Signing Day: List of Miami Valley football, soccer recruits

Updated Feb 08, 2017
  • By Marc Pendleton
  • Staff Writer

The following high school seniors signed or intend to sign binding letters of intent during the national signing period for football and soccer, which began Wednesday, Feb. 1 and runs through Tuesday.

If you’re planning on signing, email your info to sports@coxohio.com.

FOOTBALL

Cameren Alber, Brookville / Dayton

Dakota Allen, Lebanon / Eastern Kentucky

Gary Beatty, Middletown / Urbana

Conor Beer, Sidney / Valparaiso

Ervin Besingi, Northmont / Findlay

Lew Bowser, Eaton, Wittenberg

Ethan Bradds, Greeneview / Eastern Kentucky

De’Sean Bradley, Springfield / Urbana

Kyle Broshear, Talawanda / Ohio Northern

Ethan Burch, Fairfield / Notre Dame (Ohio)

Nick Busher, Alter / Cornell

Nasir Carter, Kenton Ridge / Central State

Darien Clemons, Piqua / Michigan State

Andrew Covey, Stebbins, Urbana

Tristen Cox, Piqua / Elon (N.C.)

Michael Davis, Beavercreek / Morehead State

Tyren De’Armond, Springfield / Otterbein

Colin Debord, Centerville / Bowling Green State

Brandon Easterling, Fairborn / Dayton

Nick Eilers, Springboro / Cincinnati Christian

Dakota Fannin, Monroe / Cumberlands (Ky.)

Grant Fansler, Hamilton / Urbana

Josh Finley, Lebanon / Georgetown (Ky.)

Nicholas Finley, Lakota East / Findlay

Liam Foley, Springboro / Georgetown (Ky.)

Josh Foster, Wayne / Cincinnati Christian

Conner Gleason, Hamilton / Urbana

Tyler Glenn, Lakota East / Limestone (S.C.)

Isaiah Gordon, Ponitz / Urbana

Tobias Hailey, Trotwood-Madison / Urbana

Alexander Haley, Lebanon / Ohio Dominican

Jack Harper, Lakota East / Hobart and William Smith (N.Y.)

Bryce Hartwell, Lakota East / Cincinnati Christian

Tyler Hasbrook, Springboro / Taylor (Ind.)

David Hickey, Stebbins, Urbana

Corbin Hoblit, National Trail / Urbana

Nick Howard, Middletown / Georgetown (Ky.)

Zach Howard, Springfield / Otterbein

Mikey’ion Hunter, Trotwood-Madison / Central State

Preston Hutchinson, Mason / Eastern Michigan

Silas Ingram, Lakota East / Thomas More (Ky.)

Ben Jackson, Wayne / Georgetown (Ky.)

Chris Jackson, Dunbar / Urbana

Eric Jackson, Hamilton / Davenport (Mich.)

Ray James, Wayne / Kent State

Cooper Johnson, Urbana / Ohio Dominican

Keyshawn Jones, Dunbar / Urbana

Alex Kaminsky, Fairfield / Olivet Nazarene (Ill.)

Logan Kamphaus, Talawanda / Ohio Wesleyan

Alex King, Mason / Kentucky

Kelley Kinser, Springfield / Urbana

Jack Knipper, Beavercreek / Western Michigan

Michael Kopargorodsky, Mason / Ashland

Nick Kovacs, Springboro / Toledo

Charlie Kuhbander, Springboro / Northwestern

Cody Lamb, Miamisburg / Cincinnati

DeArmon Lewis, Trotwood-Madison / Urbana

Juian Linkhart, Beavercreek / Ohio Dominican

Alex Little, Hamilton / Urbana

Ryan Markoff, Alter / Valparaiso

Caleb Martin, Fort Recovery / Toledo

Xavier Martin, Lakota East / Mercyhurst (Pa.)

Jerred McGuire, Fairfield / Davenport (Mich.)

Aaron McKenzie, Fairfield / West Virginia State

Kevin Melling, Eaton, Wittenberg

Jacob Metzler, Hamilton / Hanover

James Mitchell, Fairfield / Urbana

Nate Monnin, Piqua / Kent State

Max Morgan-Elliott, Wayne / Indiana State

Josh Myers, Miamisburg / Ohio State

Will Nguyen, Lakota West / Georgetown (Ky.)

Danya O’Nan, Talawanda / Wittenberg

Nate Obringer, Lebanon / Dayton

Tanner Orona, Talawanda / Olivet Nazarene (Ill.)

Anthony Parker, Trotwood-Madison / Indiana Wesleyan

Marquise Petty, Middletown / Georgetown (Ky.)

Fred Pitts, Wayne / Ohio Dominican

Michael Purcell, Centerville / Elon (N.C.)

Brian Qua, Lakota West / Grand Valley State (Mich.)

