breaking news

More than 5,600 without power across region after severe weather

High School Football: Division VII All-Ohio team


The Division VI and VII football All-Ohio teams were announced Sunday by a statewide media panel.

The teams were selected by members of the Ohio Prep Sportswriters Association, most of whom were voters for the former Associated Press All-Ohio teams. The Associated Press no longer coordinates postseason honors for high school sports.

»RELATED: Four are teams to play for state titles

»RELATED: Schedule set for 7 state championship games

On Monday, the Division IV and V All-Ohio teams will be announced, followed by the Division II and III teams on Tuesday. The Division I All-Ohio team and the Ohio Mr. Football Award will be announced Wednesday.

Below is the Division VII All-Ohio team:

First Team Offense

Quarterbacks: Skyler Durbin, Danville, 6-5, 200, Sr.; Lukas Isaly, Hannibal River, 5-10, 175, Sr.; Jared Breece, Pandora-Gilboa, 6-1, 175, Jr.; Elliott Gilardi, Sidney Lehman Catholic, 5-10, 165, Sr.

Backs: Daniel Bangura, Canal Winchester Harvest Prep, 5-10, 180, Sr.; Spencer Horst, Dalton 5-9, 165, Sr.; Braden Bellville, Waterford, 6-0, 190, Jr.; Austin Jones, Tiffin Calvert, 6-2, 185, Jr.

Receivers: Dylan Drummond, Cuyahoga Heights, 6-0, 170, Sr.; Hudson Moore, Zanesville Bishop Rosecrans, 6-0, 170, Sr.; Charlie Bertemes, South Charleston Southeastern Local, 6-2, 170, Jr.; Brice Berger, Danville, 6-0, 200, Sr.

Lineman: Timmy Murton, Windham 6-2, 265, Sr.; Tre Turnbo, Canal Winchester Harvest Prep, 6-5, 300, Jr.; Blane Scott, Portsmouth Sciotoville East, 6-4, 310, Sr.; Max Shafer, Cuyahoga Heights, 6-1, 231, Sr.; Zak Reed, Norwalk St. Paul, 5-11, 235, Sr.; Nathan Basinger, Dalton, 6-3, 270 Sr.

Punter: Ben Slough, Arlington, 5-9, 168, Sr.

First Team Defense

Lineman: Luke Nickoli, Norwalk St. Paul, 5-8, 185, Sr.; Marshall Stull, Danville, 5-10, 220, Sr.; Isaiah Mullens, Canal Winchester Harvest Prep, 6-6, 260, Sr.; Teddy Smith, Waterford, 5-8, 175, Sr.; Derek Kunkler, Zanesville Bishop Rosecrans, 6-3, 190, Sr.; Jonathan Teter, Cuyahoga Heights, 6-1, 241, Sr.; Cole Geiser, Dalton, 6-0, 230 Sr.; Michael Bunker, Sidney Lehman Catholic, 6-5, 230, Sr.

Linebackers: Alex Lampert, Newbury 5-9, 160, Sr.; Nathan Gladdish, Union City Mississinawa Valley, 5-10, 180, Sr.; Noah Good, Norwalk St.Paul, 5-9, 175 Jr.; Brice Markel, Sycamore Mohawk, 6-1, 210, Jr.; Cam Summers, Lisbon David Anderson, 5-10, 185, Sr.

Backs: Cody Barhorst, Fort Loramie, 5-9, 170, Sr.; Brett Baker, Grove City Christian, 5-11, 175, Jr.; Logan Loy, Lancaster Lancaster Fisher Catholic, 5-10, 165, Sr.; Wade Sheets, Convoy Crestview, 6-2, 170, Jr.; Parker Brown, Sycamore Mohawk, 5-10, 174, Sr.

Kicker: Joey Catalano, Norwalk St. Paul, 5-9, 155, Sr.

Offensive players of the Year: Daniel Bangura, Canal Winchester Harvest Prep & Lukas Isaly, Hannibal River

Defensive player of the year: Luke Nickoli, Norwalk St. Paul

Coach of the Year: Luke Taviano, Lima Perry

Second Team Offense

Quarterbacks: Johnny Chambers, Newbury, 6-1, 195, Sr.; Drew Kline, Convoy Crestview, 5-9, 155, Jr.; Ryan LaFollette, Woodsfield Monroe Central, 5-11, 175, Sr.; Jared Huelsman, Minster 6-0, 195, Sr.

Backs: Lucas D’Orazio, Cuyahoga Heights, 6-2, 220, Sr.; Owen Smith, Sidney Lehman Catholic, 5-11, 180, Sr.; Martis Edwards, Cincinnati Gamble Montessori, 5-10, 170, Sr.; Phillip Maiorca, Windham, 5-6, 140, Jr.

