live video

Charlottesville mayor makes “major announcement” about Robert E. Lee statue

High School Regional Tournament track and field results


Track & Field

REGIONAL MEETS

DIVISION I AT DAYTON

Top 4 Qualify for State

Boys

4x800MR: Mason 7:51.5; St. Xavier 7:51.51; Tippecanoe (Wharton, Poynter, Andrews, Koch) 7:52.13; Centerville (Morrison, Tinnerman, Steible, Andreason) 8:02.42.

110MH: Maiden (Mason) 14.57; Hickman (Northmont) 14.97; Wilson (Trotwood) 15.15; Kraus (Moeller) 15.16.

100M: Ekpo (Beavercreek) 11.1; Blanton (Northmont) 11.16; Ronan (Turpin) 11.16; Jackson (Northwest) 11.2.

4x200MR: Mason 1:28.03; Northmont (Blanton, D. Hickman, D.J. Hickman, Belton) 1:29.06; Wayne (Whitfield, Morgan, Richardson, Bray) 1:29.3; Centerville (Fintel, Beason, Schluter, Fleming) 1:29.66;

1600M: Hall (St. Xavier) 4:19.42; Vitucci (St. Xavier) 4:20.9; Hoffman (Moeller) 4:21.31; Steible (Centerville) 4:21.62.

4x100MR: Mason 42.48; Trotwood (Crisp, Dawson, Johnson, Wilson) 43.13; Northwest 43.14; Troy (Bush, Hibbler, Zimmer, Williams) 43.14.

400M: Baldwin (Northwest) 49.76; Konkoly (Oak Hills) 49.87; D. Hickman (Northmont) 49.9; Witcher (Princeton) 50.05.

300MH: Maiden (Mason) 39.36; Lynett (St. Xavier) 39.62; Trimble (Northwest) 39.77; Cepeda (Fairborn) 39.78.

800M: Valentine (Mason) 1:55.94; Koch (Tippecanoe) 1:56.3; Hall (St. Xavier) 1:56.34; Batt (Anderson) 1:56.71.

200M: Murray (WIthrow) 22.23; Ekpo (Beavercreek) 22.45; Blanton (Northmont) 22.45; Cummings (Mason) 22.56.

3200M: Wharton (Tippecanoe) 9:20.35; Clark (Mason) 9:23.83; Rice (Lakota East) 9:24.98; Grismer (Mason) 9:25.72.

4x400MR: Mason 3:19.7; Miamisburg (Callison, Hubbard, Young, Denlinger) 3:20.23; Withrow 3:21.53; Fairborn (Knaub, Cepeda, Cline, Bridges) 3:21.55.

Discus: Peterson (Wayne) 183-03; Lassiter (Walnut Hills) 155-01; Burdine (Elder) 154-05; Lewis (Sycamore) 151-04.

High Jump: Latimer (Wayne) 6-04.0; Marshall (Middletown) 6-02.0; Droesch (Tippecanoe) 6-02.0; Ricci (Loveland) 6-02.0.

Long Jump: Latimer (Wayne) 23-03.75; Marshall (Middletown) 23-01.5; Kosak (Vandalia Butler) 22-06.25; Murray (Withrow) 22-04.75.

Shot Put: Landers (Wayne) 54-11.25; Peterson (Wayne) 54-11.0; Lewis (Sycamore) 54-07.5; Wiesman (Colerain) 52-05.5.

Pole Vault: Fleischer (Troy) 14-03.0; Ratterman (Elder) 14-00.0; Murray (LaSalle) 14-00.0; Kruer (Miamisburg) 13-06.0.

Girls

4x800MR: Mason 9:28.84; McAuley 9:32.21; St. Ursula 9:32.83; Ursuline Academy 9:34.69.

100MH: Horning (Mason) 15.37; Uy (Fairmont) 15.78; Wiedeman (Springboro) 15.92; Bailes (Sycamore) 16.13.

100M: Heath (Lakota East) 12.48; Luebbe (Centerville) 12.63; Dobbs (Mt. Healthy) 12.71; Woods (Wayne) 12.78.

4x200MR: Withrow 1:41.68; Troy (Byrd, Huffman, Rector, Norris) 1:42.38; Mason 1:43.74; Wayne (Walker, Ballard, Davis, Woods) 1:44.12;

1600M: Leiher (Beavercreek) 4:52.89; Heffernan (St. Ursula) 4:54.82; Crow (Lebanon) 4:58.44; Studebaker (Centerville) 4:58.98.

4x100MR: Withrow 49.01; Walnut Hills 49.1; Xenia (Washington, Pullens, Young, Freeman) 49.19; Troy (Hibbler, Huffman, Byrd, Norris) 49.34.

