Also, please forward by email to sports@coxohio.com your athlete’s info: name, sport, college signing with, stats.
Finally, we’d also like any signing photos emailed to us.
BASEBALL
Tommy Bell, Fairmont / Old Dominion
Tommy Brosnahan, Lebanon — Ohio
Alex Dodson, Lakota West — Ohio Northern
Damon Dues, Vandalia Butler — Wright State
Kaleb Ford, Fairfield — Longwood (Va.)
Josh Harrison, Lakota West — Wake Technical CC (N.C.)
Joey Holiga, Centerville / Walsh
Eric Hooper, Lakota West — Heidelberg
Carter Jones, Springboro — Muskingum
Jacob Kates, Lakota West — High Point (N.C.)
Jared Kauffman, Fenwick — Eastern Michigan
Nolan Kestner, Lebanon — Defiance
Brock Mathis, Fairfield — Louisville
Noah Maurer, Lakota West — Cedarville
Justin McConnell, Springboro — Wright State
Jacob Meyer, Alter — George Washington
Chris Meyers, Miamisburg — Toledo
Hunter Moss, Springboro — Charleston (W.Va.)
Jack Pagliarini, Springboro — Northwestern
Trevor Pittman, Eaton / Kent State
Alssan Ramsby, Lakota West — Northern Kentucky
Drew Saunier, Springboro — Walsh
Noah Schleinitz, Kenton Ridge / Cedarville
John Sherman, Lakota East — Morehead State
John Snyder, Springboro — Youngstown State
Maguire Stinson, Kings / Saginaw Valley State (Mich.)
Nick Taylor, Badin / Coker (S.C.)
Nick Taylor, Lebanon — Salem International (W.Va.)
Jacob Webb, Fairborn — Toledo
Chase Wullenweber, Lakota West — Tusculum (Tenn.)
BOYS BASKETBALL
Evan Kuhlman, Lakota East — Evansville
Tyler Mitchell, Kings / Wright State
Keegan Saben, Centerville — West Liberty (W.Va.)
Brady Wildermuth, Jackson Center — Findlay
GIRLS BASKETBALL
Libby Bazelak, Alter — Duquesne
Victoria Harrison, Centerville — Wheeling Jesuit (W.Va.)
Cierra Hooks, Thurgood Marshall — Ohio
Braxtin Miller, Alter — Oklahoma State
Emma Wright, Talawanda — Grand Valley State (Mich.)
GIRLS BOWLING
Tacey Ballen, Centerville — Sam Houston State (Texas)
Brittany-Ann O’Connell, Beavercreek — Maryland-Eastern Shore
FOOTBALL
The following are area seniors who have verbally committed. National Signing Day for football is Feb. 1.
Dakota Allen, QB, Lebanon / Eastern Kentucky
Ethan Bradds, TE, Greeneview / Eastern Kentucky
Colin DeBord, WR, Centerville / Bowling Green
Nick Kovacs, WR, Springboro / Toledo
Charlie Kuhbander, K, Springboro / Northwestern
Cody Lamb, OL, Miamisburg / Cincinnati
Caleb Martin, QB, Fort Recovery / Toledo
Josh Myers, OL, Miamisburg / Ohio State
Cole Smith, K, Middletown / Cincinnati
Darien Tipps-Clemons, RB-LB, Piqua / Michigan State
Matt Wilcox, RB/WR, Wayne / Bowling Green
Logan Zerkle, WR, Northmont / Urbana
BOYS GOLF
Zach Crawford, Vandalia Butler — Ohio
Josh Gilkison, Springboro — Kent State
Miles Jena, Fenwick — Ball State
Cooper Jones, Centerville — Wright State
Adam Velasco, Centerville / Miami-Hamilton
GIRLS GOLF
Sammi Blackburn, Monroe / Bowling Green State
Amanda Hayes, Centerville — Ohio
Emily Knouff, Fort Loramie — Ball State
Hannah McCrabb, Springboro — Asbury (Ky.)
GYMNASTICS
Jade Delaney, Beavercreek — Georgetown (Ky.)