Receivers: Corbin Hazen, Danville, 6-1, 197, Jr.; Carter Nofziger, Pandora-Gilboa, 6-0, 190, Sr.; Travis Siebenter, Edon, 5-9, 165, Sr.; Devon Triplett, Crestline, 6-4, 210, Jr.

Linemen: Luc Baker, Hannibal River, 6-0, 305, Sr.; Eli Branham, Edgerton, 6-2, 250, Sr.; Jimmy Sweat, Lucas, 6-5, 265, Sr.; Jordan Shultz, East Canton, 6-3, 255, Sr.; Keegan Christie, Lancaster Lancaster Fisher Catholic. 6-2, 245, Sr.; Ryan Watt, Monroeville, 6-0, 210, Sr.

Punter: Jared Buckley, New Madison Tri-Village, 6-0, 180, Sr.

Second Team Defense

Lineman: Ron Nejbauer, Ashtabula St. John, 6-3, 310, Sr.; Braiden Haney, Portsmouth Sciotoville East, 5-11, 180, So.; Mike Weston Newbury, 5-10, 160, Sr.; Nick Theis, Mohawk, 6-0, 231, Sr.; Jacob Carr, Rittman, 6-1, 215 Sr.; Dylan Hicks, Convoy Crestview, 6-2, 230, Sr.; Jake Lyons, Springfield Catholic Central, 6-2, 238, Sr.; Collin Detrick, Fort Loramie, 6-1, 280, Jr.

Linebackers: Javion Griffin, Richmond Heights, 5-9, 170, Sr.; Drew Wagnild, Hannibal River, 6-0, 200, Sr.; Nolan Holthaus, Fort Loramie, 6-1, 190, Sr.; Tyler Villella, Cardington, 5-11, 205, Sr.; Hayden McKee, South Charleston Southeastern, 6-0, 205, So.; Chase McDaniel, Cuyahoga Heights, 5-10, 186, Jr.; Ethan Schlacter, Defiance Ayersville, 6-7, 205, Sr.

Backs: Jaylin Anderson, Cincinnati College Prep Academy, 5-11, 166, Sr.; Tyler Hughes, Cuyahoga Heights, 6-2, 189, Sr.; Ronell Flowers, Richmond Heights, 5-9, 175, Sr.

Kicker: Michael Denning, Lehman Catholic, 6-1, 175, Jr.

Third Team Offense

Quarterbacks: Nate Karaffa, Toronto, 6-1, 170, Jr.; Jack Nash, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-10, 175, Sr.; Cameron Kittle, Glouster Trimble, 5-10, 155, So.

Backs: Hunter Prince, Edgerton, 6-0, 180, So.; Max Hooper, Glouster Trimble, 5-11, 175, Jr.; Justin Stropky, Strasburg-Franklin, 6-0, 190, Sr.; Mason Goers, Cardington, 5-10, 185, So.; Carter Dosch, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-9, 160, Sr.; Nathanael Suntheimer, East Canton, 6-0, 175, So.; Seth Bailey, Plymouth, 5-10, 205, Sr.;

Receivers; Kameron Lee, Sidney Lehman Catholic, 6-4, 215, Sr.; Hunter Muir, Ansonia, 6-4, 175, Jr.

Linemen: Colin Haller, Sidney Lehman Catholic, 6-0, 215, Sr.; Ryan Bento, Ashtabula St. John, 6-0, 210, Jr.; Joseph Lusby, Miami Valley Christian Academy, 6-4, 225, Jr.; Sam Puthoff, Fort Loramie, 6-4, 265, Sr.; Ethan Steiner, Pandora-Gilboa, 6-2, 200, Sr.; Wade Smitley, New Matamoras Frontier, 6-5, 310, So.

Punter: Dominic Catanzaro, Springfield Catholic Central, 5-11, 225, Sr.

Third Team Defense

Linemen: Kalos Farrior, Cincinnati Gamble Montessori, 6-1, 225, Sr.; Christian Keith, Cuyahoga Heights, 6-1, 205, Sr.; Alec Bower, Bascom Hopewell-Loudon, 6-3, 230, Sr.; Hogan Scheid, Monroeville, 6-1, 230, Sr.; Anthony McLaughlin, Glouster Trimble, 5-10, 205, Sr.; Johnny Winkleman, Waterford, 6-1, 285, Sr.; Andrew Smith, McComb, 5-10, 165, Jr.; Alex Webb, Woodsfield Monroe Central, 6-1, 290, Sr.

Linebackers: Brice Markel, McComb, 6-1, 210, Jr.; Alex Alger, Dalton, 6-1, 190, Sr.; Brock Carpenter, Willow Wood Symmes Valley, 6-2, 210, Sr.; Seattle Compston, Corning Miller, 6-2, 230, Sr.; Gavyn Potts, Malvern, 6-0, 200, Sr.; Tobin Schaefer, Fairport Harbor Fairport Harding, 6-3, 200, Jr.

