Week 3: High School Football Power Rankings

Division I

1. Wayne (2-0): beat Moeller 24-22; hosts Lakota West.

2. Springboro (1-1): beat Centerville 50-49; at Franklin.

3. Centerville (0-2): lost 50-49 to Springboro; at Lebanon.

4. Beavercreek (2-0): beat Carroll 21-16; hosts Fairborn.

5. Lebanon (1-1): beat Loveland 50-21; hosts Centerville.

Others: Fairmont, Northmont, Springfield.

Division II

1. Miamisburg (2-0): beat Fairmont 30-27 OT; hosts Troy.

2. Vandalia Butler (2-0): beat Tecumseh 52-0; at Wilmington.

3. Stebbins (2-0): beat Fairborn 20-14; hosts Northeastern.

4. Troy (1-1): lost 28-26 to Cin. Northwest; at Miamisburg.

5. Fairborn (1-1): lost 20-14 to Stebbins; at Beavercreek.

Others: Sidney, Tecumseh, West Carrollton, Xenia.

Division III

1. Trotwood-Madison (2-0): beat Thurgood Marshall 46-0; at Sycamore.

2. Tippecanoe (2-0): beat Greenville 32-19; at Milton-Union.

3. Piqua (2-0): beat Urbana 63-7; hosts Lima Senior.

4. St. Marys (2-0): beat Van Wert 21-20; hosts Lima Shawnee.

5. Wilmington (2-0): beat Bellbrook 28-21; hosts Vandalia Butler.

Others: Bellbrook, Belmont, Carroll, Eaton, Franklin, Greenville, Ponitz, Thurgood Marshall.

Division IV

1. Alter (2-0): beat Withrow 35-7; vs. Thurgood Marshall at Fairmont.

2. Clinton-Massie (1-1): lost 37-18 to Steubenville; hosts Indian Creek (Ind.)

3. Kenton Ridge (2-0): beat Indian Lake 22-15; hosts WL-Salem.

4. Fenwick (2-0): beat Mount Healthy 16-8; at Monroe.

5. Valley View (2-0): beat Versailles 31-22; at Madison.

Others: Chaminade Julienne, Dunbar, Graham, Indian Lake, Meadowdale, Oakwood, Spg. Shawnee, Urbana, Waynesville.

Division V

1. Coldwater (2-0): beat Delphos Jefferson 35-6; hosts Minster.

2. Greeneview (1-1): lost 18-6 to Madison Plains; hosts East Clinton.

3. Versailles (1-1): lost 31-22 to Valley View; hosts Delphos SJ’s.

4. Brookville (2-0): beat Anna 21-0; at Dixie.

5. Milton-Union (2-0): beat Oakwood 36-30; hosts Tippecanoe.

Others: Anna, Carlisle, Greenon, Northeastern, Northridge, Northwestern, Preble Shawnee.

Division VI

1. Marion Local (2-0): beat Beallsville 48-6; hosts New Bremen.

2. Mechanicsburg (2-0): beat Fairbanks 48-6; hosts Northwestern.

3. St. Henry (2-0): beat Eaton 28-6; at Parkway.

4. West Liberty-Salem (1-1): beat Ben Logan 40-31; at Kenton Ridge.

5. Dayton Christian (2-0): beat Eastern 20-7; hosts Bethel at WCMS.

Others: Arcanum, Bethel, Dixie, Miami East, National Trail, Tri-County North, Triad, Twin Valley South.

Division VII

1. Minster (2-0): beat Lehman Catholic 31-13; at Coldwater.

2. Fort Recovery (2-0): beat Fort Loramie 34-6; hosts Anna.

3. Troy Christian (2-0): beat Waynesfield-Goshen 51-14.

4. Covington (1-1): beat Arcanum 35-6; hosts Mississinawa Valley.

5. Lehman Catholic (0-2): lost 31-13 to Minster; hosts Graham at Piqua on Sat.

Others: Ansonia, Bradford, Catholic Central, Cedarville, Fort Loramie, Jefferson, Mississinawa Valley, New Bremen, Southeastern.

- Compiled by Cox Media Group Ohio.

Thank you for reading the Springfield News-Sun and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Springfield News-Sun. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X