High School Football: Division VI All-Ohio team


The Division VI and VII football All-Ohio teams were announced Sunday by a statewide media panel.

The teams were selected by members of the Ohio Prep Sportswriters Association, most of whom were voters for the former Associated Press All-Ohio teams. The Associated Press no longer coordinates postseason honors for high school sports.

»RELATED: Four are teams to play for state titles

»RELATED: Schedule set for 7 state championship games

On Monday, the Division IV and V All-Ohio teams will be announced, followed by the Division II and III teams on Tuesday. The Division I All-Ohio team and the Ohio Mr. Football Award will be announced Wednesday.

Below is the Division VI All-Ohio team:

First Team Offense

Quarterback: Demetrius Johnson, Galion Northmor, 5-8, 170, Sr.; Austin May, Findlay Liberty-Benton, 6-3, 194, Sr.; Seth Conley, Ada, 5-7, 175, Sr.; Garrett Maiden, Nelsonville-York, 5-10, 165, Sr.

Backs: Will Homan, Fort Recovery, 5-9, 180, Sr.; Danyal Minton, Marion Elgin, 6-1, 215, Sr.; Caleb Kaut, Rootstown, 6-0, 185, Sr.; Carson Stauffer, Chillicothe Southeastern, 5-11, 185, Sr.; Austin Snodgrass, Old Washington Buckeye Trail, 5-8, 170, Sr.

Receviers: Jeremiah Booker, Bridgeport, 5-10, 180, Sr.; Chase Sumner, Ada, 5-11, 152, Sr.; Ethan Beckett, Howard East Knox, 6-1, 230, Sr.

Linemen: John Dirksen, Maria Stein Marion Local, 6-5, 300, Sr.; Jordan Brown, Marion Elgin, 6-3, 240, Sr.; Brett Diemer, Kirtland, 5-11, 260, Sr.; Isaiah LaFontaine, Chillicothe Southeastern, 6-3, 290, Jr.; Vince Oliver, Steubenville Catholic Central, 6-6, 305, Sr.; Jack Bailey, Kirtland, 6-2, 270, Jr.

Punter: Bailey Sprague, Belpre, 6-4, 210, Sr.

First Team Defense

Linemen: James Lachey, Grandview Heights, 6-4, 235, Sr.; Cannon Propst, Mechanicsburg, 6-0, 205, Sr.; Andrew Stocker, Fort Recovery, 6-0, 260, Sr.; Devon Devezin, Cleveland Heights Lutheran East, 6-1, 220, Sr.; Kaleb Ambrose, Ashland Mapleton, 6-0, 200, Sr.; Kevin McSweeney, Garfield Heights Trinity, 6-0, 205, Sr.

Linebackers: Kimo Baldwin, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-1, 230, Sr.; Charlie Scheiderer, Milford Center Milford Center Fairbanks, 6-0, 190, Jr.; Ronnie Wend, Nelsonville-York, 6-0, 170, Sr.; Chase Chicwak, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 180, Jr.; AJ Dobbins, Findlay Liberty-Benton, 5-11, 203, Sr.; Nathan Moore, Rootstown, 6-4, 220, Sr.; Gaige Willis, Andover Pymatuning Valley, 6-2, 215, Sr.

Backs: Aviyon Fitz, Cleveland Heights Lutheran East, 5-9, 175, Sr.; Will Poling, Findlay Liberty Benton, 6-0, 170, Sr.; Matt Rethman, Maria Stein Marion Local, 5-10, 150, Jr.; Alex Nelson, Independence, 6-2, 175, Sr.; Dominic Capretta, Kirtland, 5-11, 160, Jr.

Kicker: Chip Russell, Crooksville, 6-2, 200, Sr.

Offensive player of the year: Will Homan, Fort Recovery

Defensive player of the year: James Lachey, Grandview Heights

Coaches of the Year: Scott Armrose, Galion Northmor and Rusty Richards, Nelsonville-York

Second Team Offense

Quarterbacks: Devan Yarber, Oberlin, 5-9, 165, Sr.; Shawn VanNoy, Miamisburg Dayton Christian, 6-1, 189, Sr.; Jacob Greer, Hicksville, 6-2, 194, Sr.