Backs: Ben Mader, Portsmouth Notre Dame, 6-1, 175, Jr.; Dominic Dalessandro, Dalton, 6-0, 165, Sr.; Tanner Schroeder, McComb, 5-11, 175, Jr.; Isaac Schmiesing, Minster, 5-10, 175, Sr.

Kicker: Alex Piczer, Newbury, 6-2, 200, Jr.

Honorable Mention

Mitch Mitchell, East Canton, 6-2, 170, Sr.; Mylan Hall, Cincinnati College Prep Academy, 5-11, 150, So.; Andrew Cregan, Strasburg-Franklin, 6-3, 220, Sr.; Christian Blank, Ashtabula St. John, 5-10, 200, Jr.; David Cumberledge, Ashtabula St. John, 5-9, 180, So.; Mitch Yommer, Fairport Harbor Fairport Harding, 6-0, 170, Sr.; Nathan Denniston, Ansonia, 6-4, 300, Sr.; Sincere Mills, Richmond Heights, 5-9, 165, Sr.;Rygh Fortkamp, Ansonia, 6-0, 200, Sr.,; Corey Paugh, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-8, 180, Sr.; Malik Lee, Cincinnati Gamble Montessori, 5-10, 185, Sr.; Max Hoying, Fort Loramie, 5-10, 180, Fr.; Max Wardrip, Ansonia, 6-0, 200, Sr.; Danny Spivey, Hamilton New Miami, 6-1, 180, So.; Hayden Toops, South Charleston Southeastern, 6-2, 175, Sr.; Matt Applegate, Zanesville Bishop Rosecrans, 6-2, 225, jr; Austin Patterson, Malvern, 6-0, 200, Sr.; Luke Fogle, Toronto, 5-11, 240, Sr.; Eric Tidd, New Matamoras Frontier, 6-0, 180, Sr.; Nick Sninchak, Toronto, 6-0, 170, Jr.; Ryan Dick, Tuscarawas Central Catholic, 5-10, 160, Fr.; Cooper Rush, Woodsfield Monroe Central, 5-10, 155, sr; Andrew Church, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-11, 165, Sr.; Dakota Milosavljevic, Beallsville, 5-11, 150, Sr.; Michael Johnson, Hannibal River, 5-9, 150, Fr.; Nick Losco, Zanesville Bishop Rosecrans, 5-11, 150, So.; Drew Hutchison, Malvern, 5-11, 160, Sr.; Dakota Phillips, Beallsville, 6-0, 150, So.; J.D. Hatcher, Portsmouth Sciotoville East, 6-2, 200, Sr.; Levi VanBibber, Corning Miller, 5-11, 167, Sr.; Ian Joyce, Glouster Trimble, 6-1, 185, So.; Wyatt Bissell, Reedsville Eastern, 6-5, 170, Sr.; Colton Bowers, Crown City South Gallia, 6-2, 266, Sr.; Bryce Rohrer, Waterford, 6-0, 210, Sr.; Brady Douthat, Portsmouth Sciotoville East, 5-10, 210, Sr.; Peyten Stephens, Waterford, 6-3, 210, Jr.; Layken Gothard, Willow Wood Symmes Valley, 5-8, 160, Sr.; Zach Waldrop, Corning Miller, 5-11, 180, Sr.; Riley Roush, Racine Southern, 5-10, 175, Sr.; Max Hooper, Glouster Trimble, 5-11, 175, Jr.; Nick Woolard, Manchester, 5-11, 170, Sr.; Dylan Smith, Racine Southern, 5-10, 160, Sr.; Andrew Evans, Racine Southern, 5-10, 180, Sr.; Drew Ivey, Caldwell, 5-11, 175, Jr.; Jason Beisel, Beallsville, 5-3, 130, Fr.; Joey Wise, Woodsfield Monroe Central, 5-9, 145, Jr.; Nathan Price, Tuscarawas Central Catholic, 5-11, 165, Sr.; Drew Dietz, Hannibal River, 6-2, 220, Sr.; Jacob Foster, Malvern, 6-2, 180, Sr.; Jacob Derbin, Cuyahoga Heights, 6-0, 274, Sr.; Mitch Sanders, Newbury, 5-10, 185, So., Jared Gray, Newbury, 6-3, 250, Sr.; Noah Parsons, Newbury, 5-9, 170, Jr.; Zach Hayman, Sycamore Mohawk, 5-11, 152, Jr.; Travis Siebenaler, Edon, 5-9, 165, Sr.; Tyler Suboski, West Unity Hilltop, 5-9, 170, Sr.; Ethan Clum, Crestline, 5-11, 185, Jr.; Trevor Gibson, Convoy Crestview, 6-1, 195, Sr.; Nic Somodi, Tiffin Calvert, 6-1, 195, Jr.; Wade Sheets, Convoy Crestview, 6-2, 170, Jr.; Cody Vacco, East Canton, 6-2, 185, Jr.; Jacob Ricker, Sugar Grove Berne Union, 6-1, 190, Sr.; Mason Goers, Cardington, 5-10, 185, So.; Tyler Mickley, Danville, 5-10, 150, Sr.; Savon Mitchell Canal Winchester Harvest Prep, 6-2, 160, Sr.; Keegan Christie, Lancaster Fisher Catholic, 6-2, 245, Sr.; Tre Turnbo, Canal Winchester Harvest Prep, 6-5, 300, Jr.; Dylan Wilson, Danville, 6-0, 250, Jr.; Reese Dorsey, Danville, 5-8, 140, Jr.; Daniel Kill, Cardington, 5-11, 195, Sr.; Zion Bangura, Canal Winchester Harvest Prep, 5-10, 180, Jr.; Chaz Dickerson, Sugar Grove Berne Union, 5-10, 200, Jr.; Tyler Villella, Cardington, 5-11, 205, Sr.; Brody Weidner, Sugar Grove Berne Union, 5-10, 162, Sr.; Chris Greenawalt, Danville, 6-0, 214, Jr.; Joey Muncie, Sugar Grove Berne Union, 6-1, 220, sr; Matthias Bean, Columbus Crusaders, 6-3, 190, Sr.; Seth Stokes, Lisbon, 6-2, 180, Sr.; Hyland Burton, Warren JFK, 6-3, 170, Sr.; Nate Nussbaum, Dalton, 6-1, 220, Sr.; Chris Urchek, Warren JFK, 6-2, 225, Sr.; Santino Lamancusa, Vienna Mathews, 6-3, 280, Sr.; Dillon Canter, Vienna Mathews, 5-9, 180, Sr.; Blaze Angle, Windham, 6-1, 195, So.; Logan Schnabl, Youngstown Valley Christian, 5-3, 125, Sr.; Tre’von Clay, Youngstown Valley Christian, 5-9, 215 Sr.; Alex Alger, Dalton, 6-1, 190, Sr.; Alec Burzynski, Warren JFK, 5-11, 170, Sr.; Jordan Trowers, Young. Valley Christian, 6-1, 160, Jr.



