Local Scoreboard for Feb. 16

Preps

WRESTLING

FINAL REGULAR SEASON HONOR ROLL

106

D. Rogers, Northwestern 39-3

M. Gallagher, Greeneview 34-3

E. Stickley, Graham 25-10

L. Hartman, Mechanicsburg 25-11

T. Armstrong, Kenton Ridge 17-7

G. Lloyd, Southeastern 18-10

C. Cullison, Northeastern 20-16

113

E. Seipel, Graham 28-9

J. Weekley, Northwestern 27-12

B. Townsend, Kenton Ridge 22-13

120

R. Taylor, Graham 30-1

A. Reese, Mechanicsburg 27-2

A. Hoskins, Greeneview 34-8

E. Cochran, Kenton Ridge 29-11

C. Williams, Greenon 30-9

D. Stewart, Shawnee 23-14

126

M. Jordan, Graham 32-4

P. Bowshier, Kenton Ridge 40-3

D. Hiltibran, Mechanicsburg 30-3

A. Franzen, Northwestern 34-10

J. Dean, Northeastern 29-6

G. Xayathone, Southeastern 24-12

J. Baum, Emmanuel Christian 15-11

J. Morman, Catholic Central 19-18

132

J. Ziegler, Mechanicsburg 34-5

A. DeCarlo, Catholic Central 30-9

T. Kitchen, Urbana 33-11

N. Henkle, Graham 26-11

J. Parcells, Northeastern 30-20

138

T. Sowards, Kenton Ridge 34-9

B. Deselem, Northeastern 33-17

S. Grayson, Springfield 24-15

A. Tilley, Mechanicsburg 20-14

C. Crabtree, Graham 14-14

145

B. Kastl, Graham 34-2

C. Howard, Northeastern 40-10

J. Roberts, Springfield 31-7

E. Edwards, Urbana 22-21

C. Ryan, Kenton Ridge 24-10

K. Shillito, Greenon 26-11

152

B. Jordan, Graham 37-0

M. Erwin, Mechanicsburg 33-0

C. Buchanan, Tecumseh 27-5

J. Lynch, Catholic Central 28-8

B. Franzen, Northwestern 26-9

C. Rogan, Urbana 14-14

160

I. Jordan, Graham 35-0

C. Luther, Catholic Central 39-4

J. McAdams, Greeneview 26-7

Z. Weekley, Northwestern 27-10

B. Stucky, Southeastern 14-11

170

B. Mounts, Kenton Ridge 41-2

M. Neiswinger, Catholic Central 36-5

A. Robinson, Greeneview 29-5

D. Scott, Urbana 32-8

C. Thurman, Shawnee 18-10

C. Weber, Springfield 21-16

L. Thomas, Graham 19-17

C. Snyder, Tecumseh 18-16

182

D. Grayson, Springfield 42-1

H. Evans, Graham 35-1

B. Rogers, Northwestern 41-3

T. Nave, Catholic Central 34-8

C. Day, Kenton Ridge 33-10

G. Watson, Tecumseh 24-11

A. Edwards, Urbana 20-9

J. Timmons, Southeastern 22-11

195

S. Harris, Urbana 38-4

S. Vlcek, Springfield 25-6

I. Parrott, Northwestern 20-14

D. Mohler, Southeastern 18-15

220

D. Nye, Springfield 39-1

J. Panstingel, Catholic Central 34-3

L. Sparks, Shawnee 24-3

S. Oakes, Northwestern 25-7

K.C. Nelson, Mechanicsburg 20-8

D. Williams, Northeastern 27-16

A. Mullins, Greeneview 22-15

T. Taylor, Tecumseh 20-14

285

S. Wright, Southeastern 26-2

A. Cosby, Springfield 31-6

B. Cash, Urbana 29-11

D. Bovey, Graham 20-13

C. DeMaree, Southeastern 20-16

* Records must be .500 or better. Minimum of 15 matches.

GIRLS BASKETBALL

AREA SECTIONAL RESULTS

Division I, Dayton 2

At Lebanon

Tecumseh 58, Piqua 41

PIQUA (41) — I. Witten 1 0-0 2, M. Yount 2 0-0 4, K. Allen 5 0-2 11, M. Hilleary 3 1-2 7, T. Potts 2 3-4 7, C. Graves 1 0-0 3, S. Vogler 2 0-0 4, K. Deal 1 1-2 3. Totals: 17 5-10 41.

TECUMSEH (58) — C. Davis 5 6-8 16, B. Quisenberry 9 5-5 25, B. Frappier 3 1-2 7, M. Christmann 2 2-4 6, J. Vlasic 0 2-4 2, B. Macy 1 0-0 2. Totals: 20 16-23 58.