400M: Darks (Walnut Hills) 57.16; Huffman (Troy) 57.37; Patten (Fairborn) 57.6; Clark (Lebanon) 57.69.

300MH: Cohen (Withrow) 44.36; Wiedeman (Springboro) 45.19; Horning (Mason) 45.9; Walker (Wayne) 46.37.

800M: Leiher (Beavercreek) 2:15.02; Crow (Lebanon) 2:15.15; Pfeifer (McAuley) 2:16.19; Gaus (Mason) 2:16.56. 200M: Heath (Lakota East) 25.88; Bell (Princeton) 26.02; Woods (Wayne) 26.2; Gutter (Mt. Healthy) 26.32.

3200M: Heffernan (St. Ursula) 10:17.74; Wood (Mason) 10:24.51; Siler (Sycamore) 10:46.23; Sinning (Tippecanoe) 11:00.16;

4x400MR: Sycamore 3:53.66; Troy (Rector, Schmiedebusch, Norris, Huffman) 3:54.57; Walnut Hills 3:56.91; Withrow 3:59.02.

Discus: Jumper (Wayne) 130-04; Avery (Wayne) 129-06; Cospy (Trotwood) 129-05; Coffee (Centerville) 126-09.

High Jump: Blaut (Seton) 5-08.0; Wenz (Springboro) 5-04.0; Uy (Fairmont) 5-02.0; Springer (St. Ursula) 5-02.0.

Long Jump: Mbah (Lakota East) 18-07; Strodes (Xenia) 18-02.5; Moseley (Withrow) 18-01; Bell (Sycamore) 17-05.25.

Shot Put: Johnson (Bellefontaine) 41-01.25; Avery (Wayne) 41-00.5; 3. Stacy (Western Brown) 40-06.25; Carpenter (Walnut Hills) 39-02.0.

Pole Vault: Uy (Fairmont) 12-00.0; Kay (Centerville) 11-09.0; Nelson (Mason) 11-00.0; Haushalter (Bellefontaine) 10-09.0.

DIVISION II AT DAYTON

Top 4 Qualify for State

Boys

4x800: Versailles (Winner, Ware, Subler, Prakel) 8:02.91; Spg. Shawnee (Tymoski, Holmes, Selig, Greenwood) 8:09.08; Wyoming 8:20.13; Dunbar (Peeples, Bryant, Brown, Ellis) 8:20.38.

110H: Jackson (Eastmoor) 14.82; Wilson (Stivers) 14.85; Hughes (Meadowdale) 15.04; Lombardi (Watterson) 15.20.

100: Boyd (Dunbar) 11.41; Hargrove (N. College Hill) 11.42; Douglas (Cal. RIver V.) 11.64; Harding (Day. Christian) 11.71.

4x200: Dunbar (Harrison, Lewis, Jones-Washington, Boyd) 1:29.50; Thurgood Marshall (Taylor, Mills, Copeland, Boyd) 1:29.79; North College Hill 1:30.40; Eastmoor 1:30.76.

1600: Prakel (Versailles) 4:26.87; Greenwood (Spg. Shawnee) 4:29.80; Holmes (Spg. Shawnee) 4:30.75; Kellogg (Bexley) 4:31.67.

4x100: Dunbar (Lewis, Harrison, Jones-Washington, Boyd) 43.47; No. College Hill 43.51; Thurgood Marshall (Norvell, Mills, Player, Boyd) 43.79; Watterson 43.85.

400: Copeland (Marshall) 48.87; Winner (Versailles) 49.78; Briggs (Eastmoor) 49.80; Smith (Ponitz) 49.93.

300H: Moore (Hartley) 39.23; Lombardi (Watterson) 39.69; Wilson (Stivers) 40.39; Picklesimon (Jonathan Alder) 40.57.

800: Prakel (Versailles) 1:53.47; Kiflu (Whitehall-Yearling) 1:57.89; Williamson (Brookville) 1:58.93; Greenwood (Spg. Shawnee) 1:59.79.

200: Boyd (Dunbar) 22.88; Young (NCH) 23.25; Harding (Day. Christian) 23.52; Potts (Jonathan Alder) 23.59.

3200: Tymoski (Spg. Shawnee) 9:48.17; K. Bussard (Valley View) 9:49.45; Z. Bussard (Valley View) 9:56.70; Hughes (Finneytown) 10:02.93.

4x400: Thurgood Marshall (Boyd, Mills, Taylor, Copeland) 3:19.48; Versailles (Subler, Prakel, Pothast, Winner) 3:21.49; Cal. River Valley 3:24.41; Dunbar (Lewis, Bryant, Jones-Washington, Brown) 3:26.00.

