9 a.m.-9 p.m.: Junior Fair Exhibits Set Up (Youth Building)
9 a.m.: Pee Wee & Adult Hog Showmanship (Swine Arena)
1 p.m.: Open Market Hog Show (Swine Arena)
1-5 p.m.: Open Class Rabbit Clark County Exhibitor Check-in (Rabbit Barn)
3-8 p.m.: Junior Fair Rabbit Check-in (Rabbit Barn); open exhibits brought to Arts & Crafts Building (through the back door only)
4-7 p.m.: open exhibits for photography brought to Arts & Crafts Building (through the back door only)
4-8 p.m.: open exhibits brought for hay (judging site: Youth Building); open exhibits brought for grains/vegetables/fruit (Annex) (through the back door only)
5-9 p.m.: Junior Fair FFA Non-Livestock entries to Youth Building
6 p.m.: Junior Fair Dog Poster & Project Book Awards (Dog Barn)
6-8 p.m.: Junior Fair Breeding, Fancy & Egg Production Chickens check-in/weigh-In (Poultry Barn); Junior Fair Breeding Turkeys, Ducks & Geese check-in/weigh-In (Barn 6); Junior Fair Market Turkey check-in/weigh-In (Barn 6); Junior Fair Market Rabbit weigh-in (Rabbit Barn)
6-9 p.m.: Junior Fair Meat Duck check-in/weigh-in (Barn 6); Junior Fair Dairy Feeder weigh-in (Cattle Show Arena)
6-10 p.m.: Open Class Rabbit Clark County Exhibitor check-in (Rabbit Barn)
6:30 p.m.: Junior Fair Dog Upper Level Obedience (Dog Barn)
7-9 p.m.: Junior Fair Market Beef weigh-in (Expo Center); Junior Fair Goat weigh-in (Sheep Arena)
7 p.m.: Truck-Tug-O-War (Grandstand Track Event); Top Shelf Band (Big Entertainment Tent)
8:30 p.m.: Slow Hand — Eric Clapton Tribute (Big Entertainment Tent)
9 p.m.: Junior Fair Market Beef & Cattle Producers arrival deadline (Expo Center); Junior Fair Dairy Feeders arrival deadline (Dairy Barns); Junior Fair Goats arrival deadline (Goat Barn)
10 p.m.: Junior Fair Horse Mac Barrels (Horse Arena)
Saturday
Veterans Day
8:30 a.m.: Open Hay Show judging (Youth Building)
9 a.m.: Open Grains/Vegetables/Fruit judging (Annex); Junior Fair Rabbit Showmanship; Junior Fair Horse Dressage & Jumping (Horse Arena)
9 a.m. to 1 p.m.: Open Class Arts & Crafts Building judging (building closed until 1 p.m.)
10 a.m.: Grand Opening Ceremonies; Junior Fair Dog Showmanship (Dog Barn); Junior Fair FFA Grain & Vegetable judging (Youth Building); Junior Fair Alpacas & Llamas Show & Showmanship (Expo Center)
11 a.m.: Junior Fair FFA Hay Show judging (Youth Building); Junior Fair Rabbit Show (Rabbit Barn) Following Showmanship
1-8 p.m.: Sales Trailer open (Across from the Goat Barn)
1 p.m.: Arts & Crafts Building open to the public
2 p.m.: "Best Cookie in the County" celebrity judging (Arts & Crafts Building)
3 p.m.: Junior Fair Homegrown Sheep Show (Sheep Arena); Open Market Lamb Show (Sheep Arena, following Homegrown Lamb Show); crowning of the Lamb and Wool Queen (Sheep Arena); Pee Wee & Adult Sheep Showmanship (immediately following Open Class Market Lamb Show); Wambold's Amazing Animals (Midway)
4 p.m.: Junior Fair Dairy Showmanship (Cattle Show Arena); Junior Fair Dairy Breeding Show (Cattle Show Arena, following Showmanship)
6 p.m.: Junior Fair Holstein & Jersey Show (Cattle Show Arena); Open Breeding Holstein & Jersey Show (Cattle Show Arena); Junior Fair Horse Awards Presentation (Horse Arena); Wambold's Amazing Animals (Midway)
6:30 p.m.: Rib Cook-Off (Arts & Crafts Building)
7 p.m.: COPTC Truck Pull (Grandstand Track Event); Junior Fair Horse Groom & Clean (Horse Arena); Ryan Judy (Big Entertainment Tent)
8 p.m.: Wambold's Amazing Animals (Midway)
8:30 p.m.: Jason Sturgeon (Big Entertainment Tent)
About the Author