Final Boys Basketball Prep Power Rankings

Division I

1. Trotwood-Madison (19-2): Beat Vandalia Butler 106-50.

2. Wayne (17-4): Beat Northmont 69-36, beat Toledo rogers 71-47.

3. Springfield (17-5): Beat Fairmont 72-68.

4. Wilmington (16-6): Beat Little Miami 89-31.

5. Miamisburg (16-6): Beat West Carrollton 69-50, beat Hughes 79-63, beat Lebanon 80-61.

Others: Beavercreek, Butler, Centerville, Fairborn, Greenville, Fairmont, Lebanon, Northmont, Piqua, Sidney, Springboro, Stebbins, Tecumseh, Troy, West Carrollton, Xenia.

Division II

1. Dunbar (19-3): Beat Mansfield Senior 78-70, beat Thurgood Marshall 60-59.

2. Thurgood Marshall (16-5): Lost 60-59 to Dunbar.

3. Franklin (19-3): Beat Springboro 77-62.

4. Ponitz Tech (15-5): Beat Franklin Monroe 74-50.

5. Alter (10-9): Beat Carroll 68-60.

Others: Bellbrook, Bellefontaine, Belmont, Benjamin Logan, Carlisle, Carroll, Clinton-Massie, Eaton, Fenwick, Graham, Greenon, Indian Lake, Kenton Ridge, Meadowdale, Monroe, Northwestern, Oakwood, Spg. Shawnee, Tippecanoe, Urbana, Valley View.

Division III

1. Chaminade Julienne (11-9): Lost 42-37 to Fenwick, beat McNicholas 56-44.

2. Stivers (10-9): Lost 71-69 to Tri-Village, lost 63-61 to Meadowdale, beat West Carrollton 85-71.

3. St. Henry (14-7): Beat Fort Recovery 61-40, beat Wapakoneta 57-38.

4. Versailles (12-9): Beat Minster 48-43, lost 54-53 to Greenville.

5. Dayton Christian (11-10): Lost 69-66 to Troy Christian, beat Miami Valley 68-57.

Others: Anna, Arcanum, Brookville, Coldwater, Dixie, Greeneview, Miami East, Milton-Union, National Trail, Northeastern, Northridge, Parkway, Preble Shawnee, Tri-County North, Twin Valley South, Waynesville, West Liberty-Salem.

Division IV

1. Tri-Village (20-1): Beat Newton 106-36, beat Stivers 71-69.

2. Bethel (18-3): Beat Franklin Monroe 63-62, beat Northeastern 73-46.

3. Troy Christian (20-2): Beat Dayton Christian 69-66, beat Xenia Christian 88-58.

4. Marion Local (16-4): Beat Parkway 75-53, beat Russia 59-57.

5. Franklin Monroe (19-3): Lost 63-62 to Bethel, lost 74-50 to Ponitz Tech.

Others: Ansonia, Botkins, Bradford, Catholic Central, Cedarville, Covington, Emmanuel Christian, Fairlawn, Fort Loramie, Fort Recovery, Houston, Jackson Center, Jefferson, Lehman, Miami Valley, Minster, Mississinawa Valley, New Bremen, New Knoxville, Newton, Riverside, Russia, Southeastern, Triad, Xenia Christian, Yellow Springs.

Rankings are compiled by Cox Media Group Ohio staff writers.

Thank you for reading the Springfield News-Sun and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Springfield News-Sun. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X