Backs: Trevor Shawber, North Robinson Colonel Crawford, 5-10, 210, Sr.; Connor Banco, Shadyside, 6-2, 210, Jr.; Joey Torok, Kirtland, 5-10, 160, Jr.; Jake Neibecker, Kirtland, 5-11, 190, Jr.; Weston Garman, Creston Norwayne, 5-9, 185 Sr.

Receivers: Jacob Wenning, Coldwater, 6-1, 170, Jr.; Payton Tunis, Hicksville, 5-9, 155, Sr.; Tywon Berry, Miamisburg Dayton Christian, 5-9, 165, Sr.; Ivan Percy Jr., Cleveland Heights Lutheran East, 5-9, 180, Jr.

Linemen: Austin Wheeler, Galion Northmor. 6-2, 215, Sr. ; Sam Wendt, Newark Catholic, 6-3, 260, Sr.; Caleb Stone, Bucyrus Wynford, 6-0, 240, Sr.; Dalton Rice, Sarahsvile Shenandoah, 6-0, 220, Jr.; Dalton Tomlinson, Beaver Eastern, 6-5, 295, Sr.; Cade Raudebaugh, Creston Norwayne, 6-2, 255 Jr.

Punter: Christian Bond Sarahsville Shenandoah, 6-0, 205, Sr.

Second Team Defense

Linemen: Brandon Spaulding, Grandview Heights, 6-1, 230, Sr.; Armanie White, St. Bernard-Elmwood Place, 5-10, 190, Sr.; Levi Thompson, Steubenville Catholic Central, 6-2, 220, Sr.; Micah Pearson, Lima Central Catholic, 6-2, 196, Jr.; Dalton Mason, New Paris National Trail, 6-4 240, Sr.

Linebackers: Matthew Heckler, Lima Central Catholic, 6-0, 191, Sr.; Tyler Schlarman, St. Henry, 6-0, 190, Sr.; Tyler Bradford, Beverly Fort Frye, 6-1, 208, Sr.; Dylan Hanson, Shadyside, 5-10, 195, Sr.; Brayden Reynolds, Barnesville, 5-5, 130, Sr.; Tyreke King, St. Bernard-Elmwood Place, 6-2, 190, Sr.; Sam Huelsman, Maria Stein Marion Local, 6-4, 220, Jr.; Seth Yunker, Miamisburg Dayton Christian, 5-11, 183, Sr.; Joe Schmelzer, Covington, 5-11, 200, Sr.

Backs: Chad Brown, Andover Pymatuning Valley, 5-9, 160, Sr.; Joey Mascadri, Mechanicsburg, 5-11, 175, Jr.; Travis Durst, Tipp City Bethel, 5-7, 160, Sr.; Levi Moell, West Liberty-Salem, 5-7 150, Sr.

Kicker: Eli Heaster, Findlay Liberty-Benton, 6-3, 174, Jr.

Third Team Offense

Quarterbacks: Parker Sherry, East Palestine, 5-10, 190, Jr.; Boone Jones, Sarahsville Shenandoah, 6-2, 180, Jr.; Kadden Lester, Howard East Knox, 6-1, 173, So.; Justin Hartzell, Steubenville Catholic Central, 6-3, 180, Jr.; Jacob Nicol, Milford Center Fairbanks, 6-0, 185, Jr.

Backs: Brock Martin, Attica Seneca East, ; 6-0, 195, Sr.; Brandon Kelly, Marion Elgin, 5-8, 155, Jr.; Alex Clark, Brookfield, 5-8, 190, Sr.; Brandon Coleman, Columbia Station Columbia, 6-2, 185, Jr.; Keegan Wilburn, Nelsonville-York, 5-10, 170, So.

Receivers: Chase Stillion, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 180, Sr.; Brandon Samsa, Kirtland, 6-3, 175, Sr.

