HS Scores 10/17: Girls volleyball sectional results

Division I

1. St. Ignatius (Cleveland), 13-1-2, 100; 2. Olentangy Liberty (Powell), 13-2-0, 85; 3. Archbishop Moeller (Cincinnati), 12-1-3, 72; 4. New Albany, 16-0-0, 66; 5. St. Johns Jesuit (Toledo), 14-0-2, 62; 6. Carroll (Dayton), 16-0-0, 55; 7. Strongsville, 13-2-1, 38; 8. St. Charles Prep School (Columbus), 11-3-2, 25; 9. Northview (Sylvania), 12-1-3, 18; 10. St. Xavier (Cincinnati), 10-3-3, 12.

Receiving votes: Centerville, Turpin (Cincinnati), Madison (Mansfield), Beavercreek.

Division II

1. Bay (Bay Village), 13-1-2, 93, St. Francis DeSales (Columbus), 13-3-0, 93; 3. Alter (Kettering), 11-1-4, 72; 4. Wyoming (Cincinnati), 14-0-2, 69; 5. Revere (Richfield), 11-2-3, 59; 6. Kenton, 14-0-1, 42; 7. Hubbard, 15-0-1, 36; 8. Chagrin Falls, 13-2-1, 33; 9. Cuyahoga Valley Christian Academy (Cuyahoga Falls), 11-4-0, 17; 10. Lexington, 10-5-0, 12.

Receiving votes: Athens, Howland (Warren), Columbus Academy (Gahanna), Shawnee (Lima).

Division III

1. Ottawa Hills, 13-2-0, 100; 2. Seven Hills (Cincinnati), 13-1-1, 83; 3. Dayton Christian School, 13-2-1, 82; 4. Independence, 16-0-0, 60; 5. Grandview Heights (Columbus), 11-2-3, 59; 6. Troy Christian, 12-1-1, 45; 7. Cincinnati Country Day, 9-3-3, 39; 8. Archbold, 15-1-0, 38; 9. Central Christian (Kidron), 13-1-2, 21; 10. The Wellington School (Columbus), 11-4-1, 7

Receiving votes: Crestview (Columbiana), South Webster, Madeira (Cincinnati), Bishop Rosecrans (Zanesville), Hiland (Berlin), Waynesville.

Division I

Lakota East 5, Little Miami 4, PK

Milford 11, Edgewood 1

Sycamore 9, Middletown 0

Talawanda 5, Princeton 0

Centerville 5, Wayne 0

Miamisburg 2, Troy 1, OT

Tecumseh 4, Fairborn 0

Northmont 3, Xenia 1

Beavercreek 9, Springfield 0

Division II

Badin 8, Norwood 0

Roger Bacon 2, Ross 1

Ponitz 9, Thurgood Marshall 1

Madison 3, Franklin 2

Chaminade Julienne 8, Stivers 0

Valley View 3, Oakwood 0

Wilmington 2, Trotwood 1

Northwestern 2, Kenton Ridge 0

Bellefontaine 4, Urbana 3

Division III

Middletown Christian 3, Ripley Union Lewis 0

Carlisle 6, Clark Montessori 1

Indian Lake 3, Ben Logan 1

Greeneview 8, Southeastern 0

Newton 3, Dixie 1

Miami Valley 7, Northeastern 0

Miami East 5, Franklin Monroe 1

Brookville 4, Dayton Christian 3, PK

Botkins 3, National Trail 0

Division I

1. Medina, 14-0-2, 95; 2. Beavercreek, 16-0-0, 86; 3. Strongsville, 13-0-3, 83; 4. Walsh Jesuit (Cuyahoga Falls), 14-1-0, 65; 5. Loveland, 12-1-3, 56; 6. Bishop Watterson (Columbus), 13-1-2, 52; 7. Anthony Wayne (Whitehouse), 11-1-4, 41; 8. Twinsburg, 16-0-0, 34; 9. Mason, 12-1-2, 15; 10. Ashland, 13-3-0, 11.

Receiving votes: Fairfield, North (Picker-ington), Centerville.

