Girls high school basketball power rankings

  • Marc Pendleton
  • Staff Writer
Dec 28, 2017
Centerville’s Emma Stanley (with ball) and Springfield’s Caralyssa Byrd. Centerville defeated visiting Springfield 71-35 in a girls high school basketball game on Wed., Dec. 13, 2017. MARC PENDLETON / STAFF

Here’s who we consider the top girls high school basketball area teams.

Division I

1. Tecumseh (6-2): ppd. vs. Urbana; played Sidney on Thu.

2. Beavercreek (8-3): d. Lakota East 60-24; at Fairmont on Wed.

3. Wayne (6-2): d. Centerville 45-42; played Lakota West on Thu., vs. Cin. MND at Lakota West on Fri.

4. Fairmont (6-3): d. Trotwood-Madison 52-26; hosts Beavercreek on Wed.

5. Springboro (6-2): played Hamilton SE (Ind.) on Thu., vs. TBA on Fri. at North Central (Ind.).

Others: Butler, Centerville, Fairborn, Lebanon, Miamisburg, Northmont, Piqua, Sidney, Springfield, Stebbins, Troy, West Carrollton, Wilmington, Xenia.

»RELATED: Boys basketball power rankings

Division II

1. Tippecanoe (8-0): played WL-Salem on Thu., at Xenia on Wed.

2. Trotwood-Madison (6-1): d. Indianapolis Cathedral 64-56, played Cin. Trailblazers on Thu., at Chillicothe on Sat.

3. Valley View (9-0): d. Carlisle 70-29; hosts Madison on Wed.

4. Bellbrook (5-2): vs. Clinton-Massie ppd., played Toledo Central Catholic at Lakota West on Thu., vs. Scott (Ky.) at West on Fri.

5. Franklin (6-3): d. Butler 49-39; at Eaton on Jan. 4.

Others: Alter, Bellefontaine, Belmont, Carroll, Chaminade-Julienne, Clinton-Massie, Dunbar, Eaton, Fenwick, Graham, Greenville, Kenton Ridge, Meadowdale, Northwestern, Oakwood, Ponitz, Spg. Shawnee, Stivers, Thurgood Marshall.

»RELATED: Springfield game time changes

Division III

1. Versailles (9-1): d. Fort Loramie 48-31, played Anna on Thu., at Russia on Sat.

2. Waynesville (11-0): d. Miami Valley 79-25, played TBA on Thu.

3. Preble Shawnee (8-2): d. Eaton 51-43; at Cin. Christian on Jan. 4.

4. Greeneview (5-1): played London on Wed., vs. TBA at London on Fri.

5. West Liberty-Salem (6-2): played West Jefferson on Dec. 21, played Tippecanoe on Thu., hosts Catholic Central on Sat.

Others: Anna, Arcanum, Bethel, Brookville, Carlisle, Dayton Christian, Dixie, Greenon, Indian Lake, Miami East, Milton-Union, Northeastern, Northridge, Urbana.

»RELATED: Teams adjust start times because of Cotton Bowl

Division IV

1. Minster (8-0): d. Russia 60-33; vs. Toledo Start on Fri., vs. Bellevue or Lima Bath on Sat.

2. Russia (8-1): lost 60-33 to Minster; hosts Versailles on Sat.

3. Tri-Village (8-2): lost 53-39 at St. Henry; played Bethel on Thu.

4. New Bremen (8-1): d. Upper Scioto Valley 55-32; played Jackson Center on Thu., hosts Lehman Catholic on Sat.

5. Cedarville (6-1): d. Greeneview 51-44; played Monroe on Thu., at Northeastern on Sat.

Others: Ansonia, Botkins, Bradford, Catholic Central, Covington, Fairlawn, Fort Loramie, Fort Recovery, Franklin Monroe, Houston, Jackson Center, Jefferson, Legacy Christian, Lehman Catholic, Marion Local, Mechanicsburg, Miami Valley, Mississinawa Valley, National Trail, New Knoxville, Newton, Parkway, Southeastern, St. Henry, Tri-County North, Triad, Troy Christian, Twin Valley South, Yellow Springs.

»RELATED: Returning for senior basketball season an easy decision