HS Scores 5/19: District semifinals and finals scores

Baseball

Friday’s Results

District Finals

Division III

Madison 1, Versailles 0

Division IV

Fort Loramie 11, Tri County North 7

District Semifinals

Division II

Chaminade Julienne 7, Oakwood 4

CHCA 4, Fenwick 2

Division IV

Cin. Christian 8, New Miami 1

Saturday’s Results

District Finals

Division II

CHCA 9, Kenton Ridge 5

Division III

Coldwater 8, Fort Recovery 1

Division IV

Cin. Christian 7, Franklin Monroe 6

Minster 14, Crestview 13

Russia 9, Deer Park 0

District Semifinals

Centerville 2, Beavercreek 0

Troy vs. Northmont, inc.

Softball

Friday’s Results

District Finals

Division II

Greenville 15, Ross 4

Clinton Massie 6, Eaton 0

Division III

West Liberty-Salem 8, Madison 3

Williamsburg 10, East Clinton 0

Saturday’s Results

District Finals

Division I

Lakota East 3, Milford 1

Lebanon 5, Fairfield 1

Division IV

Parkway 5, Minster 2

District Semifinals

Mechanicsburg 3, Riverside 1

Boys Tennis

Saturday’s Results

District Tournament

Division I

Singles Finals: 1. Komatineni (Mason) d. Wendel (Turpin), 6-3 6-4; Holden (Lakota East) d. Staiger (Beavercreek), 6-3 6-3.

Doubles Finals: 1. Temming/DeCurtins (St. Xavier) d. Zhang/Marcus (Sycamore), 6-3 4-6 6-4; 3. Karev/Wittenbaum (Sycamore) d. Reddy/Zutshi (Mason), 3-6 6-4 7-5.

Division II

Singles Finals: 1. Pregel (Indian Hill) d. Morehart (Miami Valley), 6-0 6-1; 3. Reddy (Miami Valley) d. Sagan (Fenwick), 6-3 0-6 7-6.

Doubles Finals: 1. Pisati/Ellis (Indian Hill) d. Sharma/Quigley (Miami Valley), 2-6 6-3 6-4; 3. Na. Brumbaugh/Ni. Brumbaugh (Milton Union) d. Annapantula/Albert (Cin. Country Day), 6-3 6-3.

MVTCA Area Rankings

Division I

1. Centerville; 2. Beavercreek; 3. Troy/Fairmont/Bellbrook/Springboro; 7. Tecumseh; 8. Centerville B; 9. Beavercreek B; 10. Miamisburg/Butler.

Division II

1. Miami Valley; 2. Valley View; 3. Lehman Catholic; 4. Milton Union; 5. Alter; 6. Oakwood; 7. Tippecanoe/Eaton/Greenville/Chaminade Julienne/Preble Shawnee/Northwestern.

Track & Field

District Tournament

Division I

At Piqua

Boys Team Results: Springfield 110; Butler 92; Northmont 86; Trotwood 85; Troy 66; Sidney 50.5; Tecumseh 45; Bellefontaine 40; Greenville 27; Stebbins 24.5; Xenia 16; Fairborn 9.5; Piqua 7.5.

Girls Team Results: Troy 179; Northmont 92; Greenville 89; Trotwood 65; Tecumseh 64.6; Butler 60.6; Fairborn 38; Xenia 28.6; Springfield 23; Sidney 11; Piqua 8.6; Stebbins 2.6.

At Wayne

Boys Team Results: Centerville 118.5, Wayne 115, Springboro 62, Miamisburg 57, Belmont 54.5, Carroll 47.5, Beavercreek 42.5, Fairmont 38, Middletown 30, Lebanon 30, West Carrollton 25, Bellbrook 22, Wilmington 8, Franklin 7, Edgewood 2.

Girls Team Results: Centerville 105, Wayne 88, Beavercreek 79, Springboro 72, Bellbrook 61, Miamisburg 60, Fairmont 59, Lebanon 44, Middletown 32, Wilmington 17, Ponitz 15, West Carrollton 10, Edgewood 8, Stivers 5.

Division II

At Graham

Boys Team Results: Spg. Shawnee 113.5; Anna 76; Clinton-Massie 73; Miami East 68; Milton-Union 67; Northwestern 45; Kenton Ridge 41; Eaton 32; Brookville 30; Ben Logan 25.5; Tippecanoe 25; Indian Lake 17; Northridge 16; Graham 15; Greenon 12; Urbana 5.

Girls Team Results: Bellefontaine 121; Spg. Shawnee 113; Milton-Union 64; Tippecanoe 61; Ben Logan 51; Carroll 48; Miami East 41; Eaton 38; Anna 36; Brookville 22; Greenon 21; Kenton Ridge 20; Clinton-Massie 14; Northwestern 12.

At Piqua

Boys Team Results: Dunbar 110; Versailles 104; Oakwood 66; Valley View 55; Chaminade Julienne 53; Waynesville 39; Badin 38; Thurgood Marshall 37; Greeneview 36; Ponitz 25; Meadowdale 24; Preble Shawnee 13; Monroe, Madison 12; Blanchester 11; Fenwick 10; Alter 7; East Clinton, Carlisle 4.

Girls Team Results: Versailles 103.5; Oakwood 87; Valley View 82; Dunbar 77.5; Chaminade Julienne 72; Alter 57; Badin, Madison 32; Waynesville 27; Carlisle 18; Blanchester, Fenwick 17; Meadowdale 12; Greeneview 11; Belmont, Thurgood Marshall 8.

Division III

At Milton Union

Boys Team Results: Twin Valley South 112; Arcanum 87; Cedarville 77; Southeastern 62.5; Legacy Christian 61.5; Franklin Monroe 46; Dixie 41; Tri-Village 37; Stivers 30; Bethel 27; Tri-County North 20; Miami Valley 14; Catholic Central, Dayton Christian 10; Yellow Springs 6; National Trail, Middletown Christian 5; Jefferson 3.

Girls Team Results: 1. Twin Valley South 103; Arcanum 70; Tri-County North 69; Franklin Monroe 55; Catholic Central 52; Yellow Springs 47; Dayton Christian 43; Cedarville 38; Miami Valley 28; Preble Shawnee 27; Bethel 26; Middletown Christian, Tri-Village, Southeastern 22; Dixie 21; Jefferson 10; Legacy Christian 5.

At Piqua

Boys Team Results: Fort Loramie 101; Covington 95; Houston 56.5; West Liberty-Salem 56; Newton 50; Russia 47.5; Fairlawn 47; Riverside 42; Ansonia 37.5; Northeastern 23; Mechanicsburg 22; Botkins 15; Troy Christian 12; Triad, Bradford, Jackson Center 11; Lehman Catholic 10; Emmanuel Christian 9.5.

Girls Team Results: West Liberty-Salem 114; Fort Loramie 110; Covington 99; Lehman Catholic 74; Botkins 53.5; Houston 40; Russia 37; Ansonia 31; Troy Christian 23; Bradford 20; Jackson Center 14; Fairlawn 12; Triad 11; Emmanuel Christian 8; Northeastern 7; Riverside 5.5; Newton 4.

REPORTING RESULTS

Contact the Cox Media Group Ohio (Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News) with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at sports@coxohio.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number. All printed results will be final scores only.

A daily roundup of high school results will be posted on each paper’s website at:

DaytonDailyNews.com/sports/

SpringfieldNewsSun.com/s/sports/

Journal-News.com/sports/

X