BOYS LACROSSE
Andrew Ellis, Kings / Wittenberg
GIRLS LACROSSE
Emily Elstun, Lakota West — Wofford (S.C.)
Emily Polivick, Lakota East — Ursuline (Ohio)
GIRLS ROWING
Cassia Busch, Mason / West Virginia
Megan Hinkle, Troy Christian — Michigan
BOYS SOCCER
Austin Rojas, Centerville — Muskingum
GIRLS SOCCER
Rachel Burgess, Fairfield — Indiana-East
SOFTBALL
Madison Adams, Cincinnati Christian — Asbury
Chloe Allen, Lebanon — Lake Erie (Ohio)
Alexis Arnold, Monroe — Georgetown (Ky.)
Taylor Bramlett, Lakota West — Cincinnati Christian
Megan Brankamp, Lakota West — Georgetown (Ky.)
Abby Ehrenborg, Triad — Dayton
Ally Ivey, Ross — Loyola (Ill.)
Maddie Koger, Fairfield — Charleston Southern (S.C.)
Rachel Lewis, Lakota East — Northwestern
Andra Malburg, Kings / Lawrence Tech (Mich.)
Samantha Miller, Indian Lake — Virginia Tech
Lauryn Rutan, Troy — Ohio Christian
Shelby Schmitt, Badin — Rio Grande
Laurel Smithson, Kings / Trine (Ind.)
Elysha Stapleton, Mechanicsburg / Northwestern (Ohio)
Alexis Strother, Lebanon — Tennessee-Martin
Jillian Taylor, Monroe — Bethany (W.Va.)
BOYS SWIMMING/DIVING
Zach Baecker, Springboro — Cincinnati
Hank Siefert, Xenia — Kentucky
GIRLS SWIMMING/DIVING
Blair Cain, Springfield — Cleveland State
Olivia Chick, Yellow Springs — Michigan State
Sally Clough, Springboro — Texas Christian
Nora Fullenkamp, Centerville — Kentucky
Payton Keiner, Cincinnati Christian — Liberty (Va.)
Emma Otten, Fairfield — South Carolina
Megan Sichterman, Kings / Tennessee
Sarah Sperber, Beavercreek — Ohio State
Gracie Storm, Clinton-Massie — Toledo
BOYS TENNIS
Noah Connaughton, Badin — Dayton
GIRLS TENNIS
Jillian Milano, Carroll — Wright State
Kelly Pleiman, Chaminade Julienne / Dayton
BOYS TRACK/CROSS COUNTRY
Zach Birdsall, Fairfield — Northern Kentucky
Ben Ewert, Beavercreek — Louisville
Matthew Gregson, Beavercreek — Northern Kentucky
Matthew Riekens, Beavercreek — Army
Lauryn Rutan, Troy — Cincinnati Christian
GIRLS TRACK/CROSS COUNTRY
Sarah Bruns, Kings / Miami
Meredith Elstun, Lakota West — Ohio
Alayna Garver, Monroe / Northern Kentucky
Jordan Grant, Beavercreek — Miami
Jessie Hartman, Lebanon — Ohio
Kelly Wilker, St. Marys Memorial — Dayton
VOLLEYBALL
Alexis Adleta, Lakota East — Akron
Haley Bergheger, Lakota West — Georgetown (Ky.)
Edie Brewer, Lakota East — North Carolina A&T
Kennedee Card, Lakota East — Cincinnati Christian
Zoie Franklin, Vandalia Butler — Ashland
Emma Horsley, Badin / Muskingum
Megan Kaufman, Lakota West — Tennessee-Chattanooga
Maya Krause, Lakota West — Xavier
Jayna Thompson, Fenwick — Louisiana-Monroe
WRESTLING
Alex Rhine, Mechanicsburg / Bellarmine
Kaleb Romero, Mechanicsburg / Ohio State
Tanner Smith, Mechanicsburg / Eastern Michigan
Ben Sullivan, National Trail — Army
Tyler Wetzel, Mechanicsburg / Army
About the Author