Discus: Harmon (Deer Park) 162-03; Bailey (Licking Valley) 156-10; Adams (Northwestern) 151-07; Levering (Cal. River Valley) 151-03.

High Jump: Mankovecky (Watterson) 6-06; Wilker (VersaIlles) 6-02; Pothast (Versailles) 6-02; Stimson (Indian Hill) 6-01.

Long Jump: Persons (CJ) 23-04.75; Robinson (Licking Valley) 23-03; Crouse (Licking Valley) 22-03.75; Hart (Hartley) 21-11.50.

Shot Put: Levering (Cal. River Valley) 57-07.5; Bailey (Licking Valley) 55-00.5; Phillips (Goshen) 50-09.25; Martin (Milton-Union) 49-09.25.

Pole Vault: Adkison (CHCA) 15-00; Tuttle (Cal. River Valley) 15-00; Watermon (Cal. RIver Valley) 13-08; A. Sarver (Eaton) 13-08.

Girls

4x800: Oakwood (Gilbert, Keller, Wootton, Vaughn) 9:31.95; Alter (Borton, Harnett, Groene, Borton) 9:47.59; Cal. River Valley 9:53.12; Summit Ctry Day 9:56.04.

100H: Carter (Eastmoor) 15.60; Livingston (Wyoming) 15.87; Lakamp (Taylor) 16.46; Thomas (Valley View) 16.47.

100: Barnes (Eastmoor) 12.51; Mitchell (CJ) 13.09; Williams (Shroder) 13.10; Cummings (Finneytown) 13.16.

4x200: Eastmoor 1:41.20; Meadowdale (Mayfield-Brown, Streety, Henderson, Lawrence) 1:41.29; Stivers (Slade, Ragland, Melvin, Richardson) 1:45.22; Shroder 1:45.33.

1600: Vaughn (Oakwood) 5:10.93; Keller (Oakwood) 5:16.17; Groene (Alter) 5:17.19; Masqulier (Greenon) 5:21.93.

4x100: Shroder 49.54; Eastmoor 49.89; CJ (Bailey, White, Gilliam, Mitchell) 50.54; Northeastern (Gullett, Raines, Rolf, Simpson) 50.66.

400: Lawrence (Meadowdale) 54.25; Barnes (Eastmoor) 56.44; Behymer (New Richmond) 56.78; Finney (Urbana) 57.67.

300H: Thomas (Valley View) 46.79; Livingston (Wyoming) 47.26; Scott (McNicholas) 48.10; Lakamp (Taylor) 49.13.

800: McKinney (Eaton) 2:13.33; Keller (Oakwood) 2:13.40; Harris (Col. S. Girls) 2:19.51; Borton (Alter) 2:22.03.

200: Barnes (Eastmoor) 25.36; Carter (Eastmoor) 25.48; Henderson (Meadowdale) 26.08; Cummings (Finneytown) 26.24.

3200: Vaughn (Oakwood) 10:58.68; Campbell (Cal. River Valley) 11:24.66; E. Adams (Summit Ctry Day) 11:45.72; S. Adams (SCD) 11:45.89.

4x400: Meadowdale (Henderson, Pettigrew, Mayfield-Brown, Lawrence) 3:55.21; Stivers (Ragland, Slade, Richardson, Melvin) 4:01.06; Col. S. Girls 4:01.49; Alter (Rogers, Mershad, Borton, Groene) 4:05.38.

Discus: Rossi (Fenwick) 120-00; Highley (Eaton) 114-10; Edington (Cal. River Valley) 107-11; Conry (Brookville) 107-07.

High Jump: Hall (New Richmond) 5-04; Canning (Indian Hill) 5-04; Saurine (Carroll) 5-03; Finney (Urbana) 5-03.

Long Jump: Henderson (Meadowdale) 18-05.25; Carter (Eastmoor) 18-00; Mitchell (CJ) 17-10.75; Holston (Cal. River Valley) 17-03.75.

Shot Put: Rossi (Fenwick) 40-08.5; Marlowe (Eastmoor) 35.03.75; Lockwood (Northeastern) 35.02.5; Follas (Brookville) 35-00.

Pole Vault: Kroger (Valley View) 11-03; Fisher (Stivers) 11-00; Amato (Buckey Valley) 10-06; Martinelli (Goshen) 10-06.

DIVISION III AT PIQUA

Top 4 Qualify for State

Boys

4x800: Minster (Fausey, Albers, Dahlinghaus, Slonkosky) 8:07.38; Summit Ctry Day 8:11.43; Georgetown 8:11.68; Lincolnview 8:14.82.