Linemen: Hunter Shelley, Tipp City Bethel, 6-0, 250, Sr.; Austin Fulco, Kirtland, 6-2, 240, Jr.; Caleb Bean, Andover Pymatuning Valley, 6-2, 265, Sr.; Matthew Rasmussen, Oberlin, 6-2, 250, Sr.; Kyle Martin, Jeromesville Hillsdale, 6-3, 250, Sr.; Joey Adkins, Gibsonburg, 6-2, 205, Sr.

Punter: Ryan Lipps, Kirtland, 5-10, 180, Sr.

Third Team Defense

Linemen: Tyler Speelman, Nelsonville-York, 5-11, 180, Sr.; Marquis Walker, Oberlin, 6-0, 235, Sr.; Patrick Magarian, Cincinnati Country Day, 6-2, 200, Sr.; Justin Gardner, Kirtland, 5-11, 190, Sr.; Hayden Cummins, Middlefield Cardinal, 6-2, 205, Sr.; Tevon McNutt, West Liberty-Salem, 5-10, 245, Sr.

Linebackers: Danny Snakovsky, Columbia Station Columbia, 5-10, 170, Jr.; Dillon Donaldson, Sugarceek, Garaway, 6-1 207, Sr.; Gavin Snyder, Chillicothe Huntington, 5-8, 185, Sr.; Matthew Krulc, Kirtland, 5-11, 170, Sr.; Ravon Eisom, Oberlin, 5-10, 170, Jr.; Sam Angelo, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-4, 205, Sr.

Backs: Alex Becker, Jeromesville Hillsdale, 5-11, 190, Jr.; Wyatt Lefker, Williamsburg, 6-1, 195, Sr.; Quinn Hiles, Creston Norwayne, 6-1, 165, Jr.; Kainon Ruffing, Attica Seneca East, 5-10, 175, Sr.; Colton Stuzman, Shadyside, 6-2, 152, Sr.; Gabe Streeter, Lucasville Valley, 5-10, 170, Jr.

Kicker: Ian Smith, Independence, 6-0, 180, Sr.