Division II

1. Granville, 13-2-0, 95; 2. Summit Country Day (Cincinnati), 14-2-0, 85; 3. Madison (Mansfield), 12-1-3, 75; 4. Buckeye (Medina), 15-0-1, 71; 5. Alter (Kettering), 12-2-2, 60; 6. Indian Hill (Cincinnati), 11-2-3, 53; 7. Gilmour Academy (Gates Mills), 10-3-3, 36; 8. West Branch (Beloit), 14-0-2, 22; 9. Big Walnut (Sunbury), 8-2-4, 16; 10. Memorial (St. Marys), 10-4-1, 12.

Receiving votes: Badin (Hamilton), Holy Name (Parma Heights), Clear Fork (Bellville), Unioto (Chillicothe), Revere (Richfield), Bishop Fenwick (Franklin), River View (Warsaw), Shawnee (Lima).

Division III

1. Cincinnati Country Day, 13-2-0, 93; 2. Kirtland, 14-2-0, 83; 3. Anna, 14-0-2, 72; 4. Worthington Christian, 10-0-5, 69; 5. Chippewa (Doylestown), 14-1-1, 65; 6. Liberty-Benton (Findlay), 14-0-1, 41; 7. Lynchburg-Clay, 13-2-0, 35; 8. Bishop Rosecrans (Zanesville), 10-2-3, 27; 9. Huron, 12-0-1, 24; 10. Grandview Heights (Columbus), 11-2-2, 16.

Receiving votes: Madeira, Eastwood (Pemberville), West Liberty-Salem, Northwestern (West Salem).

Division I

Winton Woods 3, Hamilton 0

Milford 3, Middletown 0

Colerain 3, Talawanda 0

Fairfield 3, Withrow 0

Miamisburg vs. Xenia, inc.

Northmont 3, Tecumseh 2

Division II

Fenwick 3, Belmont 0

Bellbrook 3, Dunbar 0

Division III

Anna 3, Indian Lake 0

West Liberty-Salem 3, Preble Shawnee 0

Division IV

Riverview East 3, New Miami 1

Russia 3, Jefferson 0

Mechanicsburg 3, Mississinawa Valley 0

Southeastern 3, Tri-Village 1

Franklin Monroe 3, Cedarville 0

Fort Loramie 3, Bradford 0

Division I

Lakota West 3, Kings 0

Lakota East 3, Anderson 2

Wilmington 3, Mt. Healthy 0

Harrison 3, Edgewood 0

Fairmont 3, Butler 1

Lebanon 3, Stebbins 0

Piqua 3, Springfield 0

West Carrollton 3, Fairborn 0

Division II

Tippecanoe 3, Greenon 0

Springfield Shawnee 3, Carroll 1

Kenton Ridge 3, Trotwood 0

Alter 3, Valley View 0

Eaton 3, Thurgood Marshall 0

Division III

Waynesville 3, Georgetown 0

Miami East 3, Madison 0

Greeneview 3, Covington 0

Arcanum 3, Dixie 0

Division IV

Middletown Christian 3, Cin. College Prep 0

Jackson Center 3, Triad 0

Emmanuel Christian 3, National Trail 1

Lehman Catholic 3, Ansonia 0

Yellow Springs 3, Fairborn 2

Division I

1. Mason 60 (6); 2. Magnificat 54; 3. Olentangy Orange47; 4. Ursuline Academy 40; 5. Dublin Jerome 38; 6. Hoover23; 7. Olentangy Liberty, Pickerington North 22; 9. Turpin 17; 10. Upper Arrlington, Canfield, Mt. Notre Dame 2.

Others receiving votes: Toledo Notre Dame.

Division II

1. Hathaway Brown 40 (4); 2. Oakwood 36; 3. Indian Hill 32; 4. Laurel School 24; 5. Toledo Central Catholic 22; 6. Summit County Day, CHCA17; 8. Columbus Academy 16; 9. Seven Hills 8; 10. Alter 8.

Contact the Cox Media Group Ohio (Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News) with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at sports@coxohio.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number. All printed results will be final scores only.

A daily roundup of high school results will be posted on each paper’s website at:

DaytonDailyNews.com/sports/

SpringfieldNewsSun.com/s/sports/

Journal-News.com/sports/

X