Girls Bowling results for February 13th

GIRLS BOWLING

SECTIONAL TOURNAMENT

At Poelking Woodman

Teams advancing to District: 1. Beavercreek 3933; 2. Fairmont 3812; 3. Vandalia Butler 3733; 4. Centerville 3683; 5. Fairborn 3636; 6. Piqua 3624.

Other Team Results: 7. Xenia 3613; 8. Troy 3480; 9. Stebbins 3452; 10. Wayne 3423; 11. Miamisburg 3311; 12. Alter 3218; 13. Greenville 3168; 14. Trotwood 3132; 15. Carroll 3082; 16. Northmont 3065; 17. Tecumseh 2992; 18. TC North 2984; 19. Tippecanoe 2855; 20. Springboro 2753; 21. West Carrollton 2668; 22. Clinton Massie 2478.

Top 5 Individual Results: Kanemoto (Stebbins) 675, S. Seibel (Xenia) 651, Darrow (Troy) 646, Ryan (Piqua) 629, N. Seibel (Xenia) 622.

Top Individuals advancing (not on qualifying teams): Kanemoto (Stebbins); S. Seibel (Xenia); Darrow (Troy); N. Seibel (Xenia ); Sawmiller (Alter); Shumaker (Greenville).

At Poelking Marian

Teams advancing to District: 1. Versailles 3896; 2. Sidney 3711; 3. Urbana 3692; 4. Graham 3592; 5. Northwestern 3592; 6. Greenon 3489.

Other Team results: 7. Kenton Ridge 3336; 8. Mechanicsburg 3206; 9. WL-Salem 3152; 10. Bellefontaine 3060; 11. Catholic Central 3012; 12. Ben Logan 3005; 13. Greeneview 3001; 14. Miss. Valley 2992; 15. Springfield 2863; 16. Northeastern 2830; 17. Spg. Shawnee 2783; 18. Ansonia 2759; 19. Southeastern 2574; 20. Tri-Village 2525; 21. Russia 2505; 22. Chaminade Julienne 2489; 23. Indian Lake 2360.

Top 5 Individual Results: McGrew (Greeneview) 708, Oty (Northwestern) 642, Abbott (Sidney) 627, Wright (Greenon) 613, Berning (Versailles) 605.

Top Individuals advancing (not on qualifying teams): McGrew (Greeneview); Kearney (Kenton Ridge); Markey (Kenton Ridge); McNutt (WL-Salem); Yeagle (Ansonia); Wells (Springfield).

At Crossgate Lanes

Teams advancing to District: 1. Middletown 3925; 2. Mother of Mercy 3732; 3. Princeton 3532; 4. Glen Este 3368; 5. Loveland 3308.

Other Team results: 6. Lebanon 3275; 7. Turpin 3229; 8. Milford 3189; 9. Mt. Notre Dame 3125; 10. Harrison 3012; 11. Goshen 2993; 12. Deer Park 2954; 13. Wilmington 2906; 14. Amelia 2734; 15. Kings 2652; 16. Reading 2583.

Top 5 Individual Results: Harris (Middletown) 689, Weibel (Mercy) 617, Miller (Princeton) 578, Svensson (Princeton) 573, Horn (Mercy) 557.

Top Individuals advancing (not on qualifying teams): Temple (Lebanon); Dumford (Turpin); Webb (MND); Hodge (Deer Park); DeGeorge (Lebanon).

At Colerain Bowl

Teams advancing to District: 1. Colerain 3703; 2. Mason 3647; 3. Northwest 3579; 4. McAuley 3514; 5. Fairfield 3503; 6. Seton 3452; 7. Badin 3425.

Other Team results: 6. Franklin 3386; 7. Hamilton 3142; 8. Winton Woods 2999; 9. Ursuline 2939; 10. Oak Hills 2787; 11. Walnut Hills 2734; 12. Anderson 2689; 13. Roger Bacon 2662; 14. Cin. Christian 2650; 15. Mt. Healthy 2535; 16. Lakota East 2512; 17. Norwood 2512; 18. Wyoming 2485; 19. St. Ursula 2414; 20. Summit Ctry Day 2388; 21. Sycamore 880; 22. Lakota West 441.

Top 5 Individual Results: L. Baker (McAuley) 612, Daniels (Winton Woods) 598, Gehlenborg (Northwest) 596, Koehkle (Northwest) 587, M. Baker (McAuley) 585.

Top Individuals advancing (not on qualifying teams): Daniels (Winton Woods); Schoner (Roger Bacon); Prater (Hamilton); Frye (Mt. Healthy); Bunnell (Franklin); Arminio (Hamilton); Zeedyk (Franklin).

Thank you for reading the Springfield News-Sun and for supporting local journalism. Subscribers: log in for access to your daily ePaper and premium newsletters.

Thank you for supporting in-depth local journalism with your subscription to the Springfield News-Sun. Get more news when you want it with email newsletters just for subscribers. Sign up here.

X