4, 275, jr.; Vonderhaar, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-3, 250, sr. Kicker: Nathan Hawks, Springfield Greenon, 6-1, 185, sr.

First Team Defense

Linemen: Carter Bibler, Cincinnati Summit Country Day, 6-3, 215, jr.; De’Tray Jones, Cincinnati North College Hill, sr.; Trevor Lockard, Brookville, 5-11, 230, sr.; Aden Neely, Bellefontaine Benjamin Logan, 6-5, 255, sr.; Max Spelder, Cincinnati Madeira, 6-3, 245, sr.; Jairon Wilson, Cincinnati Taft, 5-10, 215, sr.

Linebackers: Colt Conover, Blanchester, 5-9, 190, sr.; Daniel Flagel, Cincinnati Hills Christian Academy, 5-10, 180, sr.; Lane Mefford, Lewiston Indian Lake, 5-10, 185, sr.; Nijal Mooney, St. Bernard Roger Bacon, 6-0, 215, sr.; Keegan Mueller, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-3, 185, sr.; Rudy Scanlon, Springfield Shawnee, 6-0, 180, sr.

Secondary: Zach Barker, Reading, 6-2, 160, sr.; Irvin Hodrick, Cincinnati Purcell Marian, 5-9, 165, sr.; Luke Jackson, Lewiston Indian Lake, 5-11, 170, jr.; Cannon Shafer, Cincinnati Madeira, 6-0, 175, sr., Branson Smith, Sabina East Clinton, 6-1, 160, sr.; Alex Wolf, St. Bernard Roger Bacon, 5-10, 175, sr.

Punter: Graham Nicholson, Summit Country Day, 6-1, 190, sr.

Offensive player of the year: Corey Kiner, St. Bernard Roger Bacon

Defensive player of the year: Nigal Mooney, St. Bernard Roger Bacon

Coach of the year: Mike Blaut, St. Bernard Roger Bacon

Second Team Offense

Backfield: Evan Davis, Springfield Greenon, 5-10, 165, sr., QB; Logan Gibson, Middletown Madison Senior, 5-8, 155, jr., RB; Andrew Glassmeyer, Cincinnati Mariemont, 6-0, 195, sr., QB; Christian Griffith, West Liberty West Liberty-Salem, 5-8, 150, jr., QB; Antone Robertson, Cincinnati Taft, 6-0, 195, sr., RB; Trevor Stewart, Springfield Greenon, 6-0, 190, jr., RB.

Receivers: Braden Kelley, Williamsburg, 5-9, 135, sr.; Bass Moore, Springfield Greenon, 6-1, 175, sr.; Brennan Riley, Cincinnati Summit Country Day, 6′2, 215, sr.; Jace Wade, West Liberty West Liberty-Salem, 5-10, 175, sr.

Linemen: Chasen Allison, Blanchester, 6-2, 215, so.; Zach Davis, Cincinnati Summit Country Day, 6-2, 295, sr.; Gabe Hemmelgarn, Bellefontaine Benjamin Logan, 6-3, 265, sr.; Jack Mileham, Cincinnati Mariemont, 6-3, 220, jr.;Drew Reder, Cincinnati Summit Country Day, 6-4, 290, sr.; Brandon Rettig, Lewiston Indian Lake, 5-11, 250, sr.

Kicker: Jack Hanley, Cincinnati Madeira, 6-2, 165, sr.

Second Team Defense

Linemen: Brayden Bailey, Springfield Shawnee, 5-10, 180, sr.; Caden Connor, Reading, 5-10, 180, jr.; Evan Cox, Middletown Madison Senior, 6-3, 170, sr.; Phillip Davis, Sabina East Clinton, 6-1, 230, jr.; Brady Griffiths, Cincinnati Summit Country Day, 6-1, 205, jr.; Evan Thomas, Springfield Shawnee, 6-1, 205, sr.