Honorable Mention

Nate Harmon, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-2, 185, Jr.; Jacob Evans, Tip City Bethel, 6-2, 190, Sr.; Chris Pickler, Spencerville, 5-7, 170, Sr.; Dustin Knapp, Mechanicsburg, 5-11, 190, Sr.; Logan Wos, Columbia Station Columbia, 6-0, 240, Jr.; Cole Schwartz, Columbia Station Columbia, 6-1, 175, Jr.; Owen Ramm, Independence, 6-0, 197, Sr.; Trace Stiltner, Jeromesville Hillsdale, 6-0, 180 Sr.; Cole Smith, Smithville, 6-3, 210, Sr.; Chandler Napier, West Alexandria Twin Valley South, 6-2, 160, Sr.; Zach Parrett, Covington, 6-3, 185, Sr.; Mason Wright, Wellington, 5-9, 180, Sr.; Conner Bowker, Lima Central Catholic, 6-1, 218, Sr.; Damian Lanzer, Patrick Henry, 5-11, 225, Sr.; Thomas Schwieterman, Coldwater, 6-5, 280, Sr.; Kaylin Heard, Cleveland Heights Lutheran East, 5-10, 185, Jr.; Adam Wise, Berlin Center Western Reserve, 6-0, 180, Jr.; Nick Baker, Troy Christian, 6-1, 235, Jr.; Cameron Nichols, Frankfort Adena, 5-11, 185, Sr.; Drake Myers, Beaver Eastern, 6-0, 170, Jr.; Lane Ruby, Chillicothe Southeastern, 5-9, 160, So.; Nate Harmon, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-2, 185, Jr.; Landon Hinkle, Crooksville, 6-1, 180, Sr.; Trevor Burden, West Liberty-Salem, 6-3, 285, Sr.; Kasson Krownapple, Howard East Knox, 6-0, 180, Jr.; Tyler Beem, Milford Center Fairbanks, 6-3, 195, Jr.; Caleb Gallwitz, Howard Howard East Knox, 5-10, 175, So.; Luke Lachey, Grandview Heights Heights, 6-6, 185, So.; Megan Olson, Milford Center Fairbanks, 5-8, 125, Sr.; Sam Rengert, Fairbank, 6-7, 290, So.; Nate Hickman, Elgin, 6-2, 185, Sr.; Brian Higinbotham, Milford Center Fairbanks, 6-1, 180, Sr.; Konnor Ruff, Newark Catholic, 5-9, 155, Sr.; Nole Criswell, Elgin, 5-10, 185, Sr.; Mark LeChard, Centerburg, 5-10, 175, Sr.; Jacob Lumbatis, Newark Catholic, 5-9, 170; J.T. Brown, Newark Catholic, 5-8, 147, Jr.; Blake Miller, Galion Northmor, 6-5, 190, So.; Cole Murdock, Milford Center Fairbanks, 6-0, 200, Sr.; Jeff Dunsmore, Oregon Cardinal Stritch, 6-2, 190, Sr.; .; Ben Dues, Spencerville, 6-5, 280, Sr.; Connor Bowker, Lima Central Catholic, 6-1, 218, Sr.; Blaine Swartzmiller, Attica Seneca East, 6-3, 215, Jr.; Grant Frederick, Carey, 6-1, 165, Sr.; Caleb Rausch, Bucyrus Wynford, 6-4, 275, Jr.; Davon Tyson, Delphos Jefferson, 6-4, 215, 6-4, 215, Sr.; Dylan Cornwell, Attica Seneca East, 5-10, 170, Jr.; Brendan Dingus, Defiance Tinora, 6-0, 230, Sr.; Drew Armstead, Spencerville, 5-5, 133, Jr.; Ron Banks, Lima Central Catholic, 5-8, 175, Jr.; Branden Kemp, East Palestine, 6-4, 190, Sr.; Ryan Thompson, New Middletown Springfield, 5-10, 225, Sr.; Dallas Smith, Berlin Center Western Reserve, 5-10, 200, Sr.; Zach Shutler, Mogadore, 6-3, 195, Sr.; Owen Conroy, Rootstown, 6-3, 270, Sr.; Will Grodhaus, Salineville Southern, 5-11, 195, Sr.; Dra Rushton, Young. Liberty, 5-9, 165, Sr.; Jared Bryarly, Columbiana, 6-0, 152, Sr.; Ryan Boyle, Rootstown, 5-9, 220, Jr.; Logan Penix, Mogadore, 5-8, 180, Jr.; Mike Garn, Jeromesville Hillsdale, 6-3, 200, Jr.; Calvin Wolford, McDonald, 6-1, 240, Sr.; Jack Cappabianca, Berlin Center Western Reserve, 6-2, 220, Sr.; Chris Edmonds, Young. Liberty, 6-2, 205, Sr.; Paul Skye, Mogadore, 6-2, 230, Sr.; Ben Burke, Creston Norwayne, 5-9, 210 Sr.; Giovanni Sibbio, Rootstown, 6-0, 170, Sr.; Capone Haywood, Young. Liberty, 5-9, 150, Sr.; Devon Devezin, Cleveland Heights Lutheran East, 6-1, 220, Sr.; Tyson Sinclair, Middlefield Cardinal, 5-10, 170, Jr.; Tate Engle, Beverly Fort Frye, 5-10, 160, Jr.; Tino Kusic, Bridgeport, 5-10, 170, Jr.; Craig Smith, Steubenville Catholic Central, 5-10, 180, Jr.; Nick Miller, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 205, Sr.; Brady Winters, Sugarcreek Garaway, 5-10, 180, Jr.; Sam Merryman, Shadyside, 6-1, 175, So.; Tyson Miller, Beverly Fort Frye, 5-10, 166, Sr.; Xavier Herman, Old Washington Buckeye Trail, 5-9, 221, Jr.; Ryan Aleshire, Sugarcreek Garaway, 5-11 265, Sr.; Josh Robinson, Shadyside, 5-10, 225, Sr.; Logan Isner, Beverly Fort Frye, 6-0, 184, Sr.; Daniel Russell, Newcomerstown, 6-1, 220, Sr.; Levi Thompson, Steubenville Catholic Central, 6-2, 220, Sr.; Wyatt Schrader, Shadyside, 6-0, 160, Jr.; Evan Schob, Beverly Fort Frye, 5-9, 210, Jr.; Kendal Sherman, Sarahsville Shenadoah, 5-8, 160, So.; Hunter Graham, Sarahsville Shenandoah, 5-8, 150, Sr.; Jeb Jones, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-3, 210, Sr.; Caden Miller, Crooksville, 6-0, 155, So.; Darin Bloomfield, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-0, 220, Sr.; Dakota Houser, Chillicothe Southeastern, 5-11, 155, Sr.; Colt Yinger, Nelsonville-York, 5-11, 185, Sr.; Iann Cockrell, Bainbridge Paint Valley, 5-10, 160, So.; Fred Brown, Cincinnati Riverview East Academy, 6-1, 185, Jr.; Daniel Coats, Arcanum, 5-9, 180, Sr.; Logan Hurst, Mechanicsburg, 6-1, 175, So.; Ethan Herron, Covington, 5-11, 200, Sr., RB; Dustin Knapp, Mechanicsburg, 5-11, 190, Sr.; Caleb South, Tipp City Bethel, 6-2, 185, Sr.; Zach Parrett, Covington, 6-3, 185, Sr.; Grant Doucette, Troy Christian, 6-1, 200, Jr.; Jayden Heltsley, Arcanum, 6-4, 270, So.; Kevan Ridley, St. Bernard-Elmwood Place, 5-11, 245, Sr.; Ryan Bassler, West Alexandria Twin Valley South, 5-8, 175, Sr.; Braden Miller, West Liberty-Salem, 6-0, 190, Sr.; Connor Pohl, Cin. Country Day, 6-0, 190, Sr.; JT Thornhill, Miamisburg Dayton Christian, 6-3, 177, Sr.; Ty Freeman, Covington, 6-1, 171, Sr.; Robert Jackson, Cincinnati Riverview East, 5-8, 140, Sr.; David Moyer, Miamisburg Dayton Christian, 5-11, 180, Sr.



