Here’s who we think are the top area teams:
Division I
1. Wayne (7-0-1): d. Fairmont 35-0; at Springfield (6-2).
2. Springfield (6-2): d. Beavercreek 32-27; hosts Wayne (7-0-1).
3. Springboro (6-2): d. Fairborn 66-42; at Northmont (3-5).
4. Lebanon (6-2): lost 55-20 to Miamisburg; at Stebbins (2-6).
5. Beavercreek (4-4): lost 32-27 to Springfield; at Miamisburg (6-2).
Others: Centerville, Fairmont, Northmont.
Division II
1. Miamisburg (6-2): d. Lebanon 55-20; hosts Beavercreek (4-4).
2. Troy (7-1): d. Sidney 31-6; at Greenville (3-5).
3. Vandalia-Butler (4-4): lost 36-26 to Piqua; at Sidney (3-5).
4. Sidney (3-5): lost 31-6 at Troy; hosts Vandalia-Butler (4-4).
5. Tecumseh (4-4): d. Urbana 28-7; at Kenton Ridge (5-3).
Others: Fairborn, Stebbins, West Carrollton, Xenia.
Division III
1. Trotwood-Madison (7-1): d. Stebbins 50-21; hosts Xenia (2-6).
2. Franklin (8-0): d. Monroe 63-35; hosts Oakwood (2-6).
3. St. Marys Memorial (8-0): d. Defiance 41-0; hosts Wapakoneta (8-0).
4. Piqua (6-2): d. Vandalia-Butler 36-26; hosts Tippecanoe (6-2).
5. Tippecanoe (6-2): d. Greenville 7-6; at Piqua (6-2).
Others: Bellbrook, Belmont, Carroll, Eaton, Greenville, Ponitz, Thurgood Marshall, Wilmington.
Division IV
1. Alter (8-0): d. Badin 48-0; at McNicholas (3-5).
2. Clinton-Massie (7-1): d. Chillicothe 14-13; hosts Wilmington (7-1).
3. Indian Lake (8-0): d. Greenon 62-15; hosts Bellefontaine (5-3).
4. Dunbar (7-1): d. Thurgood Marshall 42-16; hosts Taft (6-2).
5. Valley View (7-1): d. Oakwood 42-41; at Brookville (5-3).
Others: Chaminade Julienne, Fenwick, Graham, Kenton Ridge, Meadowdale, Oakwood, Spg. Shawnee, Urbana, Waynesville.
Division V
1. Coldwater (7-1): d. Versailles 14-7; at Anna (5-3).
2. Greeneview (7-1): d. Southeastern 63-0; at Mechanicsburg (8-0).
3. Carlisle (6-2): d. Milton-Union 34-28 OT; at Eaton (2-6).
4. Versailles (4-4): lost 14-7 at Coldwater; hosts Minster (4-4).
5. Milton-Union (5-3): lost 34-28 OT at Carlisle; hosts Dixie (4-4).
Others: Anna, Brookville, Greenon, Northeastern, Northridge, Northwestern, Preble Shawnee.
Division VI
1. Marion Local (7-1): d. Fort Recovery 42-0; hosts St. Henry (6-2).
2. Mechanicsburg (8-0): d. Northeastern 55-0; hosts Greeneview (7-1).
3. St. Henry (6-2): d. Delphos St. John's 28-14; at Marion Local (7-1).
4. Miami East (6-2): d. Tri-County North 36-22; hosts Troy Christian (7-1).
5. Bethel (5-3): d. National Trail 21-0; hosts Ansonia (2-6).
Others: Arcanum, Dayton Christian, Dixie, National Trail, Tri-County North, Triad, Twin Valley South, West Liberty-Salem.
Division VII
1. Covington (8-0): d. Twin Valley South 38-16; hosts National Trail (2-6).
2. Troy Christian (7-1): d. Arcanum 28-21; at Miami East (6-2).
3. Fort Recovery (5-3): lost 42-0 to Marion Local; hosts New Bremen (2-6).
4. Minster (4-4): d. New Bremen 40-23; at Versailles (4-4).
5. Lehman Catholic (5-3): lost 20-0 to Fort Loramie; at Ridgemont (3-5).
Others: Ansonia, Bradford, Catholic Central, Cedarville, Fort Loramie; Jefferson, Mississinawa Valley, New Bremen, Southeastern, Tri-Village.
- Compiled by Cox Media Group Ohio.
About the Author