Girls high school basketball power rankings

  • Marc Pendleton
  • Staff Writer
3:44 p.m Friday, Dec. 8, 2017 Sports
Tippecanoe guard Alison Mader (with ball) averages 13.5 points for the top-ranked (D-II) Red Devils. Contributed Photo by Bryant Billing

Here’s who we consider the top girls high school basketball area teams.

1. Tecumseh (3-2): lost 69-67 to Conner (Ky.), d. Fairborn 61-28, d. Indian Lake 94-16; hosts Jonathan Alder on Sat., at Graham on Wed.

2. Springboro (4-0): d. Fairborn 47-31, d. Centerville 52-29; hosts Northmont on Sat., hosts CJ on Mon., hosts Fairmont on Wed.

3. Wayne (2-1): d. Fairmont 48-41; at Beavercreek on Sat., hosts Wilmington on Mon.

4. Fairmont (2-3): d. Carroll 60-38, lost 61-55 at Tippecanoe, lost 48-41 to Wayne; hosts Centerville on Sat., at Springboro on Wed.

5. Lebanon (4-0): d. Cin. Anderson 61-18, d. Northmont 48-46; at Xenia on Sat., at Beavercreek on Wed.

Others: Beavercreek, Butler, Centerville, Fairborn, Miamisburg, Northmont, Piqua, Sidney, Springfield, Stebbins, Troy, West Carrollton, Wilmington, Xenia.

1. Tippecanoe (3-0): d. Fairmont 61-55, d. Sidney 68-25; at Piqua on Sat., at Fort Loramie on Mon., at Greenville on Wed.

2. Trotwood-Madison (2-0): d. Fairborn 72-32; at West Carrollton on Sat., hosts Xenia on Wed.

3. Valley View (4-0): d. Bellbrook 47-42, d. Stivers 82-34; at Monroe on Sat.

4. Kenton Ridge (2-1): d. Urbana 74-44; hosts Ben Logan on Sat., at Jonathan Alder on Wed.

5. Oakwood (3-0): d. Brookville 52-34; at Eaton on Sat.

Others: Alter, Bellbrook, Bellefontaine, Belmont, Carroll, Chaminade-Julienne, Clinton-Massie, Dunbar, Eaton, Fenwick, Franklin, Graham, Greenville, Meadowdale, Northwestern, Ponitz, Spg. Shawnee, Stivers, Thurgood Marshall.

1. Versailles (5-0): d. Coldwater 58-41, d. Covington 60-39, d. Arcanum 83-49; played Delphos SJ’s on Thu., at Miami East on Sat.

2. Waynesville (4-0): d. Dixie 70-23, d. Eastern Brown 44-40; played Franklin on Thu., at Northridge on Sat.

3. Greeneview (2-0): d. Southeastern 82-25; played Madison Plains on Thu., hosts Catholic Central on Sat.

4. West Liberty-Salem (3-1): d. Jonathon Alder 52-51, d. Miami East 62-55 OT; played Fairbanks on Thu., at Triad on Mon.

5. Preble Shawnee (4-1): d. Carlisle 54-48, d. Miami Valley 66-8; played Dixie on Thu., at Arcanum on Tue.

Others: Anna, Arcanum, Bethel, Brookville, Carlisle, Dayton Christian, Dixie, Greenon, Indian Lake, Miami East, Milton-Union, Northeastern, Northridge, Urbana.

1. Minster (4-0): d. Celina 67-31, d. Fort Loramie 35-26; played Parkway on Thu.

2. Fort Loramie (3-1): d. Botkins 59-28, lost 35-26 at Minster; at Fairlawn on Sat., hosts Tippecanoe on Mon.

3. Covington (4-1): d. TV South 53-25, lost 60-39 at Versailles, d. Bradford 50-21; played Arcanum on Thu., at Newton on Tue.

4. Tri-Village (2-1): d. Franklin Monroe 35-29, played Miss Valley on Thu., at Houston on Mon.

5. Franklin Monroe (4-1): d. Troy Christian 44-39, d. Dixie 50-23; played Ansonia on Thu.

Others: Ansonia, Botkins, Bradford, Cedarville, Catholic Central, Fairlawn, Fort Recovery, Houston, Jackson Center, Jefferson, Legacy Christian, Lehman Catholic, Marion Local, Mechanicsburg, Miami Valley, Mississinawa Valley, National Trail, New Bremen, New Knoxville, Newton, Parkway, Russia, Southeastern, St. Henry, Tri-County North, Triad, Troy Christian, Twin Valley South, Yellow Springs.

- Compiled by Cox Media Group Ohio.

View full experience