Piqua 4 15 27 41

Tecumseh 16 29 42 58

3-pointers: Piqua 2 (K. Allen 1, C. Graves 1); Tecumseh 2 (B. Quisenberry 2).

Other score

Springboro 73, West Carrollton 19

Division II Xenia

Kenton Ridge 87, Greenville 49

GREENVILLE (49) — J. Dowler 7 2-4 21, H. Luce 1 0-0 2, T. Guillozet 2 0-0 4, K. Tester 5 6-7 16, E. Albright 3 0-0 6. Totals: 18 8-11 49.

KENTON RIDGE (87) — S. Thornton 4 0-0 8, M. Walton 1 1-4 3, L. Fenwick 9 2-3 23, S. Wiederkehr 1 2-2 4, B. Bennett 1 0-0 2, P. McCrary 8 2-2 21, S. Davis 6 0-0 12, M. Harris 5 2-2 12, A. Watkins 1 0-0 2. Totals: 36 9-13 87.

Greenville 10 22 28 49

Kenton Ridge 28 46 65 87

3-pointers: Greenville 5 (J. Dowler 5); Kenton Ridge 6 (L. Fenwick 3, P. McCrary 3).

Tippecanoe 61, Northeastern 28

NORTHEASTERN (28) — K. McDaniel 3 0-0 7, H. McCohn 3 0-0 6, H. Sparks 4 0-2 8, M. King 1 0-2 2, K. Krugh 1 0-0 2, R. Parker 0 1-2 1, M. Rusk 1 0-0 2. Totals: 13 1-6 28.

TIPPECANOE (61) — M. Miller 3 2-2 10, E. Comer 6 1-1 14, E. Sharpe 8 5-8 21, K. Pickrell 2 1-2 6, C. Clawson 1 0-0 2, K. Zellers 0 1-2 1, H. Printz 3 0-0 7. Totals: 23 10-15 61.

Northeastern 11 19 25 28

Tippecanoe 26 37 58 61

3-pointers: Northeastern 1 (K. McDaniel 1); Tippecanoe 5 (M. Miller 2, E. Comer 1, K. Pickrell 1, H. Printz 1).

Division III Tippecanoe

West Liberty-Salem 47,

National Trail 44, OT

NATIONAL TRAIL (44) — T. Jordan 4 4-6 12, P. Thompson 6 1-2 13, M. Abner 2 0-0 5, S. Drew 5 1-4 11, Foust 1 1-2 3. Totals: 18 7-14 44.

WEST LIBERTY-SALEM (47) — B. Peterson 11 1-3 23, A. Smith 4 2-4 10, M. Ward 0 4-4 4, M. Daulton 3 1-3 8, A. Cox 1 0-0 2. Totals: 19 8-14 47.

National Trail 11 22 26 39 44

West Liberty-Salem 14 24 30 39 47

3-pointers: National Trail 1 (M. Abner 1); West Liberty-Salem 1 (M. Daulton 1).

