You have reached your limit of free articles this month.

Enjoy unlimited access to SpringfieldNewsSun.com

Starting at just 99¢ for 8 weeks.

GREAT REASONS TO SUBSCRIBE TODAY!

  • IN-DEPTH REPORTING
  • INTERACTIVE STORYTELLING
  • NEW TOPICS & COVERAGE
  • ePAPER
X

You have read of premium articles.

Get unlimited access to all of our breaking news, in-depth coverage and interactive features. Starting at just 99c for 8 weeks.

X

Welcome to SpringfieldNewsSun.com

Your source for Clark and Champaign counties’ hometown news. All readers have free access to a limited number of stories every month.

If you are a News-Sun subscriber, please take a moment to login for unlimited access.

AREA BOYS BASKETBALL POWER RANKINGS


DIVISION I

1. Wayne (17-3): Beat Fairmont 66-41; at Beavercreek today.

2. Springboro (16-4): Beat Miamisburg 79-49, lost to Milford 74-67; at Xenia today.

3. Lakota West (13-6): Lost to Middletown 62-58, beat Kings 72-69 OT, beat Hamilton 50-47; hosts Fairfield today, Trotwood-Madison on Sat.

4. Lakota East (14-6): Lost to Colerain 69-59, lost to Sycamore 52-47 OT; hosts Middletown today.

5. Beavercreek (13-6): Lost to Springfield 77-76; hosts Wayne today, at Centerville on Tue.

DIVISION II

1. Thurgood Marshall (18-1): Beat Belmont 87-20, beat Xenia 80-77, beat Stivers 105-46; hosts Richmond (Ind.) on Sat., vs. Dunbar on Sun. at UD Arena.

2. Franklin (15-3): Beat Oakwood 79-55, beat Monroe 82-47; hosts Bellbrook today, at Carlisle on Tue.

3. Alter (15-3): Lost St. Xavier 62-45 to St. Xavier, beat Trotwood 84-68; at Fenwick today, hosts Badin on Wed.

4. Trotwood-Madison (15-3): Beat Troy 80-30, beat Greenville 75-65, lost to Alter 84-68; at Piqua today, at Lakota West on Sat., at Fairmont on Tue.

5. Dunbar (15-4): Beat Meadowdale 72-39, beat Jefferson 80-55; vs. Thurgood Marshall on Sun. at UD Arena, hosts Stivers on Tue.

DIVISION III

1. Versailles (14-3): Beat Coldwater 55-38, beat Franklin Monroe 55-47; hosts Delphos SJ’s today, at Ansonia on Sat.

2. Fenwick (15-4): Beat Purcell Marian 63-60, beat West Carrollton 56-53; hosts Alter today, at Edgewood on Sat.

3. Greeneview (16-3): Beat WL-Salem 51-40, beat Bethel 51-41; hosts Cedarville today.

4. Carlisle (16-3): Beat Dixie 77-46, lost to Waynesville 72-65; at Northridge today, hosts Franklin on Tue.

5. West Liberty-Salem (15-4): Lost to Greeneview 51-40, beat Anna 53-50; hosts Catholic Central today.

DIVISION IV

1. Tri-Village (18-0): Beat Ansonia 97-36; hosts Brookville today, at Lehman Catholic on Tue.

2. Fort Recovery (15-2): Beat Minster 53-43; hosts New Knoxville today, hosts Northmont on Sat.

3. Jackson Center (17-2): Beat Anna 49-33, beat Minster 59-51; at Fort Loramie today, at Lima Temple Chr. on Sat.

4. New Bremen (15-3): Beat St. Henry 60-53, beat Botkins 51-41; hosts Marion Local today, hosts Celina on Sat.

5. St. Henry (15-3): Lost to New Bremen 60-53, lost to Celina 62-61; at Parkway today, hosts Van Wert on Sat.

- Compiled by staff writer Marc Pendleton


Reader Comments ...