Linebackers: Gage Huston, Blanchester, 5-10, 175, sr.; Alex Kaiser, Versailles, 6-1, 180, sr.; Trent Kellerman, Williamsburg, 6-0, 155, jr.; Hayden Mattes, Batavia Clermont Northeastern, 6-0, 190, sr.; Isaiah McGill, West Liberty West Liberty-Salem, 5-11, 175, sr.; Nick Pauly, Cincinnati Summit Country Day, 6-0, 200, sr.

Secondary: Dylan Bruchs, Brookville, 5-11, 160, sr.; Mark Burns, Cincinnati Purcell Marian, 6-0, 160, sr.; Demario Griffin, Cincinnati Clark Montessori, 5-5, 145, sr.; David Hawk, Springfield Shawnee, 5-10, 165, jr.; Konnor Maloney, Middletown Madison Senior, 5-6, 140, sr.; Blake Richard, Blanchester, 6-2, 165, sr.

Punter: Evan Webb, St. Bernard Roger Bacon, 5-10, 225, sr.

Honorable Mention: J.J. Stricker, Landen Amann, Batavia Clermont Northeastern; Zach Hoover, Cincinnati Purcell Marian; James Gibson, Travis Howard, Camden Preble Shawnee; Landon Henry, Versailles; Seth Greene, Cincinnati Mariemont; Zack Stevens, Springfield Greenon.

DIVISION VI

First Team Offense

Backfield: Trentin Alexander, Covington, 5-9, 175, sr., RB; Aaron Conley, Mechanicsburg, 5-9, 180, jr., QB; Cade Houseman, Springfield Northeastern, 5-10, 160, so., QB; Dakota Mangan, Jamestown Greeneview, 5-10, 190, sr., RB; Chayse Propst, Mechanicsburg, 6-0, 195, sr., RB; Bryce Schondelmyer, Arcanum, 6-2, 190, so., QB.

Receivers: Ian Baker, Arcanum, 6-1, 170, jr.; Ayden Sanford, North Lewisburg Triad, 5-10, 170, jr.; Brennen Troutwine, Arcanum, 5-9, 155, jr.

Linemen: Grant Babylon, Covington, 6-0, 330, sr.; Tristan Hall, Mechanicsburg, 6-4, 230, sr.; Ahmed Kone, St. Bernard-Elmwood Place, 6-0, 230, sr.; Jarrod Mays, Jamestown Greeneview, 5-10, 230, so.; Colin Stidham, Cincinnati Deer Park, 6-0, 205, sr.

Kicker: Joe Beck, Arcanum, 5-9, 170, sr.

First Team Defense

Linemen: Luke Alexander, Miamisburg Dayton Christian, 5-9, 165, sr.; Ian Henry, Jamestown Greeneview, 6-5, 250, sr.; Isiah Leasure, North Lewisburg Triad, 6-0, 200, sr.; Jake Thiel, Mechanicsburg, 6-2, 230, sr.; Adam Waller, Mechanicsburg, 5-11, 195, jr.; Jaden Wood, St. Bernard-Elmwood Place, 6-2, 190, sr.

Linebackers: Duncan Cooper, Covington, 6-0, 205, sr.; Isaac Drew, St. Bernard St. Bernard-Elmwood Place, 5-10, 195, sr.; Jake Hurst, Mechanicsburg, 5-8, 165, jr.; Gavin Swank, Covington, 5-9, 165, sr.

Secondary: Zykeem Hunley, St. Bernard-Elmwood Place, 6-2, 180, sr.; Norey Johnson, Cincinnati Deer Park, 6-1, 165, jr.; Brad Wittenmyer, Casstown Miami East, 5-10, 152, sr.