Shane Ramey, Springfield / Toledo

Ridge Reed, Carlisle / Eastern Kentucky (preferred walk-on)

Zelwyn Robinson, Lakota West / Georgetown (Ky.)

Cade Rogers, Tippecanoe / Findlay

Kyle Roshong, Alter / U.S. Air Force Academy

David Rueth, Alter / Ball State

Duncan Ryan, Springboro / Capital

Vince Sanford, Hamilton / U.S. Air Force Academy

Walter Sanford, Springfield / Wittenberg

Dylan Schauer, Mason / Georgetown (Ky.)

Trent Schmucker, West Liberty-Salem / Ohio Dominican

Josiah Scott, Fairfield / Michigan State

Jon Sherman, Northmont / Ohio Northern

Cole Smith, Middletown / Cincinnati

Dalton Smith, Fairmont / Bluffton

Devon Smith, Trotwood-Madison / Ventura (Calif.)

Steve Summer, Carlisle / Glenville State (W.Va.)

Will Thomas, Middletown / Georgetown (Ky.)

Tyler Tischler, Springboro / Findlay

Kobe Vinegar, Trotwood-Madison / West Virginia Wesleyan

Zack Waddell, Fairfield / Ball State

Jefferey Wagner, Dunbar / West Virginia Wesleyan

David Walcott, Lakota West / Ball State (preferred walk-on)

Mazon Walker, Wayne / Albany (N.Y.)

Tyrin Whaley, Mason / Wittenberg

Wendell Wheeler, Wayne / Cumberlands (Ky.)

Tony White, Lakota West / Pikeville (Ky.)

Matt Wilcox, Wayne / Bowling Green State

James Williams, Trotwood-Madison / Concordia (Mich.)

Josh Wills, Wayne / Tiffin

Daryle Wilson, Wayne / St. Ambrose (Iowa)

Ghye Wilson, Eaton, Wittenberg

Nyem Wilson, Wayne / Findlay

Nick Winchester, Northmont / Urbana

Darius Wortham, Trotwood-Madison / Bowling Green State

Jaevan Wright, Middletown / Urbana

Kevin Wright, Wayne / Valparaiso

Malik Young, Springfield / Central State

Logan Zerkle, Northmont / Urbana

GIRLS SOCCER

Ally Applin, Beavercreek / Westminster (Pa.)

Erin Babcock, Lakota East / Akron

Talia Brown, Lakota East / Bowling Green State

Emi Carlo, Lebanon / Cincinnati

Jennifer Douyere, Lakota West / Earlham

Devin Duhme, Lakota West / Lander (S.C.)

Missy Emery, Lebanon / Mt. Vernon Nazarene

Claire Fisher, Beavercreek / Tennessee

Grace Geise, Centerville / Indiana

Jayde Hoffman, Lakota East / Capital

Kailey Ivins, Monroe / Northern Kentucky

Kelsea Joseph, Middletown / Rio Grande

Mandi Kinsey, Lebanon / Malone

Abby Lampe, Badin / Ashland

Grace Martini, Hamilton / Cincinnati-Clermont

Abigail Mathews, Lakota East / Ohio Northern

Taran McMillan, Centerville / Evansville

Abby McNamara, Carroll / Wake Forest

Caley Murphy, Lakota West / Mount St. Joseph

Maddie Muterspaw, Middletown / Mount St. Joseph

Jordan Nerderman, Monroe / Cedarville

Jaiden Phelps, Springboro / Citadel

Sydney Pinder, Lakota East / Illinois Wesleyan

Payton Porterfield, Lakota West / Hocking (Ohio)

Morgan Ramby, Springboro / Auburn

Kaitlyn Rhodes, Lakota East / Hanover (Ind.)

Roselen Rotello, Lebanon / U.S. Air Force Academy

Katie Shaffer, Monroe / Eastern Kentucky

Maddie Smith, Badin / DePauw (Ind.)

Erika Stauble, Hamilton / Ohio Dominican

Jessi Urichich, Fairmont / Thomas Moore (Ky.)

Nicole Visse, Badin / Indiana-East

BOYS SOCCER

Andrew Brengelman, Lakota West / Malone

Mitch Colvin, Tippecanoe / Ohio Northern

Blake Cooke, Talawanda / Huntington (Ind.)

Tyler Dayoff, Beavercreek / Taylor

Jeffery Douyere, Lakota West / Earlham

Jeremy Douyere, Lakota West / Earlham

Joe Jennings, Beavercreek / Ohio Northern

Tanner Robinson, Fairborn / Tiffin

Daniel Sims, Fairfield / Indiana-East

Brandon Whited, Lakota West / Heidelberg

Christian Wright, Springboro / Wright State

Zack Yahay, Lebanon / Indiana East