Other score

Anna 100, Dixie 30

State Sectional Scores

Division I

Brunswick 60, N. Royalton 56, OT

Cin. McAuley 55, Milford 40

Cin. Princeton 83, Cin. Woodward 16

Delaware Hayes 27, Dublin Jerome 24

Gahanna Lincoln 74, Canal Winchester 32

Lewis Center Olentangy 52, Galloway Westland 42

Mt. Notre Dame 41, Cin. Anderson 32

Newark 63, Cols. Marion-Franklin 17

Powell Olentangy Liberty 31, Logan 27

Springboro 73, W. Carrollton 19

Ursuline Academy 61, Cin. Hughes 27

W. Chester Lakota W. 62, Loveland 24

Division II

Cin. Indian Hill 65, Batavia Amelia 34

Day. Oakwood 48, Day. Belmont 21

Kettering Alter 69, Trotwood-Madison 33

New Concord John Glenn 51, McConnelsville Morgan 47

Division III

Chillicothe Zane Trace 58, Ironton Rock Hill 52, OT

Coshocton 53, Uhrichsville Claymont 50

Gates Mills Gilmour 57, Hudson WRA 39

Georgetown 67, Felicity-Franklin 16

Lynchburg-Clay 49, McDermott Scioto NW 27

Oak Hill 83, Pomeroy Meigs 37

Portsmouth W. 71, W. Union 42

W. Lafayette Ridgewood 60, Magnolia Sandy Valley 23

Division IV

Barnesville 39, Caldwell 27

Belpre 70, Beaver Eastern 60

Berlin Hiland 82, Toronto 12

Ironton St. Joseph 37, Manchester 25

Portsmouth Notre Dame 66, Latham Western 37

Tree of Life 60, Grove City Christian 43

Waterford 62, Corning Miller 24

Zanesville Rosecrans 72, Tuscarawas Cent. Cath. 30

State Regular Season Scores

Akr. SVSM 63, Massillon Jackson 47

Alliance Marlington 48, Youngs. Boardman 46

Aurora 60, Shaker Hts. Laurel 44

Bay Village Bay 53, Elyria Cath. 32

Beachwood 57, Middlefield Cardinal 41

Beloit W. Branch 51, Youngs. Mooney 33

Brecksville-Broadview Hts. 52, Avon Lake 36

Canfield 76, Niles McKinley 22

Chardon 47, Burton Berkshire 26

Cle. Cent. Cath. 52, Warren JFK 48

Cle. Hts. 57, Lorain 48

Cle. Hts. Beaumont 64, Parma Padua 50

Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 47, Akr. Hoban 33

Dola Hardin Northern 55, Ridgeway Ridgemont 38

E. Cle. Shaw 64, Warrensville Hts. 41

Garfield Hts. Trinity 62, Bedford St. Peter Chanel 17

Geneva 62, Chesterland W. Geauga 40

Green 74, Richfield Revere 46

Kirtland 55, Willoughby S. 52

Lakewood 53, Elyria 52

Lodi Cloverleaf 71, Macedonia Nordonia 68

Lowellville 65, Columbiana 22

Mantua Crestwood 47, Streetsboro 33

McDonald 44, Mineral Ridge 31

Mentor Lake Cath. 47, Chardon NDCL 22

Middleburg Hts. Midpark 101, Berea 19

Mogadore 65, E. Can. 42

Mogadore Field 53, Akr. Coventry 37

N. Ridgeville 54, Vermilion 42

New Philadelphia 42, Byesville Meadowbrook 28

Newbury 37, Richmond Hts. 34

Raceland, Ky. 50, Coal Grove Dawson-Bryant 47, OT

Ravenna 56, Akr. Springfield 14

Ravenna SE 55, Rootstown 51

Rocky River Lutheran W. 47, Independence 38

Shaker Hts. 57, Bedford 26

Shaker Hts. Hathaway Brown 46, Rocky River Magnificat 40

Solon 67, Stow-Munroe Falls 32

Tallmadge 35, Copley 34

Wadsworth 60, Medina Highland 38

Warren Harding 63, Euclid 51

Westlake 52, Olmsted Falls 36

Windham 56, Garrettsville Garfield 32

Youngs. Christian 36, Orwell Grand Valley 33

BOWLING

Boy’s Sectional Meet

At Marian Poelking Lanes

TEAM SCORES (Top 6 teams advance to districts) — 1. Kenton Ridge 4,319; 2. Southeastern 4,300; 3. Versailles 4,279; 4. Greenon 4,140; 5. Mechanicsburg 4,104; 6. Northwestern 4,041. Also: 7. Urbana 3,992; 8. Northeastern 3,979; 9. Springfield 3,958; 11. Graham 3,792; 12. Catholic Central 3,744, 15. Greeneview 3,280, 16. Shawnee 3,265, 18. West Liberty-Salem 3,227.

KR — M. Boisel 218-571, J. Armentrout 209–612, J. Carter 217-621, M. McKee 219– 608, K. Beers 236-648. SE — T. Cooper 234-654, Z. McGraw 227-639, R. Hannah 259-618, T. Carper 231-575, Z. Battin 229-559. GRE — C. Millar 243-617, N. Smith 221-591, J. Godby 208-540, D. Mason 267-486, C. Welch 214-372, B. Wright 156-314. MECH — K. Mayberry 258-687, C. Hosier 232-616, T. Pelfrey 201-553, D. Boggs 182-512, S. Edwards 197-492. NW — T. Evans 290-675, D. Spurlin 225-578, K.T. Wallace 217-576, J. Boggs 195-574, D. Frost 209-573. URB — B. Miller 245-650, D. Evilsizor 219-622, M. Deans 215-589, L. King 182-521, B. Daniels 161-462. NE — J. Scott 247-611, E. Gullett 215-595, J. Drow 210-589, D. Unangst 188-535, J. Bowen 174-493. SPFLD — A. Shew 269-655, D. Maiolo 273-655, M. Brink 234-633, V. Casey 161-320, C. Wood 188, K. Bennett 187. GRAH — L. Eaton 243-680, R. Hawke 194-526, W. Meyers 170-494, A. Thornton 200-481, B. Holtvoight 207-351. CENTRAL — J. Smith 252-647, Ji. Kearfott 255-608, M. Horner 242-595, J. Cosby 177-463, Jo. Kearfott 133-256, R. Vaske 158. GV — J. Jordan 216-602, T. Frazier 205-528, H. Bradford 169-438, B. Huffman 134-387, M. Ott 118, C. Breakall 112, L. Lucas 105. SHAW — B. Spicer 199-536, C. Graham 186-478, N. Cooper 201-478, J. Hirtzinger 158-435, M. Beedy 157-416. WLS — G. Rudasil 246-643, J. Dallas 177-436, R. Tilson 168-422, P. Davis 158-396, A. Randall 142-392.