Reader Comments ...


Next Up in Sports

HS Results 1/22: Robinette posts triple-double for New Miami

Jordan Robinette’s triple-double performance helped New Miami take down SCPA 84-36 in boys basketball on Monday. Robinette tallied 11 points, 10 steals and 10 assists. Deanza Duncan led the scoring for New Miami with 21 points and Nate Hobbs tacked on 14. Girls Basketball Springboro 50, Lakota East 41: Lauren Thomas totaled nine points off the...
Surging 13th-ranked Buckeyes top Nebraska for fourth win in eight days
Surging 13th-ranked Buckeyes top Nebraska for fourth win in eight days

Keita Bates-Diop scored 14 of his 20 points in the second half and No. 13 Ohio State beat Nebraska 64-59 on Monday night, the fourth victory for the surging Buckeyes in the last eight days. The back-and-forth game had seven lead changes in the second half. A pair of foul shots by Nebraska’s James Palmer Jr. cut Ohio State&rsquo...
HS Scores 1/22: ‘Boro beats East, Tecumseh edges Miamisburg

Boys Basketball Monday’s Results New Miami 84, SCPA 36: Duncan (NM) 21; McEachin (SCPA) 14. Girls Basketball Monday’s Results Beavercreek 43, Bellbrook 28: Dilsavor (Bea) 12; Hofacker (Bel) 6. Bethel 51, Piqua 46: Hawthorn (B) 14; Stewart (P) 17. Botkins 54, Indian Lake 23: Bergman (B) 18. Brookville 39, Twin Valley South 29: Bronner (B)...
Wittenberg climbs two spots in D3Hoops.com poll
Wittenberg climbs two spots in D3Hoops.com poll

The Wittenberg Tigers climbed two spots in the D3Hoops.com poll Monday, rising from No. 5 to No. 3. It’s the program’s highest ranking since it was No. 2 in the final poll of the 2005-06 season. It lost to Virginia Wesleyan in the national championship game that season. Wittenberg (17-0, 10-0) is one of two unbeaten teams remaining in the...
No. 6 Michigan State beats Illinois in sloppiest performance of season
No. 6 Michigan State beats Illinois in sloppiest performance of season

No. 6  Michigan State men’s basketball (18-3 overall, 6-2 Big Ten) survived a 25-turnover performance for an 87-74 win over Illinois (10-11, 0-8) on Monday night in Champaign, Ill. Miles Bridges led the way for the Spartans with 31 points, while Jaren Jackson Jr. added 21 and 11 rebounds. No one else finished...
More Stories