Offensive player of the year: Bryce Schondelmyer, Arcanum

Defensive player of the year: Jake Hurst, Mechanicsburg

Coach of the year: Kurt Forrest, Mechanicsburg

Honorable Mention

Coleman Hauck, Chase Hecker, North Lewisburg Triad; Jimmy Myers, New Lebanon Dixie; RT Adkins, Cincinnati Country Day; Jayden DeHaven, Carter Williams, Jamestown Greeneview; Jacob Ray, Ethen Wilson, New Paris National Trail; Ty Powell, Darren Swift, Miamisburg Dayton Christian; Jake Nichols, Springfield Northeastern; Cael Rose, Austin Francis, Nick Shields, Casstown Miami East; De’aris Thomas, Cincinnati Deer Park; Gabe Chandler, Mechanicsburg.

DIVISION VII

First Team Offense

Backfield: Kale Long, De Graff Riverside, 5-11, 195 sr., RB; Trey Robinette, Hamilton New Miami, 5-10, 185, sr., QB; Layne Sarver, New Madison Tri-Village, 6-6, 180, jr., QB; Mark Smith, Cincinnati College Prep Academy, 6-2.5, 170, jr., QB; Tanner Stoops, South Charleston Southeastern Local, 5-11, 190, sr., RB; Levi Wiederhold, Fayetteville-Perry, 6-3, 195, jr., QB.

Receivers: Jayden Bradshaw, Fayetteville-Perry, 6-1, 175, jr.; Derrick Crutchfield, Cincinnati College Prep Academy, 6-2.5, 175, sr.; Deanza Duncan, Hamilton New Miami, 5-8, 175, sr.; Josh Scantland, New Madison Tri-Village, 6-5, 180, jr.

Linemen: Peyton Giolitto, Lewisburg Tri County North, 5-9, 260, sr.; Blake Hart, Hamilton New Miami, 6-4, 280, sr.; Koy Hicks, Lockland, 6-2, 225, sr.; Wyatt Plush, New Madison Tri-Village, 5-9, 300, jr.; Preston Prater, Ansonia, 6-2, 270, sr.; Brady Spears, South Charleston Southeastern Local, 5-10, 225, sr.; Max Stephens, De Graff Riverside, 6-4, 250, sr.

First Team Defense

Linemen: Nate Ciavarella, Hamilton New Miami, 5-10, 215, jr.; Cooper Cole, Lewisburg Tri County North, 6-1, 200, sr., Drew Hendrix, Fayetteville-Perry, 6-0, 255, sr.; Noah Willis, Troy Christian, 6-3, 225, sr.

Linebackers: Lee Burkett, Troy Christian, 6-1,190, so.; Trey Godfrey, Union City Mississinawa Valley, 6-1, 240, sr.; Max Hoying, Fort Loramie, 5-11, 200, sr.; Kane Odon, Cedarville, 5-9, 220, sr.; Dylan Spivey, Hamilton New Miami, 5-11, 185, sr.; Reece Stammen, Ansonia, 5-11, 200, sr.

Secondary: Isaac Barga, Ansonia, 6-2, 185, sr.; Justin Finbine, New Madison Tri-Village, 6-4, 170, so.; Deven Frilling, De Graff Riverside, 6,1, 165, jr.; Jordan Robinette, Hamilton New Miami, 5-9, 170, sr.; Tyler Tipis, Fayetteville-Perry, 5-8, 135, jr.

Offensive player of the year: Kale Long, De Graff Riverside

Defensive player of the year: Max Hoying, Fort Loramie

Coach of the year: Bryce Hodge, De Graff Riverside

Honorable Mention

Hunter Baldwin, Cedarville; Ethan Twiss, Troy Christian; Jadyn Thomas, Tyler Willis, Lockland; Reed Wehr, Dylan Finkbine, New Madison Tri-Village; Dylan Smith, Kyle Robinson, Walker Whitaker, Dylan Smith De Graff Riverside; Jesse Ramirez, Union City Mississinawa Valley; Donovan Howard, Jerry Helton, New Miami; Taven Leach, Bradford; Whyatt Lakes, West Alexandria Twin Valley South.

In Other News