Laine Godwin, Peyton Kerns and Madison Bender each added an assist and keeper Rachel McGill tallied four saves for the shutout.
West Liberty-Salem (16-2) advances to the district tournament to face CHCA on Thursday at Fairmont.
Girls Soccer
Lebanon 2, Sycamore 1: Alyssa McCloud and Joey Stoller each netted a goal to lead Lebanon in this sectional final.
Sidney 2, Troy 1: Sidney scored off a deflection in overtime to move on to the district tournament.
Tippecanoe 4, Bellefontaine 1: Jackie Bashore tallied two goals for Tippecanoe in a sectional final.
Mason 1, Lakota East 0: Lakota East played tough but fell short in the sectional final.
St. Ursula 2, Lakota West 0: SU scored twice in the second half to eliminate Lakota West.
Alter 9, Wilmington 1: Lauren Dietz, Nicoletta Anuci and Lindsey Gross each had multiple goals to help Alter win a sectional title.
Carroll 4, Spg. Shawnee 1: Jess Roberts scored twice and Alaina Casey and Ava Lickliter each added a goal for Carroll in this sectional final.
Bellbrook 1, Fenwick 0: Cassidy Hofacker struck the game-winning goal to help Bellbrook move on in double overtime of a sectional final.
Waynesville 3, Valley View 2: Hannah Gill’s goal broke the tie in double overtime to help Waynesville advance to a district final.
Milton Union 3, Troy Christian 0: Kristen Dickison pushed across all three goals to help Milton Union capture a sectional title.
Anna 7, Brookville 0: Taylor Kauffman poured in five goals for Anna in this sectional final.
Catholic Central 1, Preble Shawnee 0: Josie Krupp scored with 59 seconds to play to help CC take home a sectional title.
Lehman Catholic 5, Urbana 0: Lindsey Magoteaux and Molly Safreed knocked in two goals apiece to help LC claim a sectional title.
Girls Volleyball
Kenton Ridge 3, Greenville 0: KR will face Spg. Shawnee in sectional final play after beating Greenville 25-8, 25-18 and 25-14.
Spg. Shawnee 3, Northwestern 0: Shawnee advanced with scores of 25-21, 26-24 and 25-22.
SCORES LIST
Girls Soccer
Monday’s Results
Sectional Finals
Division I
Beavercreek 1, Centerville 0
Fairfield 1, Mt. Notre Dame 0
Lebanon 2, Sycamore 1
Loveland 3, Anderson 0
Mason 1, Lakota East 0
Sidney 2, Troy 1, OT
Springboro 6, Miamisburg 1
St. Ursula 2, Lakota West 0
Division II
Alter 9, Wilmington 1
Badin 2, McNicholas 1
Bellbrook 1, Fenwick 0, 2OT
Carroll 4, Spg. Shawnee 1
Indian Hill 6, Roger Bacon 0
Mariemont 2, Ross 1, PK
Tippecanoe 4, Bellefontaine 1
Waynesville 3, Valley View 2, 2OT
Division III
Anna 7, Brookville 0
Catholic Central 1, Preble Shawnee 0
CHCA 3, Seven Hills 1
Lehman Catholic 5, Urbana 0
Madeira 8, Deer Park 1
Milton Union 3, Troy Christian 0
Summit Country Day 8, Clark Montessori 0
West Liberty-Salem 5, Tri-County North 0
Girls Volleyball
Monday’s Results
Sectional Tournament
Division II
Spg. Shawnee 3, Northwestern 0
Kenton Ridge 3, Greenville 0
REPORTING RESULTS
Contact the Cox Media Group Ohio (Dayton Daily News, Springfield News-Sun and Journal-News) with scores and results as soon as possible after varsity high school athletic contests by email only at sports@coxohio.com. Please include any details from your contest that you would like published along with a contact name and phone number. All printed results will be final scores only.
A daily roundup of high school results will be posted on each paper’s website at:
DaytonDailyNews.com/sports/
SpringfieldNewsSun.com/s/sports/
Journal-News.com/sports/
About the Author