110H: Cron (Covington) 14.85; Cordell (West Liberty-Salem) 14.95; Biglow (Del. Jefferson) 15.01; Schuh (Spencerville) 15.24.

100: West (Lima CC) 11.05; Turner (Clark Mont.) 11.25; Stewart (Lehman Cath.) 11.33; Burnett (Cin. Ctry Day) 11.35.

4x200: Lima CC 1:29.49; Minster (Kauffman, Wolf, Dues, Schultz) 1:32.78; Lehman Catholic (Slater, Jackson, Jackson, Stewart) 1:32.78; Fairlawn (Hughes, Everett, Fletcher, Gillem) 1:32.86.

1600: Murphy (Tri-Village) 4:21.90; McAfee (Georgetown) 4:25.30; Slonkosky (Minster) 4:25.62; Tow (Lincolnview) 4:28.82.

4x100: Lima CC 43.12; Cin. Ctry Day 43.54; Delphos SJ 43.88; Minster (Spieles, Wolf, Huelsman, Stechschulte) 43.93.

400: Stewart (Lehman Cath.) 49.08; Schultz (Minster) 49.69; Mackie (New Knoxville) 50.17; Kline (Crestview) 50.64.

300H: Cron (Covington) 38.95; Biglow (Del. Jefferson) 39.98; Bordelon (Covington) 40.32; Young (Cedarville) 40.57.

800: Murphy (Tri-Village) 1:54.19; Rindler (St. Henry) 1:55.93; Haney (Emm. Christian) 1:56.24; Hurst (Bethel) 1:56.37.

200: Rogers (Lima CC) 22.52; West (Lima CC) 22.79; Stewart (Lehman Cath.) 23.02; Cates (Anna) 23.12.

3200: Moore (Summit Ctry Day) 9:43.46; Grandstaff (Crestview) 9:50.97; Seas (Coldwater) 9:54.38; Dahlinghaus (Minster) 9:56.98.

4x400: Minster (Kauffman, Dues, Tebbe, Schultz) 3:24.80; West LIberty-Salem (Karg, Cordell, Shank, Hickenbottom) 3:24.95; Tri-Village (Metzcar, Willcox, Harrison, Murphy) 3:28.56; Covington (Craft, Magee, Schilling, Fickert) 3:28.58.

Discus: Spicer (Anna) 159-05; Cummings (Fairlawn) 157-08; Montgomery (Lehman Cath.) 154-04; Shumate (Spencerville) 150.06.

High Jump: Everett (Fairlawn) 6-06; Welch (Mechanicsburg) 6-06; Mackie (New Knoxville) 6-02; Craft (Covington) 6-02.

Long Jump: Rogers (Lima CC) 22-08.75; Everett (Fairlawn) 22-01.25; Coleman (Lima CC) 22-01; Gillem (Fairlawn) 21-03.

Shot Put: Kramer (Coldwater) 52-05.5; Montgomery (Lehman Cath.) 51-02; Adamson (Georgetown) 49-07.5; Ginter (Delphos SJ) 49-04.5.

Pole Vault: Scheer (Fort Loramie) 13-04; Huelsman (Minster) 13-02; Eickholt (Ottoville) 13-02; Tebbe (Minster) 13-02.

Girls

4x800: Minster (Burke, Bornhorst, Fausey, Slonkosky) 9:36.92; West Liberty-Salem (Smith, Strickland, Henault, Vogel) 9:43.24; Russia (Francis, Sherman, Borchers, Heaton) 9:45.95; Fort Loramie (Luebke, Waters, Schmitmeyer, Westerheide) 9:52.93.

100H: Smith (No. College Hill) 15.21; LaFollette (Bradford) 15.44; Francis (Russia) 15.53; Stutz (Fel-Franklin) 15.71.

100: Middleton (Miami Valley) 12.56; Melvin (Miami East) 12.59; Menifee (Cin. Ctry Day) 12.67; Titterington (Lehman Cath.) 12.77.

4x200: Versailles (Bohman, Keihl, Winner, Winner) 1:44.46; No. College Hill 1:44.74; Fort Jennings 1:45.11; Dayton Christian (Preston, Carr, Carr, Darkow) 1:45.75.

1600: Vogel (WLS) 5:10.38; Borchers (Russia) 5:12.84; Bennett (Cin. Ctry Day) 5:13.65; Fausey (Minster) 5:14.02.