Reader Comments ...


Next Up in Sports

What Tom Izzo said after Michigan State’s 85-57 win over Indiana
What Tom Izzo said after Michigan State’s 85-57 win over Indiana

Michigan State is currently ranked as the No. 9 team in the country according to the latest AP Poll. On Friday night, the Spartans hosted Indiana, who entered the week as an unranked team, but owned an 11-7 record overall and 4-2 record in Big Ten play going into the game. The Spartans routed the Hoosiers, however, 85-57. Miles Bridges...
Michigan State basketball wears new uniforms vs. Indiana
Michigan State basketball wears new uniforms vs. Indiana

Mason Rudolph has heartfelt message for Oklahoma State coach Mike Gundy
Mason Rudolph has heartfelt message for Oklahoma State coach Mike Gundy

Mason Rudolph established himself as one of the game’s top passers during his tenure as Oklahoma State’s starting quarterback. The Rock Hill, S.C. native finished his senior season as the national leader in passing yards, throwing for a spectacular 4,904 yards in 2017. His career total of 13,618 passing yards is the most by...
RB Tre Watson announces he will be transferring from Cal
RB Tre Watson announces he will be transferring from Cal

Baylor hires NFL staffer Frisman Jackson as wide receivers coach
Baylor hires NFL staffer Frisman Jackson as wide receivers coach

Baylor football coach Matt Rhule loves having NFL experience on his staff. Luckily, that trend continued with the newest hire. The Bears will hire Frisman Jackson as its wide receiver coach. Jackson spent the 2017 season coaching receivers for the Tennessee Titans. He was part of a staff that led the Titans to their first playoff appearance...
More Stories