Individual district qualifiers in bold.

At Woodman Lanes

TEAM SCORES (Top 6 teams advance to districts) — 1. Centerville 4,403; 2. Beavercreek 4,394; 3. Troy 4,309; 4. Fairmont 4,180; 5. Wayne 4,178; 6. Butler 4,020. Also: 15. Tecumseh 3,619.

TEC — B. Cantrell 226-582, J. Johnson 211-567, J. Seitz 204-552, N. Burns 197-551, N. Giannuzzi 181, K. Elam 167.

BOYS BASKETBALL

Wednesday’s State Scores

Chagrin Falls Kenston 60, Bedford 59

Cin. Purcell Marian 46, Cin. Seven Hills 43

Conneaut 66, Thompson Ledgemont 61

Minford 74, Portsmouth W. 58

Mt. Orab Western Brown 53, Batavia Amelia 42

Sunbury Big Walnut 61, Cols. Mifflin 41

Area Colleges

MEN BASKETBALL

WITTENBERG 56, DEPAUW 55

WITTENBERG (19-5, 13-2 NCAC) — Cooper 7-20 2-2 22, Black 3-6 7-10 14, McKee 3-10 0-0 9, Brandt 3-10 0-0 6, Leahy 2-5 0-0 5, Weide 0-2 0-0 0. Totals: 18-54 9-12 56.

DEPAUW (13-11, 7-8 NCAC) — Flynn 6-10 1-1 13, Payne 4-6 2-4 10, Rumpp 3-5 0-0 9, Sullivan 3-6 0-0 7, Rich 2-5 0-0 6, Wilkison 2-5 0-0 5, Haseley 1-9 2-2 5, Burns 0-1 0-0 0, Fernitz 0-2 0-0 0. Totals: 21-49 5-7 55.

Half: Wittenberg 28-26. 3-point goals:Wittenberg 11-27 (Cooper 6-14, McKee 3-8, Black 1-2, Leahy 1-2, Newell 0-1), DePauw 8-24 (Rumpp 3-5, Rich 2-5, Sullivan 1-3, Wilkison 1-3, Haseley 1-7, Payne 0-1). Rebounds: Wittenberg 40 (Cooper 12), DePauw 25 (Flynn, Fernitz 6). Assists: Wittenberg 11 (McKee 3), DePauw 11 (Payne, Sullivan 3). Total fouls: Wittenberg 11, DePauw 14. A: 400.

WOMEN BASKETBALL

DEPAUW 62, WITTENBERG 45

WITTENBERG (12-11, 8-7 NCAC) — Watson 4-16 6-9 15, Small 4-12 4-4 15, Rice 3-8 0-0 7, Haralamos 2-7 0-0 5, Lara 1-7 1-2 3, Replogle 0-4 0-0 0, Daniel-Hamberg 0-1 0-0 0, Skidmore 0-3 0-0 0. Totals: 14-58 11-15 45.

DEPAUW (22-1, 15-0 NCAC) — Gasaway 5-12 3-4 13, Ross 4-7 4-4 13, Aldrich 5-16 2-2 12, Molloy 2-5 0-0 5, Trees 1-3 3-4 5, Walker 1-6 3-5 5, Abendroth 1-7 1-2 3, Denbow 1-1 0-0 2, Pearson 1-6 0-0 2, McGinnis 1-2 0-0 2. Totals: 22-65 16-21 62.

Half: DePauw 35-23. 3-point goals: Wittenberg 6-17 (Small 3-6, Haralamos 1-2, Rice 1-4, Watson 1-4, Lara 0-1), DePauw 2-12 (Molloy 1-2, Ross 1-3, Gasaway 0-1, Trees 0-1, Walker 0-2, Abendroth 0-3). Rebounds: Wittenberg 32 (Daniel-Hamberg 6), DePauw 54 (Aldrich 13). Assists: Wittenberg 7 (Replogle 3), DePauw 13 (Denbow, Pearson 3). Total fouls: Wittenberg 16, DePauw 14. A: 250.

Thank you for reading the Springfield News-Sun and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Springfield News-Sun. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X