Girls honor roll: Top 5 track and field leaders

Oakwood high jumper Stephanie Joseph during last week’s Wayne track and field invitational at Huber Heights. MARC PENDLETON / STAFF

Combined ShapeCaption
Oakwood high jumper Stephanie Joseph during last week’s Wayne track and field invitational at Huber Heights. MARC PENDLETON / STAFF

The following are the top five boys high school track and field performances for all standard events through Tuesday, May 2. Results were compiled by FinishTiming.com. If you know of a top-5 performance that’s not listed, contact us by email at sports@coxohio.com. Include name, school, event, meet and contact number.

BOYS HONOR ROLL: Top 5 performers each event

This week’s remaining key meets:

Thu.-Friday: Fairmont Firebird Inv.

Friday: Northeastern Inv.; Madison Frank Chew Inv., 4:30 p.m.;

Fri.-Sat.: Don Mitchell Roosevelt Memorial, Welcome Stadium, 4 p.m. on Friday and 9:30 a.m. on Saturday.

OAKWOOD GIRLS HOOP: Finn succeeds Woessner as coach

CJ GIRLS HOOP: Duff succeeds Myers as coach

DPS: New regulations for coaches, AD’s

MVP’s: Wayne’s Jackson, Mechanicsburg’s Hartley reap North-South honors

GIRLS HONOR ROLL

100: Kaylyn Heath, Lakota East, 11.98; Kennedy Lewis, Springboro, 12.04; Serena Clark, Lakota East, 12.05; Kyra Koontz, Talawanda, 12.56; Emily Phillips, Hamilton, 12.66.

200: Kennedy Lewis, Springboro, 24.98; Serena Clark, Lakota East, 25.20; Nina Ward, Fairfield, 25.69; Jamari McDavid, Kenton Ridge, 25.91; Toni Allen, 26.06.

400: Ashley Barr, Troy, 58.53; Rayna Horner, Covington, 59.27; Gabrielle Hawkins, Miami East, 59.67; Jamari McDavid, Kenton Ridge, 59.76; Jaci Rife, Tecumseh, 1:00.35.

800: Melissa Barrett, Northmont, 2:22.08; Rachel Sweeney, Legacy Christian, 2:22.42; Madeline Magoto, Minster, 2:22.74; Grace Kilroy, Centerville, 2:23.08; Laura Drew, Centerville, 2:23.10.

1,600: Morgan Gigandet, Troy, 5:13.09; Jessie Hartman, Lebanon, 5:14.86; Grace Kilroy, Centerville, 5:16.71; Kaitlynn Albers, Minster, 5:19.34; Karmen Knepp, Bradford, 5:19.86.

3,200: Grace Kilroy, Centerville, 11:16.74; Kerri Walsh, Centerville, 11:22.23; Savannah Lowe, Centerville, 11:27.33; Zoe Chappelle, Springboro, 11:28.82; Kelli Walsh, Centerville, 11:30.28.

100 hurdles: Taylor Robertson, Wayne, 14.71; Monica Johnson, Fairfield, 14.96; Jesaan Deering, Miamisburg, 15.27; Leila Hill, Northmont, 15.35; Kennedy Coker, Centerville, 15.57.

300 hurdles: Jesaan Deering, Miamisburg, 45.78; Aiden Valenti, Valley View, 48.13; Taniqua Jones, Belmont, 48.15; Diamond Jones, Wayne, 48.26; Kennedy Coker, Centerville, 48.56.

4x100 relay: Fairfield 49.71; Dunbar 49.84; Wayne 50.16; Stivers 50.48; Trotwood-Madison 50.53.

4x200 relay: Dunbar 1:44.63; Stivers 1:46.15; Northmont 1:46.47; Hamilton 1:47.01; Centerville 1:47.23.

4x400 relay: Dunbar 4:08.64; Covington 4:08.85; Stivers 4:09.64; Valley View 4:11.86; Vandalia-Butler 4:11.95

4x800 relay: Minster 9:27.08; Centerville 9:33.99; Beavercreek 9:39.25; Springboro 9:53.03; Troy 10:01.08.

High jump: Ashley Ho, Piqua, 5-5.25; Jordyn Heitbrink, Minster, 5-5; Liza Bair, Miami East, 5-2; Nina Ward, Fairfield, 5-2; Camryn Rakestraw, Springfield, 5-2; Dasia Cole, Troy, 5-2; Elise Walker, Preble Shawnee, 5-2; Nikki Gazzero, Carroll, 5-2; Jermea Lyle, Centerville, 5-2.

Long jump: Abi Bautista, Beavercreek, 19-11.50; Jamari McDavid, Kenton Ridge, 18-2.25; Tyra Kennedy, Fairfield, 17-10.25; Taylor Robertson, Wayne, 16-10.25; Jaci Rife, Tecumseh, 16-9.

Shot put: Lenea Browder, Troy, 40-6.25; Beyonce Bobbitt, Milton-Union, 39-5.50; Alaura Holycross, Troy, 39-4.25; Lauren Christian, Covington, 38-7; Grace Homan, Botkins, 38-4.

Discus: Beyonce Bobbitt, Milton-Union, 134-6; Lenea Browder, Troy, 132-9; Olivia Fenner, Centerville, 123-9; Rachel Heidtman, Middletown, 122-11; Tara Goubeaux, Franklin Monroe, 115-3.

Pole vault: Graysen Simmons, Wayne, 12-4; Eileen Yang, Beavercreek, 12-3; Meg Rehmert, Greenville, 12-0; Christine Moser, Troy, 11-0; Lexi Addington, Greenville, 11-0.

FACEBOOK: For more high school sports you should like Marc Pendleton

About the Author