4x100: Versailles (Bohman, Keihl, Hemmelgarn, Francis) 50.10; WL-Salem (Rausch, Rabenstein, Etgen, Freyhof) 50.20; Cin. Ctry Day 50.51; No. College Hill 51.23.

400: Heaton (Russia) 56.75; Mulholland (Spencerville) 56.80; M. Carr (Day. Christian) 57.00; Titterington (Lehman Cath.) 57.36.

300H: Siefring (Covington) 44.96; Menifee (Cin. Ctry Day) 45.76; Quinter (Fort Loramie) 47.10; Enneking (Minster) 47.24.

800: Westerheide (Fort Loramie) 2:14.52; Snipes (Covington) 2:16.74; Vogel (WLS) 2:18.77; Slonkosky (Minster) 2:18.99.

200: Middleton (Miami Valley) 25.74; Smith (NCH) 26.24; Melvin (Miami East) 26.27; Titterington (Lehman Cath.) 26.32.

3200: Shell (Covington) 11:32.71; Bornhorst (Minster) 11:39.59; Norman (Xenia Christian) 11:42.18; Francis (Russia) 11:57.39.

4x400: Versailles (Winner, Winner, Winner, Bohman) 4:02.89; Fort Jennings 4:04.26; Marion Local (Hemmelgarn, Kramer, Berning, Thobe) 4:04.58; Minster (Barga, Enneking, Fausey, Slonkosky) 4:04.59.

Discus: Deaton (Nat. Trail) 127-08; Fogt (Jackson Center) 118-02; Cummings (Fairlawn) 118-02; Schoen (TC North) 115-05.

High Jump: Kramer (Marion Local) 5-03; A. Winner (Versailles) 5-03; Davis (Lima Perry) 5-03; York (Russia) 5-03.

Long Jump: Middleton (Miami Valley) 18-01.5; Haddad (Troy Christian) 17-00.5; Thobe (Marion Local) 16-11.75; Siefring (Covington) 16-10.75.

Shot Put: Cummings (Fairlawn) 41-06; Fogt (Anna) 39-08.5; Dunivan (Miami East) 38-06; Wannemacher (Ottoville) 35-10.

Pole Vault: Shook (Ansonia) 11-04; Hemmelgarn (Marion Local) 9-10; Magoto (Russia) 9-10; Miller (Spencerville) 9-10.


Reader Comments ...


Next Up in

Relive the Reds’ nine-run second inning against Cubs
Relive the Reds’ nine-run second inning against Cubs

The Reds broke out the bats against Cubs starter Jon Lester. Cincinnati put up nine runs on Lester in the second inning. It was the most they’ve scored in a frame since scoring 10 in the sixth inning of a 12-5 win over the Tigers on Aug. 24, 2015. From Joey Votto’s homer to Phillip Ervin’s broken bat single to Jose Peraza’s...
WATCH: Joey Votto shows off bat, glove in Reds’ win
WATCH: Joey Votto shows off bat, glove in Reds’ win

Reds first baseman Joey Votto’s run of 20-straight games reaching base at least twice ended on Wednesday. But he hasn’t cooled off. Votto blasted a three-run homer to give the Reds a 7-0 second inning lead over the Cubs on Thursday. That’s not all: Votto showed off the glove too. The Reds, after blowing a nine-run lead, managed to...
Elite Ohio prospect schedules visits to Dayton, Ohio State
Elite Ohio prospect schedules visits to Dayton, Ohio State

The Dayton Flyers will host Dwayne Cohill for an official visit Sept. 15 according to a report.  The Cleveland Hoy Name four-star guard told scout.com he will be in the Gem City next month for a close-up view of what coach Anthony Grant and his staff have to offer.  Cohill is the No. 5 prospect in the state according to 247Sports. ...
Bengals vs. Chiefs: 6 things to watch in Saturday’s preseason game
Bengals vs. Chiefs: 6 things to watch in Saturday’s preseason game

The Cincinnati Bengals have a chance Saturday to start the preseason 2-0 for just the 10th time in their 50 seasons when they face the Kansas City Chiefs at Paul Brown Stadium. Of course a fast start in August is hardly a harbinger of real success, as only three of those previous 2-0 preseason starts occurred in years that ended with the Bengals in...
Sports Today: Who deserves most at-bats in the Reds OF the rest of 2017?
Sports Today: Who deserves most at-bats in the Reds OF the rest of 2017?

Was that a wild time in Chicago for the Reds or what?  Too bad the series is over because it’s anyone’s guess what insanity might have happened if there were a rubber match in the Friendly Confines today.  What else can you say when a series goes 15-5, 2-1, 7-6 and 13-10?  The Reds earned a split in improbable fashion Thursday...
More Stories