Prep football power rankings: Week 3

Division I

1. Lakota East (2-0); beat Lancaster 41-0; hosts Northmont today.

2. Wayne (2-0); beat Trotwood-Madison 35-21; hosts Lakota West today.

3. Centerville (2-0); beat Springboro 63-20; at Withrow today.

4. Fairfield (2-0); beat Lincoln 35-24; hosts Walnut Hills today.

5. Lakota West (1-1); beat Glen Este 21-8; at Wayne today.

Others: Beavercreek, Fairmont, Hamilton, Lebanon, Mason, Miamisburg, Middletown, Northmont, Springboro, Springfield.

Division II

1. Vandalia Butler (1-1); beat Tecumseh 14-10; hosts Graham today.

2. Tecumseh (1-1); lost to Vandalia Butler 14-10; hosts Northwest today.

3. Kings (1-1); beat Piqua 24-23; hosts Hamilton today.

4. Piqua (1-1); lost to Kings 24-23; hosts Lima Senior today.

5. Troy (0-2); lost 31-28 to Spg. Shawnee; at Xenia today.

Others: Edgewood, Fairborn, Little Miami, Sidney, Stebbins, West Carrollton, Xenia.

Division III

1. Trotwood-Madison (1-1); lost 35-21 to Wayne; at Fairmont today.

2. Franklin (2-0); beat West Carrollton 41-14; hosts Miamisburg today.

3. Spg. Shawnee (2-0); beat Troy 31-28; at Northwestern today.

4. Tippecanoe (2-0); beat Greenville 42-14; at Milton-Union today.

5. Thurgood Marshall (1-1); lost to Chaminade Julienne 58-55; vs. Alter at Centerville today.

Others: Bellbrook, Bellefontaine, Belmont, Carroll, Graham, Greenville, Kenton Ridge, Meadowdale, Ponitz Tech, Ross, Talawanda.

Division IV

1. Alter (2-0); beat Guerin Catholic (Ind.) 34-3; vs. Thurgood Marshall at Centerville today.

2. Fenwick (2-0); beat Mount Healthy 13-12; at Monroe today.

3. Urbana (2-0); beat Dixie 54-21; hosts Bellefontaine today.

4. Eaton (2-0); beat St. Henry 32-22; hosts Talawanda today.

5. Valley View (2-0); beat Versailles 44-7; at Madison today.

Others: Carlisle, Dunbar, Greenon, Indian Lake, Monroe, Northwestern, Oakwood.

Division V

1. Chaminade Julienne (2-0); beat Thurgood Marshall 58-55; vs. Meadowdale today.

2. Badin (2-0); beat Taft 37-14; hosts Edgewood today.

3. Coldwater (1-1); beat Col. Hartley 41-16; hosts Versailles today.

4. Waynesville (1-1); lost to Clinton-Massie 21-19; at Blanchester today.

5. Milton-Union (0-2); lost 27-26 to Oakwood; hosts Tippecanoe today.

Others: Brookville, Greeneview, Madison, Northeastern, Northridge, Preble Shawnee.

Division VI

1. West Liberty-Salem (2-0); beat Ben Logan 56-12; hosts Riverside today.

2. Tri-County North (2-0); beat Ansonia 51-20; hosts Arcanum today.

3. Miami East (2-0); beat National Trail 42-13; hosts Ansonia today.

4. Minster (0-2); lost 33-18 to Lehman Catholic; at New Bremen today.

5. St. Henry (0-2); lost 32-22 to Eaton; hosts Delphos St. John’s today.

Others: Anna, Arcanum, Bethel, Dayton Christian, Dixie, Mechanicsburg, National Trail, Twin Valley South, Mississinawa Valley, New Bremen, New Miami.

Division VII

1. Marion Local (2-0); beat West Jefferson 29-0; hosts Parkway today.

2. Covington (2-0); beat Arcanum 70-19; hosts Mississinawa Valley today.

3. Fort Loramie (2-0); beat New Bremen 62-20; hosts Defiance Tinora today.

4. Triad (2-0); beat Marion Pleasant 27-20; at Fairbanks today.

5. Lehman Catholic (1-1); beat Minster 33-18; at London today.

Others: Ansonia, Bradford, Catholic Central, Cedarville, Cin. Christian, Fort Recovery, Jefferson, Southeastern.

Thank you for reading the Springfield News-Sun and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Springfield News-Sun. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X